ICT industrija je jedna od rijetkih industrija koja već godinama ostvaruje brži rast od ostatka gospodarstva, a rezultat toga je stalno povećanje udjela ICT industrije u domaćem BDP-u. Trenutno ICT industrija čini 6 posto BDP-a, a Strategijom digitalne Hrvatske za razdoblje do 2032. godine taj udio se planira povećati na 13 posto, što znači da će postati jedna od najvažnijih domaćih industrija. ICT industrija ima dvojaki pozitivan efekt na gospodarstvo: kao industrijska vertikala vlastitim inovacijama i poslovanjem stvara dodanu vrijednost i na taj način pozitivno utječe na gospodarski rast, a s druge strane horizontalno osigurava znanje i podršku za implementaciju modernih tehnologija za sve ostale industrije.
Dodatno, za ICT infrastrukturu je iznimno važno da bude sigurna i otporna jer predstavlja vrlo bitnu komponentu kibernetičke sigurnosti koja postaje sve važnija, ne samo europska, već i svjetska tema.
A1 Hrvatska korisnik je bespovratnih sredstava iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova i Programa EU za provedbu različitih projekata u području informacijske i komunikacijske tehnologije koji doprinose razvojnim ciljevima Republike Hrvatske, ali i Europske unije u cjelini. Tri su projekta sufinancirana sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru kojih ulaže u izgradnju širokopojasnih pristupnih mreža sljedeće generacije u područjima bez širokopojasne infrastrukture te bez dostatnog komercijalnog interesa.
Do kraja 2023. godine A1 Hrvatska će investirati preko 27 milijuna eura kako bi u gradovima Ivanić-Grad, Dugo Selo, Solin, Kaštela, Trogir te u lokalnim, ruralnim područjima omogućili brzine interneta do 1 Gbit/s. Ulaganjem u najmoderniju mrežnu infrastrukturu stvaraju se preduvjeti za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, OPG-ova, ali i velikih industrija koje se danas, bez stabilnog optičkog interneta ne mogu digitalizirati pa tako ni razvijati.
Petnaest milijuna eura investicija
U ljeto ove godine A1 Hrvatska završila je s izgradnjom širokopojasne pristupne fiksne mreže nove generacije u Solinu koja omogućava gigabitne brzine interneta. Riječ je o području koje je bilo bez širokopojasne infrastrukture i prvi korisnici već surfaju na najmodernijoj optičkoj mreži.
– Novoizgrađena širokopojasna infrastruktu- ra u Solinu temelji se na FTTH tehnologiji (eng. Fiber to the Home) i izgrađena je pet mjeseci prije službenog roka. Ukupna ulaganja iznose više od 2,1 milijun eura. Realizacijom projekta omogućen je najmoderniji, fiksni pristup internetu za gotovo 3 tisuće korisnika. Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj temeljem Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., u sklopu Poziva “Izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN)/pristupnih mreža sljedeće generacije (NGA) u NGA bijelim područjima”– ističu u A1 Hrvatska, zbog čega su nagrađeni od strane Europske komisije u kategoriji stvaranja potražnje i rasta povezivosti za projekt Broadband4Everyone.
Također, i u Kaštelima se projekt privodi kraju i prvi su korisnici već spojeni, a osim grada Kaštela obuhvaća i više međusobno povezanih jedinica lokalne samouprave Splitsko-dalmatinske županije. Ukupna ulaganja iznose više od 15 milijuna eura. Osim toga u tim dalmatinskim gradovima A1 Hrvatska je organizirala i niz informatičkih radionica za starije osobe te radionice o rodnoj ravnopravnosti u osnovnim školama, što su također ciljevi projekta.
– Ponosni smo da je naša predanost u gradnji mreže vrlo velikog kapaciteta kojom se omogućava jednak razvoj ruralnih i urbanih područja, ubrzanje digitalne transformacije privatnog i javnog sektora kao i stjecanje novih digitalnih vještina, prepoznato i u Bruxellesu kao osovina prekogranične konkurentnosti hrvatskih poduzetnika i građana. Ovo priznanje je i nagrada RH-oj jer smo izborili pobjedu unatoč velikoj konkurenciji na europskom nivou – kazala je Martina Dragičević, direktorica regulatornih poslova i fondova EU u A1 Hrvatska.
Obnovljivi izvori
Ovaj predvodnik u gradnji mreže vrlo velikog kapaciteta potpisao je i sporazum s Europskom komisijom o financiranju ugradnje 120 sunčanih elektrana te ugradnju 200 energetski učinkovitih sustava za hlađenje na baznim stanicama. Ukupna vrijednost investicije je 2,2 milijuna eura od čega je 55% financirano iz LIFE programa, instrumenta Europske unije namijenjenog financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime.
– Cilj LIFE4GREENBROADBAND projekta je povećanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u elektroničkim komunikacijskim mrežama u Hrvatskoj kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova među kojima je ugljični dioksid najzastupljeniji i iznosi 81%.
Implementacijom solarnih ploča i free cooling sustava A1 Hrvatska će godišnje smanjiti potrošnju od 1.721.560 kWh što je ujedno smanjenje emisije CO2 od 404 tone, a potpuna implementacija projekta očekuje se do kraja 2024. godine – kažu u A1.
Osim LIFE4GREENBROADBAND projekta, digitalizacija je ključna za zelenu transformaciju gospodarstva i društva, što je iznimno visoko pozicionirano u strategijama na EU. U telekom sektoru, tvrde u A1, podigli su standarde održivog poslovanja digitalizacijom vlastitih internih procesa te korištenjem vlastitih obnovljivih izvora električne energije čime značajno utječu na smanjenje emisija stakleničkih plinova te i na taj način pridonosi ostvarenju europskih ciljeva definiranih Zelenim planom.