StoryEditorOCM
Otociambiciozan projekt

Hvarani na čelu s Rikardom Novakom u Francuskoj dobili važna priznanja za Paklene otoke: ‘Ovo je tek početak...‘

Piše Stjepan Mijat Zaninović
25. listopada 2024. - 12:28

Hvarski Pakleni otoci osvojili su priznanje za napredak u radu na temama održivog razvoja i očuvanja biološke raznolikosti na „Susretu otoka 2024.“, koji se održao ovog tjedna u Marseilleu pod organizacijom francuske udruge SMILO – Small Islands Organisation. Na skupu su sudjelovali predstavnici 29 malih otoka iz 18 država Mediterana, jugoistočne Azije, zapadne Afrike i Pacifika, a Pakleni otoci istaknuti su kao jedan od uzornih primjera.

Priznanja su uručena predsjedniku Otočnog odbora Paklenih otoka, gradonačelniku Hvara Rikardu Novaku, i koordinatorici za biološku raznolikost i okoliš Jeleni Kurtović Mrčelić iz Javne ustanove „More i krš“. Njihov rad na zaštiti prirode i očuvanju biološke raznolikosti prepoznat je na međunarodnoj razini.

Tijekom petodnevnog programa sudionici su razmijenili iskustva s predstavnicima otoka koji implementiraju inovativna rješenja u gospodarenju otpadom, vodom, energijom te zaštitom prirodne i kulturne baštine. Poseban naglasak stavljen je na izazove poput zagađenja otoka plastikom, uklanjanja invazivnih vrsta te smanjenja utjecaja nautičkog turizma na otočke ekosustave.

Susret je kulminirao dodjelom priznanja za SMILO aktivnosti održivog razvoja. Među uzvanicima su bili i Herve Menchon, dogradonačelnik Marseillea, Maxim Proromides, predsjednik udruge SMILO, te Christian Pellicani, dopredsjednik gradskog kotara Marseillea.

image

Predstavnici malih otoka iz svih krajeva svijeta

Javna ustanova More i Krš

Za Paklene otoke ovo je značajan korak prema dobivanju SMILO certifikata za održivi razvoj, a uskoro će biti predstavljen i Strateški plan Paklenih otoka Gradskom vijeću Hvara i javnosti. Projekt SMILO na Paklenim otocima provodi Javna ustanova „More i krš“ u suradnji s Gradom Hvarom i glavnim dionicima hvarskog arhipelaga.

- Na ovome se radilo već dvije godine. Javna ustanova "More i krš" i ja, kao osoba koja je vodila taj proces, krenuli smo s razgovorima s različitim korisnicima tog područja i kroz dvije godine napravili kompletnu analizu stanja po pitanju vode, energetike, otpada, biološke i kulturne baštine. Analize smo raspravili s različitim korisnicima na prostoru Paklenjaka. Na kraju smo usvojili strateški plan s popisom aktivnosti koje će svaka od institucija provoditi kroz idućih pet godina-  rekla je Jelena Kurtović Mrčelić pa dodala:

- Svrha ovog SMILO certifikata je okupljanje različitih korisnika. Ovo je prvi put da postoji međusektorski pristup promišljanju o razvoju Paklenih otoka. Za istim stolom sjede Grad, More i krš, TZ, Vodovod, Komunalno, Odvodnja Hvar, predstavnici određenih ugostiteljskih objekata i žitelja, te razgovaraju o kompletnoj problematici Paklenjaka. Na taj način želimo usmjeriti razvoj Paklenjaka na održivim osnovama. To je područje s iznimnom biološkom raznolikošću na kopnu i u moru koju treba sačuvati za buduće generacije. SMILO proces nam daje usmjerenje kako to ostvaritiNo, ovo je tek dio procesa. Ova priznanja su za početak rada na integriranom razvoju i priznanje u području biološke raznolikosti. Ako dobro odradimo posao, čekaju nas priznanja za gospodarenje vodom, otpadnim vodama, očuvanje okoliša, gospodarenje otpadom i energetikom. Dakle, to su sva područja koja moramo unaprijediti da bismo mogli govoriti o održivom razvoju Paklenih otoka. Prva dva koraka su napravljena, ali ispred nas je još pet koraka za realizirati kako bismo mogli govoriti o kompletnoj održivosti tog arhipelaga - dovršila je Jelena Kurtović Mrčelić.

image

Predstavnici malih otoka iz svih krajeva svijeta

Javna ustanova More i Krš
image

U Francuskoj

Javna ustanova More i Krš
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 12:32