Projekt se financira kroz program Erasmus+, najveći program Europske unije za obrazovanje i osposobljavanje, mlade i sport, koji djeluje već gotovo četiri desetljeća. Nizom projektnih aktivnosti program Erasmus+ financijski podržava, educira, osnažuje i povezuje pojedince i organizacije u ostvarivanju punog potencijala u sustavu obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Njime se podupiru projekti mobilnosti i suradnje s domaćim i stranim partnerima u svrhu boljeg obrazovanja i uključivijeg društva, osmišljavanja inovativnih rješenja za izazove današnjice i stjecanja vještina koje će biti potrebne u budućnosti.
Nositelj projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610) je Ķemeru nacionālā parka fonds iz Latvije, a projektni partneri su Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije, Kehittämisyhdistys Sepra ry iz Finske i Javna ustanova „Nacionalni park Krka“.
Projektne aktivnosti provodit će se od 1. veljače 2024. do 31. siječnja 2026. Ukupna vrijednost projekta je 60.000,00 eura, što u potpunosti financira Europska unija.
Ciljevi su projekta informiranje mladih o klimatskim promjenama, jačanje svijesti mladih o potrebi očuvanja prirode i okoliša, te sudjelovanje i razmjena iskustva mladih u dobi od trinaest do trideset godina putem zajedničkih platformi zaštićenih područja u zemljama partnerima projekta, razvoj sistema motivacije za sudjelovanje mladih u očuvanju okoliša, njihovo umrežavanje i razmjena ideja.
Glavni rezultati projekta jesu veći angažman mladih u aktivnostima zaštite, razvoj komunikacijske pismenosti u međunarodnom okruženju, poveznost i interakcija mladih u razvoju metodologije za provedbu Junior ranger programa. Tim projektom planirano je uspostavljanje programa mladih čuvara prirode Junior ranger i formiranje grupe mladih čuvara prirode u Nacionalnom parku „Krka“.
Projekt obuhvaća niz aktivnosti s mladima u državama iz kojih su projektni partneri, među kojima i interpretaciju prirodnih obilježja u modernom i interaktivnom okruženju s ciljem poticanja mladih na prihvaćanje izazova u zaštiti prirode, odabir prirodnih i okolišnih znanosti u obrazovanju i život posvećen zaštiti prirode. Zahvaljujući većoj osviještenosti, mladi će postati najbolji zagovaratelji zaštite prirode i okoliša u svojoj sredini. Nova znanja i vještine stjecat će u europskom okruženju, zbog čega će naučiti bolje razumijevati i cijeniti razlike u prirodnim i klimatskim karakteristikama i kulturnopovijesnim i tradicijskim obilježjima različitih naroda i država.