StoryEditorOCM
Životjesenski izlet

Kamo za produženi vikend? Izdvajamo top lokaciju koje se ne biste sjetili, zovu je ‘bajka na dlanu‘, odmor je zajamčen

Piše Sara Šarić/Sponzorirani sadržaj
11. studenog 2024. - 08:00

U buci suvremenog života rijetko kada zastanemo kako bismo se prisjetili autentične ljepote i tradicije koje nas okružuju. Upravo je regija, smještena u zelenim brežuljcima Hrvatske, prostor u kojem tradicija, povijest i prirodne ljepote stvaraju priču koju vrijedi doživjeti svim osjetilima. Ovo mjesto ima sve da se vaš odmor pretvori u pravu bajku – guste šume, dvorce i kurije, muzeje, termalne izvore, male crkvice, pješačke staze, vinograde i vinske ceste, finu domaću hranu, srdačne ljude, priče koje su utkane u svaki kamen, legende i stare „popevke“.

Hrvatsko zagorje, srce Hrvatske gdje žive nasmijani, vrijedni ljudi, okruženi očaravajućom prirodom i okusima koji hrane dušu i gdje još uvijek žive ljudi koji rukama njeguju stare zanate i običaje, često je zanemareno i zaobilazi ga se na putu prema razvikanijim destinacijama – bilo unutar ili izvan granica Lijepe naše.

Međutim, naša sjeverna regija skriva mnoge čari, od očuvanih dvoraca i slikovitih vidikovaca pa do šetnica u prirodi koje vode kroz mirne brežuljke. I to nije sve – ovdje su i muzeji koji prenose priče o slavnim danima prošlosti te vinogradi i domaća imanja koja nude autentičnu hranu i gostoljubivost. Nije ni čudo da su još prije 200-300 godina velikaši birali upravo Zagorje kao svoje utočište – ovdje su gradili vile i dvorce, priređivali lude zabave, ali i uživali u miru i prirodnoj ljepoti daleko od gradske vreve i svojih zagrebačkih domova.

Od impresivnih dvoraca, zelenih šetnica i izletišta pa sve do slikovitih gradova, lokalci su nam otkrili nekoliko sjajnih ideja za zabavan dan na sjeverozapadu Hrvatske.

Bajka na dlanu

– Kad dolazite u Zagorje, zapravo dolazite u srce povijesti i prirode – kaže nam gospodin Ivan, ponosni stanovnik Gornje Stubice, koji već generacijama živi u ovom kraju.

– Tu kod nas imate priliku zaista osjetiti prošlost. Prošećite dvorcem Oršić i hodnicima gdje su nekad bili velikaši, a danas se čuva priča o seljačkoj buni i Matiji Gupcu, našem junaku koji se borio za prava seljaka – nastavlja.

U muzeju možete saznati sve o tom vremenu, o borbi i težnji za pravdom. A ako dođete u veljači, kad se uprizoruje bitka, vidjet ćete koliko je lokalcima važno očuvati priču o Gupcu i njihovoj prošlosti. Ovaj kraj ne govori samo o povijesti, već i o prirodi koja ga čini posebnim. Saznajemo da se ovdje, u blizini crkve sv. Jurja nalazi Gupčeva lipa, stara je više od 400 godina.

image
/Htz

– To je jedini  živi svjedok bune iz davne 1573. godine. Ne može svaki kraj reći da ima takav živi spomenik – s ponosom objašnjava Ivan.

Gornja Stubica krije netaknutu, djevičansku prirodu i bogato povijesno nasljeđe. Brežuljkasti pejzaži, zeleni obronci, slikovite drvene kućice i sela raspršena duž zavojitih cesta, pogled na nepregledne vinograde, veličanstveni dvorci, povijesne priče i legende – sve to poziva da se uputite prema Hrvatskom zagorju.

image
/Htz

– Svi ti brežuljci, male drvene hiže i vinogradi, to vam je pravo Zagorje. Mi kažemo da je naš kraj ‘bajka na dlanu‘ i stvarno je tako. Kamo god pogledate, osjetit ćete mir i ljepotu – govori nam naš sugovornik.

Posjeti me!

"Mirisi, zvukovi, prizori i okusi ovih mjesta ostavit će neizbrisiv trag u vašem sjećanju. Kampanja ‘Posjeti me‘, koju možete pratiti na društvenim mrežama i stranicama Hrvatske turističke zajednice, savršeno prenosi taj doživljaj kroz šest epizoda koje vas vode na putovanje kroz srca i duše nekih od najljepših, često zaboravljenih dijelova Hrvatske"

Povijesne ikone usred prirode

Ova regija, govori nam, ponosno čuva čak 54 dvorca i kurije, stvarajući jedinstvenu koncentraciju povijesnih građevina na malom prostoru – rijetkost u svijetu. Dragulj Zagorja i dalje odražava uzbudljivi duh prošlih vremena i priča priču o bogatom nasljeđu ovog kraja.

image
/Htz

Jedan od najljepših i najočuvanijih hrvatskih dvoraca je dvorac Trakošćan, bajkovita građevina smještena u srcu zelenih brežuljaka Zagorja, koji sa svojim prekrasnim parkom i jezerom već stoljećima čuva priče o plemstvu, ljubavi i bitkama.

image
/Htz

Dvorac Veliki Tabor predivan je primjer suživota stanovnika s vrijednom baštinom i zaštićenim spomenikom nulte kategorije. Kao što priliči dvorcu ovakve ljepote i povijesne važnosti, s njim je povezana i legenda o tragičnoj ljubavi Veronike Desinić i Fridrika Celjskog. Njihovu ljubavnu priču prekinuo je, saznajemo u razgovoru, Fridrikov moćni otac, koji se žestoko protivio njihovoj vezi te je, kako bi je spriječio, naredio da se Veronika uhvati i osudi kao vještica.

Dok smo već u duhu prošlosti koju samo imamo priliku vidjeti u filmovima, ovdje ona oživljava kroz nešto novo, drukčije i uzbudljivo – manifestaciju Stubica fest, pa tako imate priliku doživjeti viteški turnir uz borbe vitezova, predstave i prikaz života u srednjem vijeku. Uz svaku notu i nastup, Zagorje tada odiše posebnim šarmom koji spaja prošlost i sadašnjost na jedinstven način.

Identitet i šarm Zagorja

Zagorci su veseli, srdačni, gostoljubivi i izrazito ponosni na svoju tradicionalnu baštinu. Nema onog posjetitelja koji se neće osjećati dobrodošlo i prigrljeno od strane mještana, a s tom istom strašću čuvaju i svoju narodnu baštinu. Fešte u Zagorju privlače pažnju svih osjetila, a evo što možete očekivati... 

U ovom dijelu zemlje, nošnje, pjesme, instrumenti, manifestacije i običaji ostavljaju dubok dojam na sve koji dođu osjetiti autentični duh Zagorja.

image
/Htz

U Zagorju se muška, ženska i dječja nošnja razlikuju, kao i mnogi detalji ovisno o selu ili gradu iz kojeg dolaze. Te su se nošnje ručno šivale od grubljeg platna, s manje raskošnim ukrasima nego u drugim dijelovima Hrvatske, ali i dalje odišu šarmom jednostavne elegancije. Na glavnim tradicionalnim svečanostima i danas se može vidjeti žene u crvenom klarušu i s crvenom vrpcom na kraju ispletenih kitica od kose, kao simbol ljepote i poštovanja prema običajima predaka. 

image
/Htz

Stari tradicijski napjevi jednostavne su melodije, često sa svega četiri ili pet tonova, s prevladavajućim jednoglasnim ili dvoglasnim pjevanjem. Puhački i trzalački instrumenti daju glazbi posebnu boju, a među njima se ističe flauta, koja je u prošlosti često ručno izrađivana od drva i tako je postala važan simbol lokalne glazbene baštine.

Diljem Zagorja svake godine na određene datume održavaju se razne manifestacije koje svako mjesto čine jedinstvenim i poznatim u regiji. Na tim događanjima okupljaju se mještani i posjetitelji kako bi zajedno slavili tradiciju, običaje i vjeru.

Mjesto nade i vjere

Marijansko svetište u Mariji Bistrici posebno je značajno, a za mnoge hodočasnike posjet ovom svetom mjestu predstavlja jedinstveno iskustvo.

– Poseban je doživljaj koračati među stoljetnim spomenicima marijanskog hrama – otkriva nam gospodin Ivan, jedan od čuvara tradicije iz Zagorja. No tradicija Zagorja nije potpuna bez spomena na licitarski obrt, koji stoljećima čuva zanat izrade poznatih licitarskih srca. U etno zbirci ovog obrta posjetitelji mogu doživjeti prošlost na osobit način: uz prezentaciju majstora, posjetitelji se mogu okušati u izradi vlastitog drvenog srca, pravog simbola ljubavi i uspomena na ovaj kraj.

image
/Htz

– Licitari su suveniri koji oduševljavaju turiste, a za nas domaće imaju veliku sentimentalnu vrijednost; kao znakovi sreće, ljubavi i zajedništva – pojašnjava Ivan.

Ove tradicije ne čine samo prošlost Zagorja; one su živi dio sadašnjosti, utkani u svakodnevicu, običaje i proslave. Posjet Zagorju tako postaje prilika za povratak korijenima, slavljenje jednostavne ljepote i osjećaj povezanosti s bogatom kulturom koju ovaj kraj s ljubavlju čuva.

Okusi koji pričaju priču

Što bi posjet Zagorju bio bez uživanja u tradicionalnim jelima ovog kraja? Zagorska kuhinja je jedinstvena, puna domaćih okusa i mirisa koji pozivaju na uživanje. Domaći štrukli, mekani i zapečeni, jednostavno su neodoljivi. Juha od buče, uz dodatak domaćeg kruha, savršeno grije dušu, dok će mirisna patka s mlincima ili zagorski puran svakom ljubitelju gastronomije ostati u nezaboravnom sjećanju.

image

 

 

/Htz

Zagorska jela su rustikalna, ali istovremeno i sofisticirana, kreirana s ljubavlju prema zemlji i tradiciji. Ne smijemo zaboraviti ni na slastice koje se pripremaju prema starim receptima. Kolači poput licitarskog srca ili kolača od jabuka donose dašak tradicije i vizualnu ljepotu.

– Kada vas Zagorac pozove na objed, možete očekivati obilje domaće hrane. Nećete sigurno otići kući gladni. Mi smo uvijek otvoreni za druženje i nova poznanstva. Nama je pravi užitak ugostiti svakoga i u pravoj domaćoj atmosferi se opustiti i zabaviti – objašnjava nam Ivan.

Zagorska kuhinja nudi više od hrane; ona je doživljaj koji povezuje ljude, tradiciju i prirodu, a svaki zalogaj priča svoju priču. Posjetitelji će otkriti da je uživanje u ovim jelima neizostavni dio putovanja kroz Zagorje, ispunjeno autentičnim okusima i mirisima koji ostavljaju trag u srcu.

Osjetite Zagorje

Osjetite li poziv na povratak autentičnim vrijednostima, okusima, zvukovima i pričama i osmijeh domaćina sa sjevera?

image
/Htz

Zagorje je destinacija koja nadilazi običan posjet – to je doživljaj, prilika za dublje povezivanje s kulturnim nasljeđem, okusima, mirisima i ljudima. U svijetu prepunom užurbanosti, ovo je mjesto gdje svaki posjetitelj može zastati, poslušati priču starog dvorca, osjetiti toplinu tradicionalne nošnje, uživati u okusu domaćih jela i mirisu svježe prirode. Zovu li vas šumoviti brežuljci, povijesne znamenitosti i autentične priče? Zagorje će vas dočekati raširenih ruku.

image
/Htz

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Slobodne Dalmacije i Hrvatske turističke zajednice.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. siječanj 2025 11:04