Dio gradonačelnika i načelnika gradova i općina koje "Prometu" duguju ukupno 3,1 milijuna eura, na konferenciji za medije složno su rekli da im nije problem platiti dug, odnosno razliku koja je nastala nakon konačnog obračuna za prošlu godinu, ali ga neće platiti bez da znaju kako je nastao.
Na konferenciji su govorili kaštelanski gradonačelnik Denis Ivanović, solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević, trogirski gradonačelnik Ante Bilić i načelnik općine Klis Jakov Vetma, a podršku su im dali i omiški gradonačelnik Ivo Tomasović te načelnik općine Dugopolje Perica Bosančić.
- Grad Kaštela, a po mojim saznanjima i kolege iz drugih gradova i općina, sve je podmirio u skladu s Ugovorom, odnosno kako smo dobivali od tvrtke "Promet". Konkretno, Grad Kaštela je imao za 2023. godinu 517 tisuća eura subvencija koje smo uredno podmirili svaki mjesec kako su situacije dolazile.
Krajem drugog mjeseca 2024. godine dolazi takozvana razlika od, čini mi se, malo više od 2 milijuna eura, a od toga Grad Kaštela zapada 868 tisuća eura. To znači da se radi o povećanju razlike za 150 posto - kazao je Denis Ivanović, gradonačelnik Grada Kaštela koji je najveći dužnik.
Kako kaže Ivanović, prije nekih mjesec dana saznali su za iznos razlike, nakon čega su poslali zajedničko pismo "Prometu" u kojem su ih upitali kako je nastala tolika razlika između prihoda i rashoda. Do dana današnjeg, kaže, odgovor nisu dobili, a sve što su o cijeloj situaciji čuli, čuli su na konferenciji za medije koju su održali splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić i direktor "Prometa" Stanko Sapunar.
- Da se razumijemo, nitko od nas ne bježi od plaćanja tih razlika, samo tražimo obrazloženje rashoda. Mi u konačnici trebamo ići na Gradska vijeća i tražiti rebalanse proračuna kako bi ta dugovanja podmirili. Jučer smo imali jedan sastanak, na kojem smo dogovorili da ćemo angažirati neovisnog revizora koji će utvrditi točno stanje - rekao je i ponovio da od plaćanja ne bježe.
Slično je govorio i solinski gradonačelnik, koji kaže da je svim suvlasnicima u interesu da "Promet" bude stabilna tvrtka, ali žele jasno i transparentno poslovanje. Kaže da "Promet" nije poslovao u skladu sa zakonom i ugovorom te da gradovi i općine neće pasti pod ucjene.
- Ugovorom koji su potpisali svi suvlasnici s tvrtkom "Promet", jasno je definirano da "Promet" mora tijekom godine usklađivati svoje stavke, mijenjati plan poslovanja. Ni jednom tijekom prošle godine plan poslovanja nije izmijenjen, nije donesen rebalans proračuna i mi tijekom usvajanja proračuna dolazimo pred gotov čin.
Mi smo u veljači 2024. dobili razliku obračuna koja je potpuno netransparentna i nejasna. Društvo "Promet" je dužno kvartalno izvještavati sve suvlasnike o troškovima, rashodima i prihodima - kazao je Ninčević i dodao da mu nije jasno kako su sadašnja i prethodna uprava mogle trošiti sredstva koja nisu bila osigurana.
Trogirski gradonačelnik Ante Bilić za početak je kazao da mu je neprimjereno vođenje politike i uprave društva preko medija.
- Žao nam je što smo morali na ovaj način odgovoriti, ali Grad Split se postavio s pozicije sile i ucjene, rekli su da će zabraniti promet i to je izazvalo našu reakciju i ovu konferenciju za medije. Mi samo tražimo poštivanje ugovora koji je na snazi, mi smo ga svi do sada poštovali i tražimo da ga poštuju i drugi suvlasnici - rekao je Bilić.
Novinare je zanimalo i što je s povećanjem plaća radnicima, koje je navodno zaslužno za velik dio iznosa razlike. Točnije, na to otpada preko dva milijuna eura duga.
- U planu poslovanja na temelju kojeg smo mi dobivali račune bilo je ukalkulirano povećanje plaća, znači mi smo u prethodnoj godini kao Grad Trogir plaćali 12.000 eura, prošle godine smo plaćali 15.000 eura. Ta razlika za 2022. iznosila 25.000 eura, a sada odjednom iznosi 300.000 eura.
To je 12 puta više. Samo tražimo, što imamo pravo po ugovoru, da se napravi revizija tih odnosa. Interesantno je da smo u tom gubitku od 3 milijuna eura koji je nastao u Prometu, ostvarili i dobit od 100.000 eura, a udio Grada Splita smanjio se za 500.000 eura, a svi drugi su stvorili gubitak - kaže Bilić i dodaje da će zatražiti reviziju svih obračuna koju nikako ne mogu dobiti, iako je uporno traže.
Što s autobusima?
Podsjetimo, na konferenciji za medije prošlog tjedna splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić i direktor Prometa Stanko Sapunar rekli su da će biti primorani ukinuti linije za općine i gradove koji dug ne plate, odnosno da se autobusi neće zaustavljati na stajalištima u tim mjestima. Bilić kaže da oni službenu obavijest, osim na konferenciji za medije, nisu dobili. To bi, kaže, povlačilo ozbiljnu odgovornost predsjednika uprave "Prometa".
- Ti autobusi su nabavljeni preko fondova Europske unije, platili bi se ogromni penali. Sigurno ćemo poduzeti pravne radnje da se zaštitimo, ja se samo nadam da je predsjednik uprave dovoljno odgovoran i mudar da takav potez ne povlači. Ovakve situacije predviđene su ugovorom, postoji proces mirenja i sudski proces. Javna usluga se mora izvršiti, nadam se da do toga neće doći - zaključio je Bilić.