Liječnici obiteljske medicine od ponedjeljka, 4. svibnja u ambulante vraćaju zdravstvene usluge u punom obujmu i sadržaju, ali organizacijski ostaju u epidemijskom načinu rada u skladu s propisanim mjerama zaštite zdravlja pacijenata i djelatnika.
Koordinacija hrvatske obiteljske medicine, (KoHOM) uoči početka drugog vala popuštanja mjera, poziva svoje pacijente da dolazak kod liječnika obiteljske medicine prethodno telefonski najave radi dogovora termina dolaska, stoji u priopćenju.
Nošenje zaštitnih maski je obvezno, kao i dezinfekcija, mjerenje temperature te socijalna distanca koja se i nadalje mora strogo poštivati u čekaonicama i ambulantama. U prostoru čekaonice veličine četiri metra kvadratna, smije biti samo jedna osoba, a sveukupno nikad više od pet ljudi istovremeno.
Pregledi će biti organizirani u razmaku od 15-30 minuta uz predviđeno vrijeme za provjetravanje i dezinficiranje prostora između pacijenata.
Liječnici obiteljske medicine i dalje će osiguravati komunikacijsku s pacijentima i kolegama u sekundarnoj zdravstvenoj svim raspoloživim komunikacijskim kanalima koja su i tijekom epidemije bila vrlo učinkovita (telefon, e-mail, A5 uputnice, telefonska sekretarica).
Bolesnici s kroničnim bolestima neće na konzilijarne preglede
Bolesnici s kroničnim bolestima, stabilnih kliničkih i laboratorijskih parametara, neće se upućivati na konzilijarne preglede u bolnicu, neovisno o prethodno zakazanim terminima ili preporukama konzilijarnih liječnika. Kronični bolesnici nadzirat će se redovito kroz patronažnu službu, provodit će samokontrole po njihovim preporukama te će se javljati izabranom liječniku prema dogovorenoj i zakazanoj dinamici.
Kronični bolesnici sa simptomima pogoršanja laboratorijskih ili kliničkih parametara, ali bez vitalnih ili potencijalno vitalno ugrožavajućih stanja, zbrinjavat će se putem e-konzultacija ako je to moguće ili će se za odgovarajući termin naručivati u sekundarnu zdravstvenu zaštitu sistemom on-line naručivanja, uz preporuku korištenja A5 uputnica.
U ponedjeljak počinje popuštanje nekih mjera, ali ne i normalan život i rad. Stoga preporučujemo i dalje sve važeće mjere opreza te napominjemo kako su dosadašnji dobri rezultati postignuti prvenstveno pravovremenim uvođenjem karantene. „Normalan“ rad od ponedjeljka za nas liječnike obiteljske medicine znači ponašanje u skladu s epidemiološkim preporukama, s jasnim pravilima rada. Ne budu li i naši pacijenti toga svjesni u svakom trenutku, prijeti nam svima opasnost od povratka u izolaciju i karantenu što se, nadamo se, neće dogoditi. Zdravstveni sustav je bio pred kolapsom i bez koronavirusa stoga pozivamo pacijente na odgovorno ponašanje kojim će zaštiti sebe, svoje liječnike i ostalo medicinsko osobljeporučuju iz KoHOM-a
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....