StoryEditorOCM
ZanimljivostiMnogi to rade

Možda vam je gadljivo, ali ovim biste potezom mogli zaštititi dijete od bolesti: novo istraživanje izazvalo kontroverze, evo što kažu doktori

Piše J. V.
23. studenog 2018. - 20:27

Kada djetetova duda ispadne na pod, imate nekoliko opcija. Možete ju baciti ukoliko ste posebno oprezni, oprati ju pod mlazom vode ili pak - polizati. Ovo zadnje ako ste malo manje oprezni kada ste sami u pitanju, a i malo manje opterećeni mikrobima.

Ako ste pristalica ove posljednje opcije, ne morate se crvenjeti. Istraživanja su pokazala kako ovim potezom možete svoje dijete spasiti od najraširenije bolesti modernoga doma, prenosi CNN.

Majčina slina, tj. bakterije u njoj, pokazale su se kao odlični repelenti kasnijeg razvijanja alergija kod male djece. Prema tome, ako ste "očistili" dudicu svojom slinom i vratili ju djetetu, možda ste mu i pomogli.

Koliko god to nekima gadljivo zvučalo, ovo se istraživanje nadovezuje na odavno poznatu pretpostavku da ranije izlaganje mikrobima sprječava kasnije padanje imuniteta. A protein koji uzrokuje alergije mnogo je manje raširen kod djece čije su majke "prijavile" gore navedeni potez.

"Radi se o tome da mikrobi kojima ste izloženi kao dojenčad utječu na kasnije razvijanje vašeg imunološkog sistema", objašnjava za CNN doktorica Eliane Abou-Jaoude koja je svoje izlaganje predstavila i na godišnjem znanstvenom simpoziju za imunologiju.

Izloženost mikrobima je dobra?

Istraživanje je pokazalo i kako ljudi koji žive u blizini farme i imaju kontakt s domaćim životinjama, oni koji izbjegavaju perilice suđa, kao i djeca koja su rođena prirodnim putem - kasnije razvijaju alergije, ako uopće.

A dr. Andrew MacGinnitie majčinu slinu dodajte u priču kao posljednji dio slagalice. No istraživanje, po njemu, ima i jednu manjkavost. Uzorak na kojemu se vršilo istraživanje premal je kako bi se mogao donijeti stopostotni zaključak - drugi faktori mogli su biti uključeni.

"Moguće je da sisanje dude može biti povezano s drugim, važnijim faktorima koji utječu na zaštitu od alergena", tvrdi, dodajući kako su majke koje to rade isto tako sklonije pustiti djecu da se igraju na otvorenom, a moguće je i da im kuća nije toliko čista kao neke druge.

Ukratko, to znači sljedeće: ako ližete djetetovu dudu, to ga neće definitivno zaštititi od alergije. Mnogo je faktora uključeno u konačno stanje.

A ako ste još uvijek "zgađeni" što bi netko dudicu s poda "oprao" svojim ustima, doktori poručuju i sljedeće: "U globalu, bakterije i virusi s poda ne uzrokuju bolesti".

16. studeni 2024 10:17