StoryEditorOCM
Otocina facebooku

SDP-ovka objavila zloguku fotografiju; žena diže desnicu usred Splita: ‘Objasnio Plenković...‘

Piše ŽUPANIJA SD
22. lipnja 2026. - 13:15

Gradonačelnica Supetra i istaknuta SDP-ovka Ivana Marković na svom je Facebook profilu objavila zanimljiv tekst povodom Dana antifašističke borbe i fotografiju žene kako diže desnicu.

– Kraj je lipnja u Dalmaciji. Vruće je za poludit. Na splitskoj Rivi domaćeg svita nema nigdi. Istisnuli ih kruzeri, apartmani i cijene kava koje su odavno prestale biti napitak, a postale investicijski proizvod. Riva je puna furešti, Marmontova puna furešti, grad pun furešti. Došli ljudi vidjeti ono što se nekad zvalo mediteranski način života, a danas se prodaje po cijeni suvenira.

Tu vam je nekad živio Dioklecijan. Kad su ga zvali da se vrati na prijestolje, odgovorio je da on sadi kupus. Da se danas prošeta Splitom, vjerojatno bi se vratio kupusu prije nego što bi stigao do Peristila. Neki ljudi jednostavno imaju granice.

Grad bruji na svim jezicima svijeta. Kinezi fotografiraju Rivu. Englezi fotografiraju Kineze kako fotografiraju Rivu. Nijemci fotografiraju Engleze kako fotografiraju Kineze kako fotografiraju Rivu. Galebovi kruže iznad luke, konobari jure između stolova, a Split, kao i svakog ljeta, glumi kulisu vlastitog života.

Malo dalje strani mladi bračni par šeta s ditetom koje liže sladoled i traži još jedan. Za njega je ovo običan litnji dan. More, sunce i sladoled. Čeka da ga nakon ove muke od šetnje po vrućem kamenu odvedu na kupanje.

I onda se na rubu te turističke razglednice pojavi prizor koji kao da je ispao iz neke stare, nesretne fusnote najcrnje europske povijesti.

– Mama, što je ono?

Majka pogleda prema skupini ljudi u crnom.

– Mislim da su to dvostruke konotacije.

– Dvostruke što?

– Konotacije.

Dijete zbunjeno promatra crne zastave i pozdrave.

– Nas su u školi učili da su to fašisti.

– Tko?

– Pa ovi u crnom.

– Aha.

– I učili su nas za taj pozdrav. Da je zao.

– Aha.

– I vidi, onaj barba tamo radi isti pozdrav.

– Da.

– Onda su to fašisti?

Majka zastane.

– Ne, sine. To su ti dvostruke konotacije.

– A što je to?

– To ti je kad nešto izgleda kao fašizam, zvuči kao fašizam i pozdravlja kao fašizam, ali ti objasne da nije fašizam.

– A što je onda?

– Domoljublje.

– A kako se razlikuje?

– Ne znam baš. To je nešto samo u Hrvatskoj.

– Onda kako ljudi znaju?

– Zato što im objasne.

– Tko?

– Andrej Plenković. Njihov premijer.

Dijete još malo promatra kolonu.

– Kod nas u školi bih dobio jedinicu da tako odgovorim i zvalo te u školu.

– Da. Vjerojatno bi. I nastave brže dalje da se što prije udalje od ovih u crnom.

Kasnije će kući ponijeti magnete, fotografije i uspomene. I jednu razglednicu iz Splita. Na prednjoj strani more, Riva, palača, sunce i Mediteran. Na poleđini dvostruke konotacije. Najčudnije od svega nije bilo ono što su vidjeli. Najčudnije je bilo koliko se ljudi trudilo objasniti da to nisu vidjeli.

Sretan Dan antifašističke borbe! - zaključila je objavu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. lipanj 2026 15:40