Betoniranje obale, našeg najvrijednijeg resursa, već je nažalost postala normalna, uobičajene pojava.
No srećom i dalje ima pojedinaca koji štite pomorsko dobro, pa je prijavom građanina Starog Grada na otoku Hvaru, brzo reagirano na novu uzurpaciju pojasa uz more.
Prijava putem "pomorskojedobro"
- Dobili smo prijavu putem platforme Splitsko-dalmatinske županije "pomorskojedobro" kako je netko u uvali Maslinica, Stari Grad ispred parcele obavio neovlaštene radove na pomorskom dobru, odnosno prilaz moru betonom pokušao pretvoriti u buduće sunčalište, betonski prostor za ležaljku, suncobran, što već.
Ne obazirući se na činjenicu kako obalu ne smijemo bez dozvola i plana betonirati, „preuređivati” po svome. To je vlasništvo svih nas i pomorskim dobrom trebamo upravljati manirom dobrog gospodara – saznajemo iz regionalne institucije, koja je prijavu odmah proslijedila Starom Gradu tražeći izlazak na teren domicilnog komunalnog redara.
On je obavio očevid na mjestu devastacije pomorskog dobra, te u svom zapisniku sa mjesta događaja navodi slijedeće:
- Na lokaciji č.zem. 2451/1 K.O. Stari Grad, u naravi „stjenovita obala Maslinski rat” što je pomorsko dobro, betoniran je dio od javnog puta prema moru površine 3,5 m x 0,9 metara, pravac istok-zapad.
Betoniranje je izvršila, za sada, nepoznata osoba. Nužno je poduzeti istražne radnje kako bi se utvrdio počinitelj te bi se istom izdao Prekršajni nalog i naredilo uklanjanje, odnosno vraćanje obale u prvobitno stanje. U slučaju da se počinitelj ne pronađe, komunalni redar će naložiti uklanjanje betoniranog dijela putem treće osobe!
Strani državljanin počinitelj?
Upitali smo o devastaciji pomorskog dobra i gradonačelnika Starog Grada Antonia Škarpu.
- Cijeli slučaj smo naravno predali policijskim djelatnicima kako bi se utvrdio i tko je počinitelj betoniranja obale. Za sada postoje indicije kako se radi o stranom državljaninu, no te detalje će tijekom uviđajnih radnji potvrdili policajci u svom postupku i nadzoru. Kao Grad mi ćemo obalu vratiti u prvobitno stanje, skinuti betonski dio puta, vratit ćemo teren kako je i bio, bez betonske ploče - najavljuje Škarpa, zadovoljan i reakcijom građana ali i svih nadležnih u očuvanju pomorskog dobra, ističući:
- Svi zajedno trebamo čuvati ovo blago, trebamo konstantno upozoravati kako se ne smije devastirati obala te ćemo mi i dalje, kao jedinica lokalne samouprave poduzimate sve što je u našoj moći da očuvamo ovo bogastvo.
Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....