StoryEditorOCM
SplitPRESEDAN

Senat Sveučilišta u Splitu potvrdio Chair poziciju čuvenom znanstveniku. Doznali smo što će to u praksi značiti

Piše Diana Barbarić
29. studenog 2024. - 18:46

Na posljednjoj sjednici Senat Sveučilišta u Splitu potvrdio je Chair poziciju prof. dr. sc. Goranu Senjanoviću, rođenom Splićaninu i jednom od najboljih svjetskih teorijskih fizičara, koji je bogatu znanstveno-nastavnu karijeru proveo u inozemstvu.

Budući da je riječ o presedanu, jer takvu poziciju nitko u Hrvatskoj dosad nije imao, zanimalo nas je kakav će konkretan angažman Senjanović u Splitu imati.

Rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić je od početka podržavao ideju dolaska Senjanovića na Sveučilište, vjerujući da će time dignuti znanstvenu produkciju i razvoj Sveučilišta na veću razinu. Nužno je, poručio nam je, odraditi još neke proceduralne stvari prije nego se krene s konkretnim radom. 

Kako bi to u praksi trebalo izgledati kazao nam je profesor Senjanović.

image

Goran Senjanović

 

Saša Burić/Cropix

- Uz moju Chair poziciju, sada i službeno potvrđenu od strane Senata, stvara se i međunarodni centar za teorijsku fiziku, odobren u ožujku ove godine. Za početak bi trebao imati dvije do tri permanentne pozicije, u svojstvu docenata ili izvanrednih profesora, zavisno od znanstvenog nivoa. Uz to idu i tri pozicije postdoktoranada, koju traju tri godine. Dakle, primaran rad je istraživački, kao što je to uvijek kad se radi u vrhunskim znanstvenicima, no kako će centar biti pri Sveučilištu, kao i moja pozicija, permanentni znanstvenici će uz to predavati na PMF-u, gdje će biti zaposleni - tvrdi Senjanović.

Dodaje i kako je jako važan i dogovor da se stvori postdiplomski, ili doktorski, studij iz fizike elementarnih čestica, koji do sada nažalost nije postojao u Splitu.

- Ideja je da bude internacionalan, i već su neke institucije pokazale želju za suradnjom, kao Ludwig Maximilians sveučilište i Max Planck institut u Münchenu, i Sveučilište Univ. Libre u Briselu. Čim početkom prosinca krene moja Chair pozicija, odmah ću početi razgovore i s raznim drugim svjetskim centrima za znanstvenu suradnju, ali i za mogućnost zajedničkog programa doktorskih studija - najavljuje Senjanović.

image

Goran Senjanović laureat je i nagrade Slobodne Dalmacije za životno djelo u području znanosti

Jakov Prkić/Cropix

Napominje i kako na Sveučilištu u Splitu glavnu ulogu u ovom projektu, uz rektora Ljutića, imaju profesori Nikola Godinović i Damir Lelas s FESB-a.

- FESB je jako zainteresiran za suradnju s novim centrom, što je logično jer ima već jaku grupu eksperimentalne fizike čestica, i čak i jednog teoretičara Ilju Doršnera. Upravo su kolege Godinović i Lelas, sa svojom inicijativom i entuzijazmom, bili skoro primaran razlog što sam se odlučio na ovakvu veliku avanturu - ključno je imati jaku podršku lokalnih ljudi da bi se uspjelo - tvrdi naš sugovornik.

image

Goran Senjanović

Duje Klarić/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 12:45