StoryEditorOCM
Lifestyleuspješni Kakeibo

Ne znate kako uštedjeti novac? Rješenje je japanska tehnika za štednju, potrebni su vam samo olovka i papir

Piše Silvija Novak/JL
28. prosinca 2024. - 15:10

Ako ste se tijekom ovih blagdana pretjerano istrošili, možda razmišljate o načinima kako svoju potrošnju staviti pod kontrolu i uštedjeti novac. U tome bi vam mogla pomoći drevna japanska tehnika Kakeibo.

Riječ je o japanskoj tehnici koja uključuje svjesnost o odlukama o potrošnji i nudi jednostavan, smislen način da svoje financije stavite pod kontrolu, piše BBC, prenosi Jutarnji list.

Sve što vam je potrebno su bilježnica i olovka, a financijska savjetnica Harumi Maruyama ispunila je već nekoliko takvih Kakeibo bilježnica.

image

Nakon tri mjeseca štednja bi trebala profunkcionirati (ilustracija)

Afp

"Ranije nisam uspijevala ništa uštedjeti. No sada, primjenjujući ovu tehniku kako bih pratila svoje izdatke, mogu uštedjeti i do dva milijuna jena godišnje (oko 12.000 eura)", kaže Maruyama.

 Kakeibo je japanska umjetnost savjesne potrošnje koja Japancima već više od stotinu godina pomaže da lakše upravljaju svojim financijama i štede novac.

Prihodi, fiksni troškovi, štednja i potrošnja

"Kakeibo vam omogućuje da upravljate svojim izdacima čak i uz vrlo ograničen budžet i sprečava vas da potrošite više nego biste trebali. To je temelj dobrog upravljanja kućnim budžetom i doista vam može pomoći da uštedite novac", kaže Maruyama.

Sustav je još 1904. osmislila Hani Motoko, novinarka jednog ženskog časopisa. Namjera joj je bila pomoći ženama da bolje upravljaju svojim financijama. Tehnika se u međuvremenu proširila zemljom pa sada mnogi Japanci koriste upravo tu tehniku kako bi uštedjeli.

Koristi je i Zun, savjetnica za Kakeibo i zaposlena majka četvero djece.

"Imam četvero djece i njima posvećujem većinu svog vremena. Kakeibo sam počela koristiti prije nekih 12 godina. A jesam li za to vrijeme uspjela nešto uštedjeti? Pa naravno da jesam!", kaže Zun.

image

Uz olovku i papir, i kalkulator je dragocjen

Afp

Ova se financijska filozofija svodi na svjesno trošenje i štednju. Cilj joj je preoblikovati stav prema raspoređivanju novca tako što nas uči kako "dobro potrošiti" kako bismo "dobro uštedjeli".

"Općenito, naš se kućni budžet sastoji od prihoda, fiksnih troškova, štednje i potrošnje. Kakeibo vam pomaže pratiti financije u sve četiri kategorije", pojašnjava Maruyama.

Četiri glavne kategorije potrošnje su potrebe, želje koje nisu neophodne, slobodno vrijeme i iznenadni troškovi. Svaki mjesec zapišite koliko novca imate na raspolaganju, a zatim oduzmete fiksne troškove, odnosno ono što morate potrošiti na troškove poput stanarine ili računa.

Tako će vam ostati iznos koji možete "dobro potrošiti" ili "uštedjeti".

"Preporučujem da ovu metodu isprobate barem tri mjeseca jer se prvi rezultati vide tek nakon tri mjeseca", savjetuje Maruyama.

Pregled povijesti kupovine

Na početku mjeseca zapisuju se prihodi i nužni troškovi za idući mjesec te se donosi odluka o nekom cilju štednje. Korisnik zatim svakodnevno bilježi vlastite troškove koji se zbrajaju prvo na kraju tjedna te potom na kraju mjeseca. Na kraju mjeseca u Kakeibo bilježnicu se upisuje sažetak mjesečne potrošnje.

Za Kakeibo metodu ključni su olovka i papir. Istraživanja pokazuju da pisanje rukom prisiljava mozak da informacije procesuira na detaljniji i svjesniji način.

"Primijetila sam da mi kroz glavu prolazi više informacija kad pišem bilješke rukom", kaže Zun. "To vam pomaže da dobro razmislite o onome što ste kupili i zapitate se jeste li potrošili previše novca. Također, tako možete pregledati povijest svoje kupovine. Pisanje rukom ima mnogo prednosti."

Maruyama preporučuje da svaki dan bilješke pišete pet minuta i to u neko točno određeno vrijeme. No bilješke o potrošnji možete pisati i jednom tjedno ili svaki put kad nešto kupite.

Ova vas metoda tjera da razmišljate o tome zašto ste nešto kupili.

image

Može se štedjeti u jenima, ali i u drugim valutima

Afp

"Novac nije neograničen. No na vama je da odlučite hoćete li ga uštedjeti ili izgubiti. Čak i ako je ušteđeni iznos mali, mnogi ljudi na ovaj način uspijevaju kontrolirati svoje financije i štedjeti novac", kaže Maruyama.

"Nešto što sam si željela bilo je jako skupo pa sam odustala od kupnje i odlučila se za sličnu, ali mnogo jeftiniju stvar", kaže Zun. "No kad sam sagledala ukupne troškove, primijetila sam da sam zapravo mogla kupiti skuplju stvar. Možete odlučiti što želite učiniti tako što ćete kontrolirati svoje troškove. To me ohrabruje da budem svjesnija o načinu na koji trošim novac."

Neki od onih koji prakticiraju Kakeibo kažu da je bolje koristiti gotovinu nego kartice, jer osjećate veću odgovornost prema novcu ako ga fizički morate dati. Također, važno je pratiti svoj napredak i u njemu pronaći zadovoljstvo.

"Što je važnije: zarađivati više novca ili kontrolirati novac koji imate?", pita Zun. "Ja mislim da je važnije bolje kontrolirati novac koji vam je dostupan i trošiti ga pažljivo i mudro. Mislim da vam to može omogućiti mnogo radosti u životu."

Četiri glavna pitanja Kakeibo metode

Kako izgleda Kakeibo metoda?

Četiri su glavna pitanja:

Koliki su mi prihod?

Koliko mogu uštedjeti?

Koliko sam potrošio?

Kako to mogu poboljšati?

Troškovi se mogu grupirati u četiri kategorije:

Osnovne potrebe (npr. hrana, odjeća, stanarina)

Potrebe koje nisu neophodne (npr. hrana u restoranu)

Slobodno vrijeme (npr. odlazak na putovanje, kino, knjige)

Neočekivani troškovi (npr. kvar automobila), piše Jutarnji list.

image

Isprva nije važno gdje ćete držati ušteđeni novac (ilustracija)

/Shutterstock

 

30. prosinac 2024 19:54