HDZ-ov analitičar Robert Kopal, loš rezultat HDZ-a na europskim izborima pripisao je teoriji "crnog labuda".
- S naše strane je napravljeno ama baš sve, ali postoje i crni labudovi. Tjedan dana nam treba da to sve analiziramo. To se dogodi, ljudi traže kojekakva rješenja zašto se to dogodilo, obzirom na odstupanje od istraživanja. Kad se pogleda Europu, događa se puno teško predvidljivih stvari. HDZ-u se to nažalost dogodilo, glasovi su se disperzirali na jako puno fronti. Bile su 33 liste, izlaznost koja je 20 posto nadmašila izlaznost prvih izbora. Dogodio se neki odmak od uobičajene pogreške, a što se dogodilo, to ćemo istražiti - poručio je Kopal
Što je uopće "crni labud" o kojem govori Kopal?
Pod pojmom "crnog labuda" želi se reći kako ništa nije nemoguće. Teorija se veže uz financijskog analitičara Nassima Nicholasa Taleba i metaforički opisuje "iznenađujući događaj, koji će imati velike efekte".
Najčešće se koristi u svijetu financija kod predviđanja trendova i procjena rizika, ali i povijesti, a vrlo rijetko i u politici. Kao primjer negativnog "crnog labuda" spominje se velika gospodarska kriza koja je počela 2007. godine. Teorija se zasnivana činjenici da se dugo vjerovala kako postoje samo bijeli labudovi, dok je do saznanja da postoje i crni došlo tek nakon otkrića Australije. Time je potvrđeno da svako pravilo ima i izuzetke.