Prije početka prošle turističke sezone netko je, kažu greškom, prekrio šljunkom pijesak na plaži Slanici, koja inače slovi za jednu od najljepših pješčanih plaža na Jadranu. Uskomešali su se duhovi, komentara je bilo raznih, od onih vrlo ljutitih do posve rezigniranih sa stavom da je Slanica već odavno otišla krivim smjerom i da se na njoj više ništa ne može pokvariti, ali ni popraviti. Hoće li se ipak dogoditi pozitivan pomak realizacijom idejnog projekta uređenja Slanice u izradi arhitekta Damira Lasinovića i Studija "Arx", nedavno predstavljenog u Murteru, tek će se vidjeti.
Idejno rješenje uređenja plaže Slanice predviđa četiri zone – šetnicu od Turističke ulice preko plaže do kampa Slanica, zonu s javnim sadržajima, zonu za lješkarenje ili odmor, te zonu pješačkog dijela plaže, a odnosi se na pomorsko dobro i čestice u vlasništvu Općine Murter-Kornati.
Prema idejnom rješenju, šetnica od bijelog štokiranog betona odvajat će štekate ugostiteljskih objekata od pješčanog dijela plaže, bit će opremljena rasvjetom, ogradom za pješake, pomičnim suncobranima te uređenim prilazima u more.
Zona s javnim sadržajima za plažu, koja će se urediti na općinskoj parceli, predviđa izgradnju sanitarnih čvorova, prostora za presvlačenje odraslih i beba, spremnike za reciklažu, dva parkirna mjesta za invalide, a moguće i neki novi ugostiteljski objekt.
Zona za lješkarenje bit će izvedena također od bijelog štokiranog betona, isprekidanog podlogom od bijelih oblutaka. Njezina je svrha ukloniti ležaljke i suncobrane s pijeska i tako pridonijeti redu na plaži.
Idejno rješenje zone pješčanog dijela plaže predviđa proširenje pješčanog dijela dohranjivanjem prirodnim morskim pijeskom te dva mjesta za tuševe.
– Realno je očekivati da će se građevinska dozvola dobiti do ljeta 2019., a radovi će biti izvedeni u fazama. Prva i prioritetna faza je uređenje šetnice do kampa, radi sigurnosti pješaka, i dohranjivanje plaže pijeskom. Sama šetnica koštat će približno 1,5 milijuna kuna i planira se urediti do ljeta 2020., a okvirna procjena ukupnih troškova je između tri i četiri milijuna kuna – kaže Luka Ježina, voditelj Odjela za gospodarstvo.
Napominje i da će dinamika uređenja ovisiti o dinamici provedbe prioritetnih općinskih projekata, poput vrtića, doma za stare i kanalizacije, a također i o dostupnosti sredstava iz EU i domaćih fondova, te o suradnji s vlasnicima privatnih parcela.
Kao kočnicu bržeg uređenja plaže murterski načelnik Toni Turčinov drži činjenicu što su sve okolne parcele u privatnom vlasništvu, a najveći je problem, kaže on, postojeći hotel "Colentum".
– Tijekom prošle turističke sezone taj je hotel radio ukupno 20 dana. Vlasnik se ne pojavljuje, nema naznaka da će objekt urediti ili prodati, a stanje je takvo da ne odgovara ni njemu ni mjestu – ljuti se Turčinov.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....