U ovo doba godine mnogo se hrane troši, ali i baca. Godišnje se u Hrvatskoj baci 286 tisuća tona hrane, odnosno 71 kilogram po stanovniku.
Još su porazniji podaci ako se gleda prosjek zemalja Europske unije. Prema njemu, godišnje se u svim članicama Unije baci nevjerojatnih 60 milijuna tona hrane u vrijednosti od oko 130 milijardi eura ili 132 kilograma po stanovniku, gotovo dvostruko više nego u Hrvatskoj. - donose Vijesti HRT.
Osim što hrana završava u smeću, generira se i velika količina stakleničkih plinova. Provjerili smo kako najbolje zbrinuti višak hrane.
Banka hrane u Osijeku
U Banku hrane Osječko-baranjske županije mogu donirati isključivo pravne osobe. Građani svoje donacije mogu donijeti u Gradsko društvo Crvenog križa, rekao je novinar Hrvoje Šimunović javljajući se u središnji Dnevnik HTV-a.
- Banka hrane redovito prima donacije od velikih hrvatskih proizvođača prehrambenih proizvoda, lokalnih OPG-ova te trgovačkih lanaca. Kada zaprimimo robu, mi isti dan to sortiramo u pakete i dijelimo našim korisnicima ili drugim posrednicima u lancu doniranja hrane u županiji, kazao je Vedran Radanović, voditelj Banke hrane Osječko-baranjske županije.
Radanović je pojasnio da su skladište od 250 kvadrata adaptirali EU sredstvima, kao i financirali opremu poput viličara, regala, rashladne opreme. Napomenuo je i zašto građani ne mogu donirati primjerice domaću kobasicu.
- Ako građani žele nešto donirati hranu Crvenom križu, prehrambeni proizvodi moraju biti u originalnom pakiranju s deklaracijom, dodao je.
Zbrinjavanje viška hrane
Ova Zagrepčanka zna koga će razveseliti viškom hrane.
- Evo ostalo nam je nešto malo hrane pa da se ne baci doniramo to pučkoj kuhinji tu na Svetome Duhu jer zaista je šteta hranu baciti a puno je ljudi u svijetu gladno, rekla je Zdenka Japuš, stanovnica Zagreba.
U pučkoj kuhinji posljednje pripreme uoči podjele toplih obroka za 400 najpotrebitijih.
- Da pripremaju hrane onoliko koliko im je zaista potrebno ne da pripremaju obilato i onda poslije toga moraju bacati, poručuje građanima fra Vilček Novački, v.d. voditelja pučke kuhinje.
Tu roba svakodnevno dolazi iz velikih trgovačkih lanaca.
- Od 2016. u Konzumu imamo sustavno doniranje hrane što znači da tijekom godina povećavamo tu razinu donacija i količine doniranih artikala te smo tako protekle godine donirali 488 tona hrane što zapravo iznosi trećinu donirane hrane u Hrvatskoj, kazala je Mira Kraljić, voditeljica odjela za zaštitu okoliša i prirode u trgovačkom lancu.
Što s viškovima čine mali trgovci?
- Ništa ne bacimo nego to ode u dobre ruke. Trebamo samo pomagati jedan drugome a osjetimo kad nekome treba i to onda damo i onda nema viška, rekla je Ana, prodavačica na tržnici.
- Imam životinje - ovce, peseka, nema bacanja, kazao je Irfan Selimović, prodavač na tržnici.
- Ništa ne bacamo. Ako koja jabuka oštećena ostane to damo mušterijama za štrudlu, rekla je prodavačica na tržnici.
U resornom ministarstvu izračunali su da na godinu bacimo 71 kilogram hrane po stanovniku.
- Podaci pokazuju da se dvije trećine te hrane bacaju u kućanstvima što znači da trebamo podizati svijest pogotovo kod mladih i djece kako bi mijenjali navike, napomenuo je Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Sve dok svjedočimo ovakvim prizorima, u svijetu ograničenih resursa i rastućeg broja stanovnika, bacanje hrane je nedopustivo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....