StoryEditorOCM
SplitPOMORSKO JE DOBRO

Mještani se usplahirili, prijavili betoniranje plaže: ‘Ogromni bager kopa, zaustavite hitno‘; Rasplet priče ih iznenadio

Piše Sandra Barčot
28. studenog 2024. - 18:00

Donošenjem novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama 2023. godine, i to nakon 18 godina, krenulo se u zaštitu našeg najvećeg bogatstva, pa su se u cijelu priču aktivno uključili i građani.

Zahvaljujući aplikaciji koju je Splitsko-dalmatinska županija među prvima uvela „Pomorsko je dobro”, gdje su vidljive sve koncesije, a po novome i dozvole, odnosno nekadašnja koncesijska odobrenja, mjesto je to gdje građani mogu prijaviti svaku devastaciju, čime se povećao izlazak nadležnih na teren i broj prijava protiv devastatora.

Platforma "Pomorskojedobro"

- Pokazali smo kako se zajedno možemo izboriti za red na pomorskom dobru. Ovo radimo veoma uspješno, puno duže nego drugi na našoj obali, budući da je naš cilj zaštititi, dobro upravljati prkeo 1250 kilometara obale koliko je na prostoru Splitsko-dalmatinske županije. Želimo uz maksimalan dijalog, bez dugih sudskih trakavica, urediti obalu, zalagati se kao dobar gospodar za plansko promišljanje kako najbolje sačuvati i koristiti resurs kojeg su nam ostavili preci. Platforma „Pomorskojedobro” je naš odličan alat i hvala građanima na sudjelovanju u ovom cijelom procesu – naglašava, zadovoljan pokazanim rezultatima, Stipe Čogelja, aktualni zamjenik župana splitsko-dalmatinskog, no idejni začetnik cijele platforme „Pomorskojedrobro” tada kao pročelnik Upravnog odjela za turizam i pomorstvo.

A koliko je aplikacija, platforma dobra, koliko su građani aktivni u zaštiti obale koja je naša, kako mještani odmah reagiraju kada „sinjaju” da se nešto radi na plažama, uz more,... vidljivo je i iz jedne situacije koja je nasmijala nadležne.

Na području Općine Gradac započeli su radovi na plaži, na adresi Obala 36, pored objekta Sunce, i mještani su odmah reagirali s prijavom u strahu da opet ne dođe do betoniranja obale, do novog štekata na pomorskom dobru bez dozvole, do novog uništavanja podmorja...

Prijavili Općinu Gradac

- Ogromni bager kopa plažu, donosi se krupni materijal, vjerojatno se radi poravnanje sa cestom u svrhu betoniranja – prijava je mještana, pa smo odmah upitali o čemu se radi općinskog načelnika i je li upućen komunalni redar na teren.

- Srećom za tim nema potrebe – spremno je na naš upit odgovorio Matko Burić, načelnik Gradca iz kvote SDP-a, pa pojasnio:

- Provodimo uređenje pomorskog dobra po Planu upravljanja tog dijela obale. Uklanjamo ispucali beton i radimo plažu!

Kazuje nam čelnik Gradca kako je na tom dijelu plaže bio betonski podest i tobogan, koji je već bio zahrđali, devastiran. Odlučeno ga je ukloniti, pa su krenuli u akciju, sve po propisima.

image

Betonski podest i tobogan Općina Gradac je odlučila ukloniti sa plaže

Privatni album
image

Stari oronuli tobogan na plaži u Gradcu

Prib

- Naš cilj je plaža umjesto napuknutog betona! Čeka nas još malo radova i vratit ćemo prirodi njeno. Vrijednost čišćenja ovog podesta i tobogana je 5 tisuća eura, zajedno i s odvozom na deponij. Kako sam kazao, sve se radi po Planu upravljanja pomorskim dobrom, jer želimo imati uređen okoliš, poglavito naše plaže – rezolutan je Marko Burić.

Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. studeni 2024 18:00