Pranje rublja na 40 stupnjeva u perilici može biti beskorisno, pa čak i štetno za odjeću.
Prije pranja obično provjeravamo etikete na novoj odjeći i, ako je dopuštena temperatura od 40 stupnjeva, garderobu bez oklijevanja stavljamo u perilicu rublja. Pa ne treba, upozoravaju stručnjaci. Pranje na 40 stupnjeva ne samo da može biti beskorisno, već može i oštetiti vašu odjeću, prenosi Dom i dizajn.
Unatoč činjenici da voda na ovoj temperaturi nije jako topla i prikladna je za većinu materijala, morat ćete koristiti više deterdženta za uklanjanje svih mrlja. To može dovesti do trošenja tkanine, dok s druge strane nije baš ekonomično.Morat ćete isprati višak deterdženta, ali to opet dovodi do trošenja i habanja tkanine.
Pranje na 40 stupnjeva ne uništava bakterije, za to su potrebne više temperature.Mnoge mrlje se ne mogu prati na 40 stupnjeva, pa će vam možda trebati drugi ciklus, što opet povećava troškove i loše utječe na odjeću.
Osim toga, stručnjaci ne preporučuju pranje svaki put na brzom programu. Ako svakodnevno mijenjate bluze, košulje i majice prije nego što poprime druge mirise, to je super. Brzi ciklus pranja namijenjen je za pranje takve odjeće. No, ako trebate oprati iznošenu odjeću, bolje je koristiti program s višom temperaturom. Što je voda toplija, to je pranje učinkovitije. Prilikom pranja posteljine i ručnika preporučuje se uvijek odabrati temperaturu od najmanje 60 stupnjeva. Ovo je važno jer u hladnijoj vodi grinje i klice mogu ostati na životu, što može dovesti do alergijskih reakcija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....