„Ključ je ispod otirača” i dalje je šifra za otključavanje teških, rešetkastih vrata šibenskog Groblja sv. Ane, inače spomenika kulture. Groblje je staro, a nije od jučer ni specifični problem koji se već godinama javlja isključivo u turističkoj sezoni, kada se za ključem dakako, ne poseže ispod otirača niti ispod pitara, nego se u razdoblju od 15. svibnja do 15. rujna uzme u biljetarnici na ulazu u Tvrđavu sv. Mihovila, o čemu obavijest stoji na vratima. Mogu ga zatražiti i domaći i stranci, bez razlike, pod uvjetom da su individualni posjetitelji; veće grupe ne mogu na Sv. Anu, makar je javni prostor i spomenik kulture!
-Tako će biti i dalje, sve dok se u groblje, prema riječima Joška Vukovića, direktora „Čempresa”, komunalne tvrtke koja upravlja šibenskim grobljima ne uloži još nekoliko milijuna eura. Arhitektonsko stanje i manjkava sigurnosna oprema na Sv. Ani ne zadovoljavaju obilaske većih grupa posjetitelja i to je glavni razlog zašto se u tome razdoblju godine na Sv. Anu ulazi isključivo „na mala vrata” od 9-21 sati.
I onda, 16. rujna, kada se stišaju kolone turista, svi lokalni portali objave vijest - sa zahvalom „Čempresa” građanima na razumijevanju i strpljivosti - da je groblje opet širom otvorenih vrata.
Po tome je Šibenik vjerojatno jedinstven u zemlji gdje su sva groblja otvorena, uostalom kao i sva ostala na gradskom području.
Problem vjerojatno ne bi postojao da se Šibeniku nije dogodio turizam, pa i u onim neugodnim oblicima, budući da su i turisti čeljad „krvava ispod kože”. Točnije, nevolja je u tome što je Groblje Sv. Ane u neposrednoj blizini Tvrđave sv. Mihovila, već opjevane pozornice za brojne koncerte u sezoni i vidikovca s pogledom „od milijun dolara”.
Nalazi se na vrlo živom turističkom koridoru i svakako, mami na posjet, a ponekad je i praktično rješenje da se zaobiđe plaćanje ulaznice na Sv. Mihovila. Ima tako gostiju kojima je sasvim dovoljno s najviših točaka Sv. Ane, smještene pod samom klisurom, zadovoljiti čežnju za također lijepim vizurama. Možda je turizam od Boga, premda se o tome može razgovarati, no selfi je sigurno od vraga. Ako se radi snimanje selfija zastaje pored katastrofalnih požara i vatrogasaca koji daju sve od sebe da ih ugase, što se onda, radi lijepog pogleda ne bi gazilo po grobljanskim pločama!?
A to se upravo događa na Groblju Sv. Ane, potvrdilo se i lani, kada je Joško Vuković odlučio grobljanska vrata ostaviti širom otvorenima.
-To je bio pravi kaos! Nekoliko grobljanskih ploča bilo je napuknuto ili rasklimano, turisti marendaju u hladu, polijevaju se vodom, ostavljaju otpatke gdje stignu i općenito, ponašaju se neprimjereno mjestu i dostojanstvu pokojnika a to smo u „Čempresima” obvezni štititi. Jasno je da velikoj većini nije do groblja kao spomenika kulture, nego jedino do besplatnog pogleda! - govori Vuković dodajući kako su potom zaredale i pritužbe vlasnika grobnica na takvo ponašanje. Ne smijemo zaboraviti da groblja nisu jedino javna mjesta, nego su grobnice privatno vlasništvo i nitko ne dopušta da se po njima gazi. K tome, na grobljanskim bedemima, nema ograde tako da je i sigurnosni aspekt ne manje važan u odluci da Sv. Ana do daljnjeg bude otvorena „na mala vrata”.
-Smatram da zasad nema boljeg rješenja od ovoga, sve dok se ne uloži određeni novac kao preduvjet turističke valorizacije Sv. Ane kao spomenika kulture. Popločati staze, ograditi visoke bedeme, postaviti info table i omogućiti posjete grupa s turističkim vodičima, možda čak i uz naplatu ulaznica – to je barem desetak milijuna eura troška za nekoliko godina! - zaključio je Joško Vuković o pitanju koje se opet poteglo na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća.
I gradonačelnik Željko Burić zagovaratelj je širom otvorenih vrata Sv. Ane, no i sam je svjestan da su divlji posjetitelji svojim ponašanjem nametnuli rješenje za koje Vuković kaže „da čuva mrtve i brani interese njihovih nasljednika”. Barem zasad je tako, očekujmo ne zadugo.