StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetalarm stručnjaka

‘Mladi se sve više samoozljeđuju, lakše im je da ih boli tijelo, nego duša‘: i u Dalmaciji rast anksioznosti i depresije

Piše Marija Lončar
22. prosinca 2024. - 19:09
Ako učenik sam dođe jer je uvidio da ima problem i želi ga riješiti, rezultati su bolji nego od onih koje je poslao roditelj ili nastavnik, kažu stručnjakinjeCropix

Sve više djece i mladih danas je anksiozno i depresivno. Danak je to, uopćeno rečeno, vremenu i načinu suvremenog življenja, a problem mentalnog zdravlja, reći će stručnjaci, posebno je postao izražen nakon korone.

Podaci obavljeni prije nekoliko mjeseci govore kako svako peto dijete u Hrvatskoj ima simptome anksioznosti i depresije, a svaki treći adolescent anksiozne smetnje. Procjenjuje se da oko 50 tisuća mladih u dobi od 10 do 19 godina ima probleme s mentalnim zdravljem. Trend porasta anksioznosti i depresije među djecom i mladima, ali i drugih mentalnih teškoća, ne mimoilazi ni Šibenik.

Iako nema znanstvenih istraživanja pa tako ni jasnih podataka o tomu koliko se najmlađe populacije u Šibensko-kninskoj županiji suočava s tim problemima, stručnjaci s kojima smo razgovarali naglašavaju kako je trend porasta očigledan. O mentalnom zdravlju sve se više govori, a od prije nekoliko godina porastao je i broj stručnjaka koji mogu pružiti pomoć.

Gotovo svaka šibenska škola, osnovna i srednje, ima zaposlene psihologe, a besplatnu stručnu pomoć roditelji i njihova djeca mogu potražiti i u županijskoj područnoj službi Obiteljskog centra, kao i u Odjelu za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije. K tomu, sve više psihologa ima privatnu praksu, no budući da je sve više onih kojima treba pomoć, stručnjaka ipak nije dovoljno. Šibenik, primjerice, ima samo jednog dječjeg psihijatra pa se na prvi pregled mora čekati dva do tri mjeseca.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.

30. prosinac 2024 20:01