Uredbom o Uslužnim područjima iz 2023. godine koju je donijela Vlada Republike Hrvatske, Vodovodu Makarska pripojit će se Vodovod Imotske krajine.
Uslužno područje čiji je preuzimatelj makarski Vodovod, obuhvaća gradove Imotski i Makarska te općine Baška Voda, Brela, Cista Provo, Lokvičići, Lovreć, Podbablje, Podgora, Proložac, Runovići, Tučepi, Zagvozd i Zmijavci te naselje Žlibina iz Grada Vrgorca, naselja Drvenik i Zaostrog iz Općine Gradac, naselje Grabovac, dio naselja Kreševo (Brdo), dio naselja Katuni (Brdo) i dio naselja Žeževica (Gornja Žeževica) iz Općine Šestanovac.
Pet općina Makarske rivijere - Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora i Gradac te Grad Makarska prilikom e-savjetovanja održanog prije godinu i pol dana, dalo je primjedbe na pripajanje, jednako kao i Vodovod Makarska.
Naime, Vodovod Makarska je aktivno sudjelovao u savjetovanju još od vremena donošenja Zakona na način da su pisali primjedbe, ukazivali na probleme koji će se dogoditi, protivili se bilo kakvom spajanju Vodovoda Makarska s bilo kojim drugim isporučiteljem vodnih usluga, ukazivali na određene nedostatke Zakonskog rješenja.
Suglasnost gradonačelniku
Amandmani su djelomično urodili plodom i na koncu će Vodovod Makarska biti preuzimatelj, a Vodovod Imotske krajine kao zasebno društvo prestaje postojati te postaje dio Vodovoda Makarska.
Što se tiče cijene vode, Vodovod Imotske krajine ima veću cijenu utrošene vode od Vodovoda Makarska.
Obzirom da se predviđa ujednačavanje cijena vode na cijelom uslužnom području u roku prilagodbe, prilikom e-savjetovanja svi načelnici s Makarske rivijere zaključili su da je za očekivati kako će građanima s područja Vodovoda Makarska u budućem razdoblju doći do povećanja cijene vode, samo iz činjenice pokrivanja troškova na cijelom uslužnom području, dok bi na imotskom području moglo doći do smanjenja cijene.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća usvojen je paket odluka među kojima i ona kojom se gradonačelniku Zoranu Paunoviću daje suglasnost za prihvaćanje ugovora o pripajanju.
Prilikom izlaganja na Vijeću, vijećnik Jure Brkan (HDZ) konstatirao je da Vodovod Makarska pripajanjem ne gubi upravljačka prava, ali izvjesno je da Vodovod Imotske krajine sada nije zadovoljan ovakvom situacijom.
- Koliko ja znam, Vodovod Imotske krajine ne želi se pripojiti Vodovodu Makarska, a sada je upitno dokle će se protiviti jer nemaju upravljačka prava koja nisu ni stekli svojim radom.
Vodovod Makarska je stekao upravljačka prava radom, naplatom i dobrim održavanjem vodovodne mreže, a kod druge strane je to izostalo. Oni sada pokušavaju sve što mogu napraviti kako bi osporili ovu Uredbu Vlade RH i zakonsku obvezu - kazao je Brkan koji je direktora Vodovoda Makarska Ivicu Nuića upitao što se može dogoditi ako kojim slučajem, ne dođe do pripajanja.
Kako je pojasnio Nuić, Zakon je propisao mjere za neprovedbu pravila jednom od isporučitelja u uslužnom području, a ovo je jedna od obveza Vlade RH kod povlačenja sredstava Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
- Neprovedba ove reforme, državu bi stajala nepovlačanje novih sredstava i povrata određenih sredstava od milijardu i pol eura.
Ukoliko mi ne postupimo po Zakonu, slijedi nam uskrata svih financiranja što znači da možemo zaboraviti na sva EU sredstva i projekte koji su tijeku, a tu su i poništavanje licence, zabrana fakturiranja vode i rješenje Ministarstva kojim imovinu Društva koje se protivi, prebaci na ono koje se ne protivi.
‘Pregovori još traju‘
Dakle, zakonske sankcije su vrlo ozbiljne i ako bi ih država provodila, to bi ukratko značio potop za nas - pojasnio je Nuić.
Potom smo kontaktirali imotskog gradonačelnika Ivana Budalića koji je kazao da pregovori s Vodovodom Makarska i Hrvatskim vodama još traju.
- Naš Vodovod ima 611 kilometara vodovodne mreže i 5 posto ukupnog udjela kao i 10 jedinica lokalne samouprave.
Iskreno, pripajanje ne odgovara ni jednima ni drugima, ali na razini države postoje primjeri pripajanja pa ćemo vidjeti kako su oni to najpovoljnije riješili. Moramo "braniti" i cijenu vode i čuvati priuštivost, a direktori ova dva vodovoda se i dalje pokušavaju usuglasiti - kazao je Budalić.
I direktorica Vodovoda Imotske krajine Mirela Jukić kazala nam je kako njihovo Društvo nije zadovoljno sa svega 5 posto udjela čime nemaju nikakva prava, dok Vodovod Makarska ima 95 posto udjela.
- Moramo se izboriti za bolju kvotu naše podružnice i sigurna sam da će oba društva iznaći kompromis oko pripajanja, a krajnji rok nam je 31. prosinca. Vodovod Makarska će se zvati Vodovod, a naš će biti podružnica Imotski s time da još moramo definirati naš rad u društvenom ugovoru.
Po pitanju računa građana za utrošenu vodu, naš Vodovod ima dosta skuplju vodu pa ćemo se u roku od dvije godine morati ujednačiti - rekla je Jukić, dodavši da će računi korisnicima Makarske rivijere i Imotske krajine biti istih iznosa samo ako obje strane postignu pametan dogovor.