StoryEditorOCM
ŽivotVAŽNA PRAVILA

Koje je najsigurnije mjesto u automobilu? Mnogi roditelji nesvjesno čine ove pogreške pri postavljanju autosjedalice

Piše Anamaria Mikulić/Sponzorirani sadržaj
20. prosinca 2024. - 00:00

Automobilska industrija neprestano napreduje. Svaka nova generacija vozila donosi inovacije koje pomiču granice, čineći automobile bržima, efikasnijima i, što je najvažnije, sigurnijima.

Današnji automobili opremljeni su pametnim sustavima koji ne samo da smanjuju posljedice nesreća, već ih sve češće i uspijevaju spriječiti. Sustavi poput automatskog kočenja u nuždi, prepoznavanja pješaka, nadzora mrtvog kuta i asistencije pri održavanju vozila u traci postali su standard, omogućujući vozaču dodatnu pomoć i brze reakcije u ključnim trenucima.

Ipak, opreza nikad dosta, posebno kada vozimo djecu budući da sigurnost naših najmlađih zahtjeva dodatnu pažnju. Svaka vožnja, bez obzira na duljinu ili brzinu, nosi potencijalne rizike, stoga je ključan pravilan odabir i korištenje autosjedalice. Sigurnosni sustavi u automobilima nisu prilagođeni dječjoj građi te je autosjedalica neizostavna zamjena za sustave zaštite koje odrasle štite sprijeda.

Zabrinjavajući podaci

Istraživanja i iskustva otkrivaju zabrinjavajuće podatke, čak 70-80% autosjedalica u vozilima ne koristi se pravilno, a u Hrvatskoj taj postotak doseže zabrinjavajućih 90%. Nijedan improvizirani način držanja djeteta ne može osigurati sigurnost kao pravilno korištena autosjedalica. Zbog snažnih sila koje nastaju tijekom sudara ili naglog kočenja, dijete je nemoguće zaštititi u naručju ili koristeći tradicionalna sredstva poput jastuka.

Ispravno korištenje autosjedalica ne samo da osigurava optimalnu zaštitu, već i smanjuje rizik od ozbiljnih ozljeda za čak 90%, čineći je nezamjenjivim dijelom svakog putovanja. Ovi podaci jasno pokazuju koliko je važno educirati roditelje i skrbnike o pravilnom postavljanju i korištenju autosjedalica. 

image
Shutterstock/

Kako odabrati autosjedalicu? 

Često se susrećemo s različitim savjetima i informacijama o vezanju djeteta u autosjedalici, od kojih nisu svi nužno točni ili sigurni. Svaka autosjedalica koja ima atest je dobra autosjedalica, prije kupnje potrebno je provjeriti odgovara li vozilu i djetetu.

Na tržištu se mogu pronaći dvije vrste autosjedalica: one koje se pričvršćuju pomoću isofix sustava i one koje se pričvršćuju sigurnosnim pojasom vozila. Obje vrste osiguravaju jednaku razinu sigurnosti ako se pravilno postave i koriste. Isofix sustav je jednostavniji za korištenje i smanjuje mogućnost pogrešnog pričvršćivanja. No, prije odluke o odabiru autosjedalice, prvo provjerite ima li vaše vozilo isofix sustav i sidrenu kuku.

Iz Hrvatskih autocesta preporučuju da se autosjedalica isproba prije kupnje s djetetom i u vozilu u kojem će se koristiti. Mnoge trgovine omogućuju probno postavljanje autosjedalica, pa svakako iskoristite tu opciju.

Ako razmatrate kupnju rabljene autosjedalice, obavezno provjerite ima li sve originalne dijelove, datum proizvodnje i rok trajanja te da nije sudjelovala u sudaru. Ako je rok trajanja istekao, plastični dijelovi sjedalice mogu izgubiti svoju zaštitnu funkciju, što ugrožava sigurnost djeteta u slučaju nesreće. 

Kako znati je li autosjedalica sigurna?

  • Koristi se prema uputama, koristi se od rođenja djeteta i okrenuta je u suprotnom smjeru od smjera vožnje.
  • Ima naljepnicu s važećim atestom.
  • Ima naljepnicu s naznačenim slikovnim uputama kako se učvršćuje u automobil. Ima sve originalne dijelove, odnosno nema zamjenskih dijelova.
  • U roku je upotrebe (na plastičnom dijelu utisnut je datum proizvodnje, a rok trajanja piše u uputama).
  • Isprobana je prije korištenja u automobilu i moguće ju je pravilno učvrstiti.
  • Nije bila u automobilu koji je sudjelovao u sudaru.

Gdje postaviti autosjedalicu?

Najsigurnije mjesto za postavljanje autosjedalice je sredina stražnje klupe, pod uvjetom da na tom mjestu postoji odgovarajući sustav za pričvršćivanje (pojas u tri točke ili isofix). Preporuka je da se djeca voze na stražnjem sjedalu jer su na toj poziciji najbolje zaštićena i najudaljenija od svih potencijalnih točaka udara.

Postavljanje autosjedalice suprotno od smjera vožnje preporučuju se za djecu do najmanje 15 mjeseci starosti jer takav položaj značajno smanjuje opterećenje na vrat i kralježnicu te smanjuje rizik od teških ozljeda kod prednjih sudara za čak 90%. Djeca se na ovaj način mogu prevoziti u autosjedalicama za bebe ili u većim sjedalima prilagođenima starijoj djeci, koja omogućuju vožnju u obrnutom smjeru, čak do četvrte godine života.

Ako autosjedalicu postavljate na prednje sjedalo, obavezno isključite zračni jastuk kako biste spriječili moguće ozljede u slučaju sudara. 

Pravilno pričvršćivanje i vezivanje 

Ključno pravilo pri postavljanju autosjedalice jest slijediti upute proizvođača. Ako autosjedalicu pričvršćujete sigurnosnim pojasom vozila, važno je pravilno provući pojas kroz vodilice prema uputama i čvrsto ga zategnuti kako bi sjedalica na bazi ostala stabilna, s maksimalnim pomakom od 2 cm lijevo ili desno.

image
Shutterstock/

Kod postavljanja autosjedalice pomoću isofix sustava obavezno provjerite jesu li svi indikatori zelene boje, što potvrđuje pravilno pričvršćivanje, prema navedenim uputama.

Ako koristite autosjedalicu u kojoj se dijete veže pojasevima u tri ili pet točaka, pazite da pojasevi budu ravni, bez ikakvih presavijanja, i čvrsto stegnuti tako da između pojasa i djeteta stane samo jedan vaš prst. Pojasevi na području ramena moraju biti pravilno postavljeni prema uputama proizvođača. Ako autosjedalica ima štitnik, on mora biti ispravno pozicioniran i pričvršćen pojasom vozila. Razmak između štitnika i djeteta treba biti taman toliko da ispod stane jedan vaš dlan.

Ako je dijete u autosjedalici vezano sigurnosnim pojasom vozila, pazite da pojas bude provučen kroz vodilice točno prema uputama proizvođača. Pojas treba prolaziti sredinom ramena, sredinom prsa i nisko preko kukova. Nikako ne smije prelaziti preko vrata ili trbuha i mora biti stegnut.

Obavezna provjera

Kada se uvjerite da ste ispravno postavili autosjedalicu tu vaš posao ne završava – potrebno je redovito provjeravati njezinu stabilnost i ispravnost. Tijekom vremena, autosjedalica se može olabaviti ili pomaknuti, stoga je važno povremeno provjeriti sve sustave pričvršćivanja kako biste bili sigurni da i dalje pruža optimalnu zaštitu.

Ako se dijete samo veže u autosjedalici, obavezno provjerite je li to učinilo pravilno – jedino redovita provjera osigurava maksimalnu zaštitu u svakoj vožnji.

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim autocestama. 

 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 00:02