Ove godine je bio rekordan broj prijava na natječaj za smještaj u splitske studentske domove. Zaprimljene su 2744 prijave, što je znatno više od postojećih kapaciteta jer su studentima na raspolaganju 1193 mjesta raspoređena u tri studentska doma. Ostalo je, dakle, više od 1500 studenata koji nisu mogli dobiti smještaj u studentskom domu, piše Jutarnji list.
Kako bi pomogao studentima koji se školuju uz rad, a kojih je sve više u posljednje vrijeme, i kako bi osigurao dovoljan broj radnika na deficitarnim poslovima, Studentski centar u Splitu pokrenuo je pilot-projekt čija je svrha da neke poslove preuzmu studenti. Tako bi zaradili džeparac, a ujedno i osigurali smještaj u domu.
Inicijativa
"Student mora mjesečno odraditi minimalno 50 sati kako bi ušao u izbor za smještaj u studentskom domu. S obzirom na to da je mjesto u studentskom domu najtraženije u Splitu, i da je više od 1500 studenata ostalo bez njega, nema sumnje da će ovaj poziv motivirati brojne studente da se prijave za ove poslove kako bi zaradili i ostvarili pravo smještaja u domu. Uz pridjev studentski najčešće vezujemo imenice smještaj i posao i tako dobivamo dvije trenutno internetski najpretraživanije sintagme: studentski posao i studentski smještaj. Vidjet ćemo koliko će studentima biti zanimljiv studentski smještaj koji obvezuje na rad", istaknuo je Marijan Bašić, pomoćnik ravnatelja Studentskog centra Split.
Studentski centar u Splitu tako je u potrazi za studentima radnicima za poslove pomoćnih radnika za obavljanje fizičkih poslova s minimalnom satnicom od 5,5 eura, zatim za poslove pomoćnih radnika u kuhinji, gdje je minimalna satnica 5,3 eura, te za konobarima, za koje je minimalna satnica 5,3 eura.
"Kriteriji za odabir kandidata bit će dosadašnje iskustvo u radu, motivacija za rad, fleksibilnost u obavljanju različite vrste poslova te drugi kriteriji koje će definirati povjerenstvo za provođenje razgovora za posao. Mnoge tvrtke i ustanove nedostatak radnika nadoknađuju radnicima iz inozemstva, a mi ćemo to pokušati riješiti na ovaj način", pojašnjava Marijan Bašić.