Stečaj - sljedeći je to korak koji su počeli najavljivati vlasnici noćnih klubova, ako se, govore nam, ne okonča diskriminacija prema noćnim klubovima i barovima, jer ionako mnogi ugostiteljski objekti ilegalno rade njihov posao unatoč odluci o ograničenju radnog vremena. Druge im, kažu, nema, jer ovako dalje ne mogu s obzirom na to da ne ostvaruju dostatne prihode za kakvo-takvo održavanje poslovanja i pokrivanje fiksnih troškova.
Stoga su Udruga "Glas poduzetnika" i Udruga noćnih klubova pozvale Stožer da preispita svoju odluku o ograničenju radnog vremena noćnih klubova i barova do ponoći, jer su se pojedini kafići i restorani počeli baviti njihovom djelatnošću, unatoč epidemiološkim mjerama i Zakonu o zaštiti od buke.
Odlazak preko granice
"Svjedoci smo toga da se u medijima često izvještava o ilegalnim tulumima u glavnom gradu Zagrebu, ali mnogi noćni klubovi i barovi u zatvorenom prostoru zatvoreni su do daljnjega. Upravo zbog zabrana rada noćnih klubova i barova, tisuće mladih pronalaze noćnu zabavu u susjednoj BiH i Srbiji jer u njihovim državama ograničenja ne postoje. Ugostiteljski objekti koji su udaljeni 30 do 40 minuta vožnje u susjednim državama nude svoje usluge poslije ponoći, njihove cijene su niže, PDV je u ugostiteljstvu manji i ne postoji porez na potrošnju. Apsolutno sve im je dostupno i dopušteno, kako u samim klubovima bez ikakvih ograničenja radnog vremena, COVID potvrda i testova, tako i na povratku u Hrvatsku", navode u Udruzi "Glas poduzetnika" i Udruzi noćnih klubova i barova, smatrajući kako bi Stožer RH trebao uvažiti spomenute činjenice, te postupiti "poput zemalja EU-a i naših susjednih zemalja, tj. maknuti ograničenje radnog vremena noćnih klubova i dopustiti rad uz poštovanje epidemioloških mjera".
Da se takvo što događa i u njegovu gradu, potvrđuje nam Matej Ljubić, vlasnik kninskog kluba "No.1", koji ne radi od početka epidemije.
- Gdje izlaze mladi Kninjani kad ne rade klubovi?! Ima tu kod nas kafića koji ilegalno rade do dva, tri, četiri ujutro... Tamo su. Ali nije to slučaj samo kod nas u Kninu, svugdje je to praksa, u svakom gradu - rezignirano nam govori Ljubić, dodajući kako su kontrole jako slabe, pa ljudi rade što hoće.
- Držim i jedan kafić, došli su nam u kontrolu možda dvaput. Ali dok mi u ponoć zatvorimo, neki održavaju živu glazbu. Ovo sve skupa nema smisla, ne znam kamo ovo vodi - pita se vlasnik zatvorenog kninskog kluba.
Govori nam kako tamošnja mladost, baš kao i splitska, sinjska, makarska... vikendima uglavnom uživa u livanjskom noćnom životu. Izlazi vani u stotinjak kilometara udaljeno Livno, zabavi se pet, šest, sedam sati i vrati kući. Uz niže cijene ulaznica i pića, a da ne spominjemo i znatno jeftinije gorivo i cigarete, lako se nađe računica za odlazak u zabavu preko granice.
Krcati kafići
Nemogućnost rada nakon ponoći vlasnike klubova, nebrojeno su to puta već izrekli u epidemiji koronavirusa, dovodi na rub očaja. Kako mjeseci prolaze, njihovoj se agoniji ne nazire kraj, a u cijeloj korona-priči ostali su i bez radnika.
- Neki su dali otkaze, neki su našli nove poslove... Država nije htjela dati potpore, jer se neki nisu htjeli cijepiti i onda sam morao sve odjaviti. A što drugo - nemoćno sliježe ramenima Ljubić.
Troje njegovih bivših djelatnika otišlo je u Njemačku, a neki drugi najavili su mu isto. Osobno se cijepio, nitko ga na to, kaže, nije prisiljavao, ali čim je to spomenuo dvojici radnika, istoga dana obojica su dala otkaze. Jedan je završio u Njemačkoj, a drugi je trenutačno na baušteli na crno.
- U Bosni i Hercegovini su, kaže, koliko god je mi, s ove strane granice, gledali kao totalno neorganiziranu državu u odnosu na Hrvatsku, stvari po pitanju rada kafića i noćnih klubova puno bolje uređene.
- Ako je caffe bar u pitanju, zatvara se u ponoć. Rotacije se pale, svi zatvaraju u gradu, ostatak noći rade dva kluba i to je to. A kod nas, te caffe bar, te noćni bar..., na jednom objektu prijavljeno šest djelatnosti. Primjerice, imate ovdje u Kninu kafić, koji ima 50 kvadrata, a istodobno u njemu bude 110 ili 120 ljudi. To nije normalno. Pa je li bolje da u klubu od 600 kvadrata bude 150 ljudi? Nelogično je to sve - sliježe ramenima Ljubić.