U najmanjoj općini u Hrvatskoj Civljanima vode ima napretek, no ipak ima onih koji tekuće vode u svojim domovima nemaju. U zaseoku Gornji Barišići više je praznih kuća nego ljudi, povratnicima je izvor od kuće manje od dva kilometra, 30 krava i 10 telića dnevno piju enormne količine vode, a nje iz vodovoda nema.
Ovdje je Veliko vrilo - najljepši izvor Cetine. Voda žubori na sve strane.
Ipak, Mirjana Barišić vodu za piće ide direktno na vrelo.
- Svaki dan jer mi gore ne trošimo vodu iz bunara, jer je jako prljava i moramo doći svaki dan ovdje da natočimo. Ovo nam je samo za piće, pojasnila je za HRT.
Svaki dan kaldrmom razrovanom bagerima iz susjednog kamenoloma.
Ima Mirjana OPG, 30-ak krava i 10-ak telića.
- Načelnik općine Civljane doveze vodu ovisimo o njemu, on čovjek, ima svojih obveza pa ne može svaki puta i da mene ispoštovati radi svojih obveza, on je ipak načelnik i on ima cisternu i on mi doveze, rekla je Mirjana.
Kad ne može on, dovezu iz susjedne općine. Cijena - 40 eura po cisterni. A potrebe velike.
- A krave ne mogu čekati, one puno toga troše posebno ljeti, zimi ne, zimi manje piju, ali ljeti puno piju. Dnevno najmanje krava, 50 litara svaka popije, objasnio je Petar Barišić.
- Mislila sam proširiti kravama još međutim ne smijem iz razloga zbog vode, dodala je Mirjana.
Broje svaku kap vode
Koje se u ovom kućanstvu broji svaka kap. Rajsko zelenilo kao stvoreno za stočarstvo, no ovdje se rijetki usude doći živjeti.
- Vrlo rado bih živio ovdje, ali da bih živio, jedini način je stočarstvo ili nešto takvo nema ništa drugo, e sad ta voda je jedan veliki problem, ustvrdio je Duško Barišić.
A ima li rješenja za taj problem? Odgvor smo zatražili od načelnika Petra Preočanina. Nije odgovorio na pozive ni poruke, a nismo ga našli ni u zgradi općine. U komunalnom poduzeću u Vrlici kažu, pak, da govora o vodovodu u Civljanima godinama nije bilo.
Inače, najmanja je to općina u cijeloj Hrvatskoj. Na papiru živi tu 171 stanovnik.
Napuštenih kuća u kojima spas od ljetne žege traže krave više je nego stanovnika.
Nije li onda sasvim logično zapitati se zašto rijetke povratnike ne drže kao kap vode na dlanu?