Na prigodnoj svečanosti u poslovnoj zgradi "Vodovoda i kanalizacije" (ViK) u Splitu je u petak potpisan Ugovor o izvođenju radova na izgradnji uređaja za kondicioniranje pitke vode Jadro.
Uz predstavnike izvođača radova, izvršnog direktora tvrtke "Aqua engineering" Rudolfa Edlingera i ovlaštenog predstavnia tvrtke "Strabag AG Austria" Nedima Zuhrića, potpisivanju su prisustvovali i gradonačelnik Ivica Puljak te direktor ViK-a Miroslav Delić.
Projekt izgradnje ovog pročistača investicija je vrijedna 41.065.028,81 eura s PDV-om, dok vrijednost navedenog Ugovora iznosi 32.852.023,05 eura. Kako objašnjava Delić, cijena je nešto narasla od početnih procjena, što je ViK-u problem i s drugim projektima u sklopu Aglomeracije. Samo kroz posljednje tri ili četiri godine cijene su narasle za trećinu.
Rok izgradnje je dvije godine uz jednu godinu probnog rada, s tim da će pročistač tu godinu već biti u funkciji. Realizira se u suradnji s Europskom unijom, Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Hrvatskim vodama i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije RH. Zahvaljujući pročistaču, voda iz slavina više neće biti zamućena za otprilike 250 tisuća korisnika u Splitu i okolici.
- Ovaj projekt bio je kompleksan od samog početka. Prvo moram reći da se radi o dvostupanjskom postupku. Za razliku od drugih javnih natječaja, ovdje smo imali dvije faze javnog natječaja. Prvi je bio tehnički dio za koji se prijavilo pet velikih tvrtki, od kojih su četiri zadovoljavale te tehničke aspekte.
Kada smo zaključili taj dio natječaja, išli smo u drugu fazu natječaja, odnosno davanje financijskih ponuda sukladno tom tehničkom dijelu. Tako da je to bio zaista kompleksan postupak javne nabave i drago mi je što smo ga uspjeli okončati.
Ovaj projekt spominjao se dugi niz godina, mislim da su nekakvi prvi koraci napravljeni još 2017. godine - kazao je Miroslav Delić.
Sada slijedi sama izgradnja, za koju ne sumnja da će je izvođači obaviti kako treba, ali naglašava svakako da se radi o jednom jako kompleksnom projektu, što zbog lokacije, što zbog veličine samog objekta.
- Ovo je bez pretjerivanja zaista povijesni dan za Split i okolicu. Danas je počeo proces gradnje pročistača pitke vode na Jadru i time će se kroz period od dvije godine izgraditi pročistač koji će pročistiti vodu i ona više neće biti zamućena. Grad Split je od grada koji se bojao kiše postao grad koji se ne boji budućnosti - kazao je Ivica Puljak i dodao da se nada da će se sve realizirati kako je i planirano.
Rudolf Edlinger iz "Aqua engineeringa" kazao je u ime tvrtke da je iznimno zadovoljan što opet rade u Hrvatskoj, a prije nešto više od 20 godina radili su na sličnom projektu u Istri.
- Taj uređaj u Buzetu još uvijek odlično radi, što je potvrda kvalitete našeg rada. Važno je da ovakvi uređaji budu otporni na sve probleme. Ovaj projekt jako je zanimljiv jer koristi vrlo naprednu tehnologiju filtriranja vode, koja je moderna, ali dokazano učinkovita u zahtjevnijim uvjetima.
Slično rješenje koristili smo i u Sloveniji, gdje su u vrijeme velikih kiša zbog kršovitog terena imali sličan problem kao Split. Taj uređaj u Sloveniji bez problema radi već 12 godina - kazao je Edlinger i objasnio da se radi tehnologiji zahtjevnijom od klasične, koja osim fizičkih nečistoća zaustavlja i one organske.
Veljko Nižetić, direktor hrvatskog ogranka "Strabaga", rekao je da mu je posebna čast što su napravili najkvalitetniju ponudu, posebice zato što je i sam iz Splita pa zna koliko se dugo Splićani s ovim muče.
- Krenut ćemo u realizaciju projekta koji je već dugi niz godina rak rana ovog područja. Sama činjenica što poslujemo već 30 godina i imamo oko 1500 zaposlenika jamstvo je da ćemo realizirati ovaj infrastrukturni projekt koji će građanima Splita donijeti bolju kvalitetu života - kazao je.
Nešto više o tehničkim karakteristikama kazao je Danijel Dujmović, voditelj samog projekta. Kaže da je specifičnost projekta što je smješten uz sami izvor Jadra, u blizini starog i novog Dioklecijanova kanala te izletišta Jadro.
- Tlocrtno će glavna građevina ultrafiltracijom biti dimenzija s 90x20 metara, a osim nje gradit će se i jedna za gradnju dosta izazovna manja građevina. Radi se o povratno-zahvatnoj građevini koja će se nalaziti na starom i novom kanalu. Morat ćemo intervenirati u te kanale s uvjetom neprekinute opskrbe grad Splita. Naravno, mogući su manji prekidi, ali veći ne. Ta građevina jedan je od većih izazova.
Osim toga, specifičan je i pristup lokaciji koji je dosta zahtjevan, trenutačno je to samo stari akvedukt. Temelji će možda također biti izazov, ovisno o geološkim uvjetima na terenu... Sve u svemu dosta zahtjevna lokacija, a moramo paziti i da ne oštetimo te stare kanale - zaključio je Dujmović i još jednom naglasio da prekidi za vrijeme izgradnje neće biti dugi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....