Kada bismo morali izdvojiti jednu namirnicu bez koje ne želimo provesti sezonu prehlade i gripe, to bi definitivno bio đumbir. Ako se još niste uvjerilu u njegovu moć, sad je idelano vrijeme za to.
Ajurveda je moći đumbira prepoznala odavno te je sve više znanstvenih studija koje se okreću istraživanju utjecaja đumbira na ukupno zdravlje čovjeka. Đumbir ne samo da povećava ukupnu snagu organizma, imunitet i vitalnost, već i smanjuje masnoće u krvi, regulira šećer te je prepun sjajnih antioksidativnih svojstava koja održavaju vitalnost naših stanica. Kad osjetite slabost, umor i opći pad imuniteta, posegnite za đumbirom. Kombiniran s namirnicama poput meda, limuna i češnjaka, snažno revitalizira i jača organizam, piše Živim.
Uzmite krišku te gomoljaste biljke i polako žvačite. Aromatičan, rezak i ljut zbog posebnih spojeva gingerola, šogaola i zingerona, snažna je protuupalna, analgetska, antikancerogena i antipiretska (smanjuje tjelesnu temperaturu) biljka koja potiče znojenje, raspiruje probavnu vatru u tijelu, neutralizira toksine i pomaže probavljanju, asimilaciji i apsorpciji hrane.
Potiče oslobađanje enzima u slini i ubrzava pražnjenje želuca, zbog čega se koristi kao provjereno sredstvo za ublažavanje mučnine i povraćanja. Kada u grlu, nosu ili sinusima osjetite težinu i začepljenost, đumbir će vam uvijek pomoći kao jedan od najboljih kućnih pomagača u smirivanju kašlja, začepljenog nosa, sinusa, nakupljanja sekreta. Odličan je njegov učinak u liječenju bronhitisa i različitih bolesti respiratornog sustava.
Njegov korijen uspješno se tisućama godina koristio u liječenju infekcija dišnog sustava jer djeluje protuupalno, smanjuje bol, snižava povišenu temperaturu, potiče probavu i krvotok, a što je posebno značajno, za razliku od mnogih lijekova, ne djeluje štetno na jetru. Osim toga, štiti krvotok i srce jer je izvor magnezija, vitamina B6 i kalija te mangana i bakra koji uklanjaju slobodne radikale. Izvor je kalcija, magnezija, fosfora, selena, cinka, željeza i vitamina C.