StoryEditorOCM
Splitnovi standardi

Hrvatska ima jedan od najmodernijih sustava mjerenja u svijetu! Ove plutače su čudo tehnologije vrijedno milijune eura

Piše Frano Kiso
16. prosinca 2024. - 20:14

Jedna od važnijih sastavnica Državnog hidrometeorološkog zavoda svakako je pomorska meteorološka služba koja je prva upozorenja prema međunarodnim standardima i konvencijama počela izdavati još davne 1947. godine. Sada će njihovim stručnjacima rad olakšati novo tehnološko čudo od pet suvremenih oceanografskih plutača vrijednih 2,41 milijuna eura.

Hrvatska kao pomorska zemlja bilježi značajne brojke iz godine u godinu. Tako je u 2023. ostvareno 347 tisuća dolazaka brodova s 32 milijuna putnika u pomorskim lukama. Osim toga, raste i nautički turizam, s 218 tisuća prijavljenih plovila, među kojima je 53 tisuće pod stranom zastavom, a 85 tisuća u charter najmu.

Svi ovi korisnici, uključujući i trgovačku mornaricu, ovise o pomorskim meteorološkim servisima koje pruža DHMZ. Njima će Državna mreža meteorološko-oceanografskih plutača donijeti i najveće benefite jer će u realnom vremenu pružati podatke na značajnim pozicijama plovnih puteva u teritorijalnim vodama Hrvatske.

image
DHMZ

- Ovi podaci ne samo da omogućuju nadzor vremenskih pojava na Jadranu, već i poboljšavaju preciznost pomorskih vremenskih prognoza te omogućuju i pravovremena upozorenja na opasne vremenske uvjete na moru, osobito na nagle promjene vremena i stanja mora, slabu vidljivost i maglu koja predstavlja jednu od najvećih prijetnji za sigurnost plovidbe.

Koristi tih podataka protežu se i na druge sektore maritimnog gospodarstva, poput ribarstva, ribogojilišta i građevinskih radova u akvatorijima, pružajući ključne informacije za planiranje aktivnosti na moru i očuvanje morskih resursa - stručno nam pojašnjava Dijana Klarić, voditeljica službe Regionalni centar za Jadran pri Područnom meteorološkom uredu u Splitu DHMZ-a koja je ujedno i operativno vodila realizaciju ovog projekta.

image

Dijana Klarić

Davor Pongračić/Cropix

Državna mreža meteorološko-oceanografskih plutača prva je mreža na Jadranu koja na velikom području teritorijalnih voda mjeri i meteorološke i oceanografske parametre, kako na površini mora, tako i po dubini mora. S obzirom na zahtjevnost i visoke troškove telekomunikacija na moru, naša mreža je jedna od rijetkih koja podatke odašilje u realnom vremenu prema nacionalnom sabirnom čvorištu, veli Klarić.

Konačno dostupni podaci

Sidrenjem pet meteorološko-oceanografskih plutača u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske tijekom ljeta 2022. uspostavljen je ovaj jedinstven sustav mjerenja u svijetu koji u stvarnom vremenu dostavlja desetak vrsta mjerenja, ključnih za istraživanje međudjelovanja atmosfere i mora te praćenje klimatoloških pojava na Jadranu. A velika je vijest da su podaci novih plutača nakon dostupni i javnosti na mrežnim stranicama DHMZ-a.

Tijekom dvogodišnjeg testnog razdoblja, mjerenja su dodatno unaprijeđena. Pomorski stručnjaci DHMZ-a detaljno su analizirali i verificirali podatke mjerenja plutača u realnom vremenu, uspoređujući ih s podacima drugih mjernih sustava, poput satelitskih podataka. Na taj način unaprijedili su mjerenja vidljivosti na moru, koje je trenutno jedinstveno na Jadranu.

- Plutače su proizvod francuske kompanije MOBILIS, a oni su i autori tehničke izvedbe mjernog sustava, sustava napajanja plutača, te sidrenog sustava. Državne mreže oceanografsko-meteoroloških plutača istog proizvođača su postavljenje u Francuskoj, Velikoj Britaniji, Irskoj, Brazilu, Turskoj... Na plutačama su postavljeni mjerni meteorološki i oceanografski uređaji najistaknutijih kompanija iz Europe i USA - nabraja Klarić.

image
DHMZ

Sve je to omogućeno kroz strukturni Projekt modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH - METMONIC vrijedan više od 45 milijuna eura, financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj (85 posto) i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Naša sugovornica tvrdi da je projekt osigurao reprezentativne, visokokvalitetne, pouzdane i pravovremene podatke o stanju atmosfere i mora na čitavom području Republike Hrvatske.

- S obzirom na stalni razvoj tehnologija mjerenja, u 2022. godini nabavljena je oprema najviše pouzdanosti i preciznosti koja je bila dostupna. Ovakvu opremu trenutno ima samo 19 zemalja na svijetu. Programom rada naše Državne mreže plutača ulaze u odabrani program rada plutača “ocean-sites”, koji pokriva samo složene mjeriteljske sustave na morima i oceanima. Plutače mjere 18 meteoroloških parametara na svakoj lokaciji - tvrdi.

Borba s klimatskim promjenama

Osim zaštite života i veće sigurnosti pomorske plovidbe, izmjereni podaci unaprijedit će i prilagodbu na klimatske promjene te pomoći u zaštiti Jadrana od onečišćenja. Sredozemlje pripada područjima visoko osjetljivih mora koje je i intenzivnije podložno klimatskim promjenama. Povećanja temperature mora su izražena kroz anomalije temperature mora - morske toplinske valove i česta su pojava u Sredozemlju. DHMZ putem svojih mjerenja temperature mora pažljivo prati pojave morskih toplinskih valova.

- Praćenje klimatskih promjena zahtijeva sustav koji omogućava dugoročna i pouzdana mjerenja, barem deset godina, na istim lokacijama s istim osjetnicima koji prate iste klimatološke veličine. Program rada Državne mreže plutača osmišljen je za kontinuirani rad tijekom takvog vremenskog razdoblja.

image
DHMZ

Sustav također omogućava dodavanje novih mjernih instrumenata koji će pratiti stanje klime Jadrana. Podaci s plutača bit će uključeni u nove Klimatske atlase Hrvatske, u analize vjetrovnih klima nad Jadranom, toplinskih anomalija Jadranskog mora te u analize interakcije Sredozemnih ulaznih voda i Jadrana - obrazlaže voditeljica.

Buduće investicije

U konačnici, cilj svih ovih investicija je poboljšati pokrivenost mreže mjerenja na Jadranu. DHMZ i Centar za istraživanje mora u Rovinju nabavili su plutače i mjerne instrumente od istih proizvođača, a sljedeći korak je uvezivanje podataka s dvije plutače pred Rovinjem u rad Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača.

image
DHMZ

- Podaci s tih plutača bit će također dostupni na DHMZ portalu, kao dio operativne suradnje DHMZ-a i CIM-a. DHMZ trenutno traži projekte koji će omogućiti nabavu još dvije plutače za praćenje južnog Hrvatskog Primorja i južne Dalmacije. Uz trenutnu Državnu mrežu meteorološko-oceanografskih plutača, potreban je razvoj sekundarne mreže plutača s valomjerima, koja bi osigurala mjerenja s nekih od osjetljivijih lokacija u priobalnom području.

Takvom sekundarnom mrežom plutača bolje bi bile pokrivene trgovačke i putničke luke te pomorski plovni putevi u unutarnjim vodama RH. DHMZ raspolaže timom stručnjaka s potrebnim znanjem i ambicijama za održavanje i daljnji razvoj mjeriteljstva na moru - zaključuje Klarić.

Međunarodna suradnja

Podaci s meteorološko-oceanografskih plutača neće biti korišteni samo na nacionalnoj razini, već će biti uključeni i u međunarodnu razmjenu putem informacijskih centara Svjetske meteorološke organizacije (WMO) i globalnog sustava za operativna oceanografska motrenja (GOOS).

Dio oceanografskih motrenja razmjenjivat će se i s europskim sustavima baza operativnih oceanografskih mjerenja, kao i s glavnim centrima za numeričke meteorološke i oceanografske prognoze. Mjerenja plutača bit će integrirana u sustav za asimilaciju podataka koji pokreće lokalni numerički prognostički ALADIN model DHMZ-a, te će biti uključena u prognostičke sustave za valove i fiziku mora Sredozemlja kroz program Copernicus Marine, kao i u prognostičke modele atmosfere i valova mora Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF).

Podaci mjerenja plutača koristit će i za poboljšanje algoritama kojima se obrađuju satelitska motrenja nad morem, koje u Europi provodi Europska organizacija za korištenje meteoroloških satelita (EUMETSAT).

Detaljni podaci

Podaci s plutača pružaju uvid u ključne meteorološke i oceanografske parametre: temperatura i relativna vlažnost zraka, brzina i smjer vjetra, atmosferski tlak, sunčevo zračenje (dugovalne i kratkovalne komponente), vidljivost, visinu, smjer i period valova, temperaturu mora, salinitet, otopljeni kisik te zamućenost vode i klorofil.

Svi dostupni podaci prikazani su u grafičkom obliku, uz tablicu koja sadrži objašnjenja i informacije o visini ili dubini mjerenja za svaki parametar.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. prosinac 2024 20:16