Više od 20 dana od požara koji je progutao baraku na Sućidru, nekoliko naših medijskih upita i već desetine članaka da bi se gradska vlast konačno pokrenula. Iz Banovine su odgovorili kako će se pokrenuti postupak nabave za uklanjanje ostataka barake i čišćenje područja.
– Komunalno redarstvo je napravilo izvide na terenu dan nakon požara i dalo nalog da se područje ogradi trakama i barijerama do potpune sanacije – odgovorili su iz Banovine.
Splitskim kvartom se šire azbestne čestice, ljudi su ogorčeni: ‘Zatvaramo prozore, dobit ćemo rak!‘
Mi smo fotografirali zapaljenu baraku više puta tijekom prosinca, a čitatelji su slali slike iz susjednih ulica. Vi sami prosudite je li požarište tada bilo ograđeno.
– Oni jesu stavili trake, ali to je prvi jaki vjetar otpuhao. Sve stoji isto. Ništa se od požara promijenilo nije. I da bude nešto pozitivno, mi ćemo prvi javiti, ali ništa se ne događa – rekao nam je već uzrujani prvi susjed koji prozore od 5. prosinca više – ne otvara!
Grad poručuje kako se baraka nalazila na zemljištu u njegovom vlasništvu. Da podsjetimo, 6. prosinca smo već pisali o ovome. Tada smo doznali kako je na zemljištu pokrenut postupak povrata imovine u kojem sudjeluje Grad Split i obitelj Jerončić. Neki od njih su prvi susjedi i dio kuća im je zahvaćen.
Iza neriješenih imovinsko-pravnih odnosa stoje pravni sporovi, obiteljske svađe, sudski procesi, ali, kako su neki od njih i sami rekli, stoji i nemar Grada, da je makar održavao instalacije ili pazio što se događa u baraci na gradskom zemljištu. Do požara je došlo kada je vlaga u doticaju s dotrajalim instalacijama izazvala kratki spoj.
Jer u toj baraci je mogao biti netko. Primjerice, Jelena Matković ili njen otac Luka kojima je udruga "Empatija" sredila do tada trošnu i za život neprihvatljivu sobicu u baraci samo mjesec dana prije požara.
Za razliku od Grada, Državni inspektorat je u roku od dva dana odgovorio na upit i izvršio inspekcijski nadzor:
- Inspekcija zaštite okoliša Državnog inspektorata obavila je inspekcijski očevid na predmetnoj lokaciji te je slijedom utvrđenih činjenica temeljem Zakona o gospodarenju otpadom obavijest o obavljenom nadzoru i utvrđenom činjeničnom stanju dostavila na nadležno postupanje Komunalnom redarstvu Grada Splita - odgovorili su nam iz Državnog inspektorata.
Prema onome što možemo vidjeti po slikama, čini nam se kako je Državni inspektorat ubrzao stvari jer su susjedi u popodnevnim satima uslikali djelatnike Ciana koji su sanirali ostatke "ternite", odnosno dijelova azbestnog krova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....