Svjetsko, a naše! Jer, ako ste mislili da se nigdje u Šibeniku ne mogu naći dizajnerski, vintage 'komadi' odjeće Biblosa, Escade, torbice Dolce Gabane ili Jimmy Chooa, dizajnerske sunčane naočale i kultni stari parfemi, klasici - prevarili ste.
Dućan kakav bi se mogao naći u New Yorku, Parizu ili Berlinu nalazi se i u Šibeniku, pokraj popularnog 'Trga četiri kafića', a partnerski ga vode Maša Štrbinić Šunjić i Sandra Eraković. Na zadovoljstvo brojne šibenske publike, osobito ženske. Jednu od njih, Mateu Erceg zatkeli smo pred velikim ogledalom kako lovi komade za maškare, karnevalski party koje se u popularnom šibenskom klubu Azimut, održavaju u subotu, navečer, na temu 'osamdesetih'. Pa, se valja obući u robu, odnosno odjeću i klasične, neprolazne komade, iz tog razdoblja. A njih u Vintage Love Boutique ima koliko hoćeš. Nevjerovatno je zapravo koliko ih je stalo u tih malih 25 kvadrata. Sve je puno i maksimalno iskorišteno – od poda do plafona.
'Evo, ja ću biti Joko Ono, jer sam ovdje u Vintage shopu, našla fini bijeli minjak i tuniku od kašmira. I napišite da sam oduševljena što i mi u Šibeniku napokon imamo jedan ovakav dućan u kojem se za sitne novce možemo obuć – svjetski. I izgledat svjetski, u sjajnim second – hand, vintage komadima. I, općenito, ovdje je tako dobra energija da mi je gušt samo doć, sist, popit kavu, proćakulat isprid dućana...' - kazala nam je Matea.
A Maši svakako gode ne samo njezine riječi, nego i usporedbe svjetskih putnika da su ovakav dućan, kao što je njezin, eklektičan i otkačen, dosad viđali samo vani, po velegradskim adresama. Jer, unutra ima svega – starog namještaja, za čije je uređenje zaslužna njezina partnerica Sandra – trenutno je odsutna pa je nismo slikali – od kojih se neki komadi mogu kupiti, a neki su izložbeni eksponati. Poput Tiffany svjetiljki, starih pisaćih mašina, svjetiljke u kabini za presvlačenje, napravljene od gudačkog instrumenta – roga.
- Spajamo tehnike reckiliranja, od starog namještaja, da pokažemo ljudima da i ono što je staro, i naizgled neupotrebljivo, može zasjati novim životom i novom vrijednošću' – veli nam Maša koja, primjerice sjedi i radi za stolom, koji je Sandra napravila od starih i odbačenih drvenih vrata.
Od istog, grubog materijala su i police, kao i drvene stepenice u butigi. Jednostavno, a sjajno. I efektno! Tu su i stari gramofoni na trubu, ima i nešto ploča na prodaju, pa ovdje, pričamo s Mašom, dođu i uđu čak i ljudi koji neće ništa kupit, ali su jednostavno nostalgični za tim vremenom koje je prošlo, a koje su izloženi predmeti obilježili.
- 'Uđu tu kao u jedan mali muzej! I to nam je isto tako drago! Jer, mi isto tako djelujemo i kao jedan mali buvljak. Imamo tu, recimo značke Jadranske banke, ili Šibenke, košarkaškog kluba, ili bivšeg trgovačkog poduzeća, koje nam često puta kupuju stranci, turisti, Kao suvenir, umjesto magneta! Njima je to zanimljivo, egzotično, pogotovo priča koja stoji iza toga. Pa im ja pričam, a oni slušaju. To je njima 'cool', baš poput ove zastavice nekadašnjeg Solarisovog 'Zavoda za talasoterapiju'.
Evo, sad je recimo hit i jako su tražene ove bunde od umjetnog krzna, stara socijalistička i vrlo kavlitetna proizvodnja 'Mure' iz Murske Sobote. One su sad 'in'. Cijena joj je 530 kuna. To je sad teška egzotika, kao i neke druge stvari proizvedene u bivšoj Jugoslaviji.
Ima svega, zapravo. I stvari koje se ne mogu naći u regularnim dućanima, vintage torbice Jimmy Chooa, od 1 200 kuna, pa da nekih krpica koje se prodaju sve po 30 kuna. Ima i originalnih starih, japanskih kimona od svila, top vintage kožni komadi, kožne jakne, Vera Pelle iz 80-ih godina, kakvi su se nekad mogli naći kod Vinka Krnića i u Domusa, a danas se više niti ne proizvode, niti se mogu igdje naći. Pa retro skijaške jakne iz sedamdesetih i osamdesetih godina, u ludim i jarkim bojama, pa šeširi starinski, ima dosta brendiranih stvari.
Poput Elanovih skija iz osamdesetih. Koje se danas, u vrijeme Instagrama i Facebooka, mogu vidjeti i kupiti čak da se i ne dolazi fizički u dućan, nego i online, preko interneta. Evo, baš su koji minut prije nas, novinara, u butigi bili neki Portugalci, par, muž i žena, 'free lanceri' koji se u Šibeniku bave nekakvim digtalnim marketingom, i oni privučeni oglasom za party na temu osamdesetih u Azimuta, i kupili nekoliko stvari, odnosno komada robe. Baš kao i naša Matea. Očito su i Sandra i Maša pogodili s ovom butigom, i sa svojom strašću prema lijepim, starim stvarima, po kojoj je poznat i Mašin suprug Boris Šunjić.
Pa sad oni, zaneseni, hodaju okolo i traže vintage komade, za svoj butik, da im udahnu dušu, ili samo obrišu prašinu i osvjetlaju obraz, da bljesnu novim ili zasjaje starim sjajem. Rade ono što vole, i vole ono što rade, a usput i zarade, koju kunu. Šta ćeš više i kud ćeš bolje?!