StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetudomitelji bijesni

Plaća im raste za cijelih 27 eura: ‘Očito naš trud nije vrijedan, bit će nas još manje‘

Piše Kristina Turčin/Jutarnji list
9. prosinca 2024. - 11:02

Osim osnovice za socijalnu pomoć, Ministarstvo socijalne politike u javnu je raspravu uputilo i prijedlog o povećanju osnovice za izračun naknade za rad udomitelja te opskrbnine za troškove udomljene djece. Ta se osnovica također diže za 10 eura - s 80 na 100 eura, piše Jutarnji list

Konkretno, to znači da će se iznos naknade za tradicionalne udomitelje djece, koji čine veliku većinu udomitelja, povećati sa sadašnjih 216 na 243 eura mjesečno, a opskrbnina za djecu stariju od sedam godina te mlade (do 26. godine života) s 456 na 513 eura.

‘Ne cijene nas‘

- Ako je taj iznos znak priznanja udomiteljima, onda ne vidimo da je trud koji ulažemo mi udomitelji i naše obitelji toga vrijedan. Ako gledamo da ovo povećanje treba biti faktor privlačenja novih udomitelja i dio reforme kojoj je cilj najbolji interes djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, bojim se da već imamo rezultat: nastavak trenda smanjivanja broja udomitelja u Hrvatskoj - kaže Anita Dakić, predsjednica Udruge udomitelja Grada Zagreba. Minimalna osnovica, nastavlja, trebala bi iznositi između 100 i 110 eura. Taj je iznos na tragu onoga koji su drugi udomitelji predlagali tijekom javne rasprave, upozoravajući da bi u tom slučaju povećanje (izrazito niske) plaće udomitelja barem u postotku pratilo povišicu koju su ove godine dobili drugi djelatnici u sustavu socijalne skrbi.

- To opet ne bi bilo adekvatno, ali barem bismo govorili o povećanju osnovice za 20 do 30 eura, a ne o izrazito niskih 10 eura - kaže Dakić.

Povećanje osnovice, kaže Marija Igrec, predsjednica Foruma za kvalitetno udomiteljstvo djece, dodatno bi motiviralo i potencijalno potaknulo daljnju profesionalizaciju udomiteljstva koja nije zaživjela jer je broj udomitelja koji se bave udomiteljstvom kao zanimanjem jako malen.

- Standardni udomitelj koji se brine za troje djece plaćen je manje nego što iznosi minimalna plaća propisana u RH - navodi Igrec. Uz novu, povećanu osnovicu takav će udomitelj imati plaću od 720 eura, a specijalizirani udomitelj s visokom stručnom spremom, koji se brine isključivo za djecu s najvišim stupnjem invaliditeta ili poremećaja u ponašanju, može dobiti maksimalno 1350 eura mjesečno.

Ne rade to zbog zarade

Udomitelji ističu kako se sasvim sigurno ni jedan udomitelj na udomiteljstvo nije odlučio da bi se obogatio niti je razmišljao o zaradi. No, troškovi života odražavaju se na njih kao i na sve ostale, a još je veći problem kronični manjak sustavne brige i potpore koja se udomiteljima pruža.

- Udomiteljstvo nije samo pružanje krova nad glavom. Minimum nije dovoljan, pokrivanje osnovnih životnih potreba opskrbninom nije dovoljno. Minimumom možemo zakrpati rupe i privremeno zaliječiti rane tog djeteta, ali za pravi rast i razvoj potrebno je mnogo, mnogo više sustavnog rada, podrške i ulaganja u svim oblicima - poručuje Igrec.

U Ministarstvu socijalne politike odgovaraju kako je osnovica godinama iznosila 500 kuna te da je ovo treće povećanje od 2023. (kada je uvećana na 70 eura).

- Također, kako bi se smanjio utjecaj porasta cijena energenata, određena je i naknada za udomitelje u iznosu do 70 eura mjesečno - kažu u ministarstvu Marina Piletića. Dodaju da je UNICEF u partnerstvu s Ministarstvom završio istraživanje o adekvatnosti iznosa naknada te je u tijeku analiza istraživanja koja će "biti polazište za daljnje određivanje iznosa", piše Jutarnji list

09. prosinac 2024 11:03