StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSve teže stanje

Slovenska vlada i epidemiolozi zabrinuti tempom širenja epidemije, zbog čega se uvode nove restriktivne mjere

Piše Hina
14. listopada 2020. - 20:41

Slovenska vlada i epidemiolozi zabrinuti su tempom širenja epidemije koronavirusa, zbog čega se uvode nove restriktivne mjere, a stručnjaci navode da će bolnički sustav biti preopterećen ako se stanje brzo ne smiri.
U Sloveniji je u utorak prema službenim podacima novozaraženih koronavirusom bilo 707, a dvije su osobe umrle. Po broju novooboljelih postignut je novi neslavni rekord nakon što je krajem prošlog tjedna iznosio 411, a sve zabrinjava takav tempo širenja epidemije.

Kako je na konferenciji za novinare rekao glasnogovornik vlade Jelko Kacin, epidemiološka situacija je sve ozbiljnija. Zbog toga je vlada danas donijela odluku o novim strožim mjerama iz zadnjeg trećeg paketa mjera za "narančastu" fazu budući da broj oboljelih raste, a virus se širi "sve brže", pa se može konstatirati da dosadašnje mjere nisu uspjele ograničiti širenje epidemije, upozorio je Kacin.

Reprodukcijski broj širenja virusa već iznosi dva (2) što znači da jedan oboljeli zarazi još dvojicu i ako se tako nastavi idućeg će tjedna u bolnicama biti  oko 600 pacijenata zbog covida-19, od čega njih preko sto na odjelima za intenzivnu njegu, upozorio je popodne nacionalni Institut za javno zdravlje.

To bi preopteretilo zdravstveni sustav koji nema probleme s opremom, ali nedostaju timovi za brigu o oboljelima, pa bi u tom slučaju trebalo privremeno obustaviti većinu drugih neurgentnih medicinskih tretmana ostalih bolesnika, upozorili su stručnjaci.
Stručnjaci također navode da pacijenti na intenzivnom odjelu ako imaju teški oblik Covida-19 ostaju u prosjeku dva tjedna i da to liječenje zdravstvenu blagajnu stoji 50 do 60 tisuća eura.
Prema popodne objavljenim podacima ministarstva zdravstva, u bolnicama je već 210 oboljelih, od čega ih je 35 na intenzivnoj njezi, a 175 ljudi je od početka epidemije umrlo.

Prema nedavno donesenom planu djelovanja vlade u vrijeme drugog vala epidemije, za proglašenje alarmantne "crvene" faze širenja virusa uvjeti su 250 hospitaliziranih, od čega 50 na intenzivnoj njezi, kad bi ponovno trebalo proglasiti epidemiju Covida-19 i uvesti restriktivne mjere slične onima iz proljetnog prvog vala, osim jednostranog zatvaranja granica jer su ti postupci sada usklađeni na razini Europske unije.

O novim mjerama za suzbijanje ovakvog širenja epidemije vlada trenutno još zasjeda na Brdu kod Kranja, a o tome što je odlučila javnost će obavijestiti kasno večeras ili sutra.

Kako javlja Slovenska televizija, vlada će se odlučiti za neke mjere zatvaranja pojedinih djelatnosti, na primjer fitnes centara, pedikura i frizerskih salona, ali postoji mogućnost da se kod primjene mjera uvede tzv. regionalni princip, što znači da bi nove mjere vrijedile u regijama i općinama gdje je širenje virusa najizrazitije, a vrijedile bi oko 4 tjedna, odnosno jedan inkubacijski ciklus, dok se stanje u toj regiji ne smiri.

Regionalne karantene uvele bi se za sada u sedam regija koje su već ušle u "crvenu" zonu, a glasnogovornik vlade kazao je da su trenutno s najvećim brojem zaraza središnja regija Gorenjska i Koroška regija na sjeveru.

Razmišlja se i o privremenom zatvaranju  ugostiteljskih lokala i kozmetičkih salona, javili su večeras slovenski mediji.
 

05. studeni 2024 06:27