Lani smo uvezli 110 tisuća tona svinjskog mesa što je za 8 posto više nego godinu prije. Šestu godinu za redom uvoz svinjskog mesa veći je od domaće proizvodnje. Stoga ne čudi da je ponuda svinjetine slaba, a često je i nema u prodaji. Uz to iz dana u dan raste joj i cijena.
Na kišno nedjeljno jutro malo je kupaca na tržnicama. U mesnicama ponuda dobra, ne manjka ni svinjskog mesa. No primjećuje se da svinjetine povremeno nema u prodaji.
- Sve je manji uzgoj krmača, a bez njih nema odojka, odnosno svinja. Jedini je razlog nedostatak hrane i visoka cijena kukuruza koja je uzrokovala rast cijena i smanjenje proizvodnje, naglašava za HRT Mile Maleš, mesar.
Posljednjih godina postali smo vodeći uvoznik svinjetine u Europskoj uniji - na to godišnje trošimo desetke milijuna eura. Sve više novca troše i kupci jer svinjsko je meso skuplje i do 30 posto.
Lani smo uvezli 110 tisuća tona svinjetine, što je 8 posto više nego godinu prije. Posljednjih godina pada proizvodnja svinjskog mesa u Hrvatskoj za 5 do 6 posto, pa je to jedan od razloga povremene nestašice.
- Danas je u Europi oko milijun i 200 tisuća krmača manje i sada je nestašica i pomutnja na tržištu. Što će biti na tržištu, vidjet ćemo sada, govori Mirko Kolić, uzgajivač svinja.
Kako bi cijena svinjetine bila povoljna, stabilna i konkurentna, nužno je povećati proizvodnju i smanjiti uvoz, zaključuje HRT