Nacionalni stožer civilne zaštite u 14 sati održao je redovitu tiskovnu konferenciju na kojoj je iznio nove informacije o stanju epidemije koronavirusa Sars-CoV-2 u Hrvatskoj.
Današnji dan posebno je težak nakon što je objavljeno da su u Osijeku čak četiri osobe zaražene ovim opasnim virusom u protekla 24 sata preminule.
Javnosti se obratio ministar zdravstva Vili Beroš.
- u 24 sata imamo 47 novih bolesnika, što znači da ukupno imamo 1126 COVID-19 pozitivnih bolesnika, Učinjeno je 9800 testiranja, od čega u 24 sata 583. Imamo četiri preminule osobe u KBC Osijek, riječ je o osobama starije životne dobi, svi su bili kronični bolesnici. Ukupno imamo 12 preminulih, na respiratoru je 39, a oporavljenih imamo 119, što je 27 više u odnosu na jučer- kazao je Beroš.
Ministar zdravstva je upozorio kako će iduća dva i po do tri tjedna biti ključna i to razdbolje će odrediti sudbinu borbe protiv koronavirusa u Hrvatskoj.Budimo odgovorni, poštujmo mjeru, one su tu s jasnim razlogom, rekao je Beroš.
Obratio se i Davor Božinović.
- Na adrese pošte građana počele su stizati zlonamjerne poruke koje žele ukrasti podatke za online bankarstvo. Predstavljaju se kao sigurnosni djelatnici banke te tvrde da su blokirali kartice jer im je netko pristupio. Traže da slijede poveznicu putem koje bi se trebali priijaviti i potvrditi identitet. Ako dobiju takve poruke, građani neka nipošto ne otvaraju poveznicu, nego neka izbrišu tu poruku. Radi se o pokušaju krađe osobnih podataka.
Što se tiče e-propusnica, do 11 sati danas je izdano 382.191 propusnica, najviše od strane poslodavaca. Odbijeno je 9625 zahtjeva. Sustav je počeo funkcionirati. Još ćemo vidjeti s grupnim propusnicama kod velikih poslodavaca, ali možda i nećemo morati produljivati rok početka važenja e-propusnica, moguće samo za poslovne subjekte hoćemo.
Evidentirane su 3802 dojave, u više od tisuću potvrđeno kršenje mjera samoizolacije. Obaviješten je Državni inspektorat. Još postoje pojedinci koji krše mjere i ugrožavaju sebe, obitelj i sve građane s kojima mogu stupiti u kontakt. To nam je jedan od najvećih izazova.
Šef HZJZ-a Krunoslav Capak objasnio je proceduru prilikom pvoratka građana iz inozemstva.
- Jučer se četiri ili pet automobila vraćalo s područja Tirola, sa skijališta gdje je bilo zaraženih ljudi. Sutra ćemo na Bregani i u Zadru organizirati proceduru. Pri dolasku će biti prisutni epidemiolozi, sanitarni inspektor i policija. Svaka opcija bit će profilirana od strane epidemiologa da se utvrdi ima li simptome, je li bila u kontaktu s pozitivnim ili je boravila u području gdje je bolest. Oni koji napuštaju Hrvatsku bit će prepraćeni do granice od strane policije. Ako netko ima simptome, odmah ide u bolnicu i provest će se test, a ostali idu u samoizolaciju uz aktivni nadzor epidemiologa gdje će ga se dva puta dnevno zvati i provjeravati ima li simptome.
Dodao je da srećom nema zaraženih u domovima za starije i nemoćne.
- Na vrijeme smo uveli, a kasnije i pojačali mjere koje se odnose na ustanove poput domova. Na terenu se domovi za starije pridržavaju propisanih mjera, nemamo proboja bolesti- poručio je Capak.
- Točan broj ljudi koji se liječe u kućnim uvjetima vam ne mogu reći, ali oni koji imaju blage simptome ili uopće nemaju simptome, njima se preporuča da se liječe kod kuće - rekao je Capak i dodao da virulentnost, odnosno mogućnost prijelaza virusa s osobe na osobu, nije pala.
Zatim se javnosti obratila Alemka Markotić.
- Najmlađa osoba na respiratoru u našoj klinici je stara oko 46 godina, a većina onih koji su na respiratoru već otprije imaju problematično zdravstveno stanje - rekla je Markotić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....