<p>Frane i Ivica Kuzmanić<br>
 </p>
RAD U VINOGRADU

Dva brata otkrivaju šta je ključno za dobro vino, ali i gdje im zapinje. ‘Hvala Bogu na našim ženama koje su uključene‘

Piše Anamaria Mikulić/NATIVE
Foto Saša Burić/Cropix
25. siječnja 2024. - 10:49

Braća Mladen i Ivica Kuzmanić vlasnici su OPG-a "Mladen Kuzmanić", njihov pokojni otac Frane utabao je pute u vinogradarstvu i vinarstvu, a oni su nastavili njegovim stopama. Posadili su nove vinograde i podigli proizvodnju na viši nivo. Kažu kako tu ima još dosta prostora za napredak, a oni su uporni i bit će još uporniji da ga ostvare. 

U Kaštel Novom ima nekoliko obitelji Kuzmanić koje se bave vinogradarstvom i vinarstvom. Svaka od obitelji ima svoj nadimak, a njihov potječe od dida Frane koji je i sam bio težak. Po pretku koji ih je i uveo u svijet vina, svoja su vina nazvali "Fradelo".  

Vinogradi obitelji Kuzmanić broje oko 7000 trsova vinove loze, uključujući sorte pošip, plavac mali i crljenak kaštelanski. Od istoimenih sorti rade vina, a od plavca malog proizvode i vino rose. Svaku sadnju pratili su poticaji od Županije i Grada Kaštela po 1/3, dok su 1/3 financirali sami.

- Za sufinanciranje sadnog materijala saznali smo priko sredstva javnog informiranja. Veliki doprinos u našem napretku i informiranju ima je i naš prijatelj agronom Ante Vuletin koji nas je pratija od početka našeg vinogradarstva i vinarstva i u zadnjoj sadnji crljenka kaštelanskog, koji je oslobođen od virusa. Odlučili smo se proširiti proizvodnju tako da nam je ovi natječaj pomoga financijski. Prikupljanje papirologije je uvik složeno, ali uz trud se sve riješi. Nama kao vinogradarima lakše je posaditi vinograd nego se bavit papirologijon. Fala Bogu na suprugama koje su u tu problematiku uključene - kazao nam je Mladen. 

Berba je slatka muka

Rad u vinogradu zahtijeva predanost, stručnost i brigu o biljkama tijekom cijelog godišnjeg ciklusa. Proces uzgoja vinove loze započinje s planiranjem i odabirom sorti koje su prilagođene specifičnim uvjetima tla i klime. Nakon što su sadnice posađene, vinari su izloženi nepredvidivim vremenskim uvjetima, koji mogu ozbiljno utjecati na rast i razvoj vinove loze. Od proljetnih mrazova do ljetnih suša, vinogradari moraju stalno pratiti svoje vinograde i poduzimati mjere kako bi zaštitili svoje usjeve. Jedan od ključnih izazova s kojima se vinari susreću je borba protiv bolesti vinove loze. Ove biljke podložne su različitim oboljenjima pa je održavanje trsova zdravima dugotrajan i osjetljiv proces.

image

Vinogradi obiteljskog OPG-a "Mladen Kuzmanić" u kaštelanskom polju
 

Saša Burić/Cropix

OPG "Mladen Kuzmanić" registriran je od 2003. godine i cijela obitelj aktivno doprinosi njihovu malom gospodarstvu. Najveći teret nose dva brata, Mladen i Ivica, koji odrađuju teže poslove, ostali sudjeluju po potrebi i koliko im dopušta slobodno vrijeme.

Mladen kaže kako su dani berbe slatke muke, najbitnije je dobro odraditi godinu do berbe. Sam čin berbe odradi se dosta brzo, a to podrazumijeva i brzu preradu u konobi. Zbog nepristupačnosti njihovih vinograda otežan im je transport nakon berbe, ali zato je položaj idealan za dobar urod. Uz obitelj, veliku podršku imaju i u rodbini i prijateljima koji im pomažu u vrijeme berbe, što im znatno olakšava cijeli proces. 

- Berba 2023. godine usprkos lošen vrimenu bila je relativno dobra. U vinogradarstvu i vinarstvu ne možete ništa predvidit unaprid. Godinu u vinogradu triba odradit šta kvalitetnije da dobijete zdravo grožđe koje je preduvjet za dobro vino. Šta očekujemo od sljedeće godine? Očekujemo da budemo zdravi i da nas vrime posluži, da ne bude krupe ne samo nama, nego svima koji se bavu poljoprivredon i od toga živu - rekao je vinar. 

Otkrili su nam i kako bi idealno vrijeme za berbu bilo oblačno vrijeme i 20°C. Međutim, berba počinje koji dan prije ili poslije Velike Gospe, a tad su nesnosne vrućine. To im je velik problem, ali tješe se kako je sve lako kad si mlad.

image

Ivica i Frane Kuzmanić
 

Saša Burić/Cropix

- Svi bi radili vinograd da je samo obrat intradu i napravit vino. Prije toga ima puno žuji i znoja. Sve to prati rizanje vinograda, iznošenje lozja iz vinograda, obrada tla po nekoliko puti godišnje, gnojidba tla, prehrana, zaštita od bolesti, plijevljenje, borba protiv divljači - divljih prasaca. A tu možemo u tu borbu uvrstit i ljude koji bi brali, a ne bi radili. Nakon 8-9 miseci muke dolazi berba ako smo sve prethodno dobro odradili - otkrio je Mladen. 

POUZDAJU SE U MLADE SNAGE 

Vinogradarstvo je posao koji zahtijeva posvećenost, stručnost i upornost. Nagrada za uspjeh su vrhunska vina, koja su ujedno i pravi odraz strasti, truda i ljubavi prema zemlji i tradiciji.

Braća Kuzmanić zadovoljni su svojim vinima, a najbolji promotor im je, kažu, kvaliteta samih vina i usmena predaja zadovoljnih konzumenata. Njihova vina mogu se kupit kod njih doma ili degustirat u restoranima u njihovu okruženju.

image

Vinogradi obiteljskog OPG-a Kuzmanicćna lokalitetu Marceline u kaštelanskom polju

Saša Burić/Cropix

- Planovi za budućnost su ostat na ovom nivou kvalitete, al bit i još boji. Za to su potribna dodatna sredstva koja triba uložit u konobu, a ta sredstva nisu mala. Tu nan pomaže i Grad Kaštela poticajima pa nan tako olakšava proizvodnju. Povećanje kapaciteta zasad nam nije prioritet, a šta će donit budućnost, vidit ćemo. Veliku nadu da će sve to ić naprid daje nan angažiranost mladih snag OPG-a - optimističan je Mladen. 


Članak nastao u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom.
 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. studeni 2024 22:27