Splitska policija jučer je zaprimila prijavu muškarca koji se putem Interneta registrirao na aplikaciji preko koje se trguje na burzi, te je tijekom prošlog i ovog mjeseca putem svog računa na virtualnu mjenjačnicu uplatio nekoliko tisuća eura.
- U trenutku kada je htio podignuti novac to mu nije omogućeno, a od njega je zatražena dodatna uplata, nakon čega je shvatio da se radi o prijevari. Policijski službenici su zaprimili prijavu i provode kriminalističko istraživanje - izvijestili su iz PU splitsko-dalmatinske i dodali da je u ovoj konkretnoj situaciji riječ o investicijskoj prijevari.
Objašnjavaju da na internetskim stranicama postoje oglasi koji pozivaju na različita ulaganja, s malim rizikom, malim iznosima početnog ulaganja i velikom zaradom u kratkom vremenu.
- Ulagati se može u prirodni plin, naftu, plemenite metale i kriptovalute. Zanimljivo je da su ljudima osobito privlačne kriptovalute za ulaganje, vjerojatno zbog široko raširene percepcije da se radi o inovaciji i da oni koji su upućeni u cijelu stvar, jako dobro zarađuju na kriptovalutama. Pored internetskih stranica koje vode legalne firme i korporacije i koje omogućuju građanima i drugim firmama ugovorena i legalna investiranja, postoje i internetske stranice koje su nerijetko vrlo slične takvim legalnim stranicama, ali to zapravo nisu. Upravo na takve stranice vode mnogi ranije spomenuti oglasi - pojašnjava splitska policija.
Ovako funkcionira prijevara
Detaljno su objasnili kako funkcionira ovaj postupak prijevare. Naime, nakon što zainteresirana osoba ostavi svoje podatke za kontakt na jednoj takvoj internetskoj stranici, vrlo brzo je nazove osoba koja joj predloži početno ulaganje od nekoliko stotina eura te joj daje podatke za uplatu.
U pravilu se radi o uplati na bankovni račun u stranoj državi ili kupnji kriptovaluta. Tom početnom uplatom osoba bude usmjerena na navodnog "brokera" koji će je savjetovati za daljnja ulaganja koja mogu osigurati ostvarivanje najvećeg profita. Komunikacija s "brokerom" odvija se putem telefona, vrlo je intenzivna i brzo prelazi u vrlo osobnu, a sve s ciljem zadobivanja što većeg povjerenja.
Kad "broker" zadobije žrtvino povjerenje, lakše njom manipulira i lakše je nagovori na sve veća ulaganja, sve do trenutka kad ista potroši sve što ima, pa čak posuđuje novac za daljnja ulaganja.
- Žrtva je zavedena pričom o velikom prijateljstvu s brokerom, njegovim najboljim namjerama, obećanjima da će se sresti i družiti, ostvarivanju velike zarade koja će joj omogućiti život o kakvom je sanjala. Nažalost, stvarnost koja slijedi je vrlo okrutna. Kad se "broker" uvjeri da žrtva više nema novca i do istog više nikako ne može doći, te da žrtva sada traži isplatu svoje dobiti, koja joj je vjerno prikazana na računu na internetskoj stranici kojom manipulira počinitelj, broker prekida svaki kontakt sa žrtvom, internetska stranica s vrtoglavim iznosom profita postaje nedostupna, a žrtva postaje svjesna da je prevarena. "Broker" je vješto prikrio svoje tragove koristeći se lažnim brojevima telefona, nazivom firme koja nigdje ne postoji, bankovnim računima u trećim zemljama, adresama digitalnog novčanika za kriptovalute kojima se ne može utvrditi vlasnik. itd. S druge strane, žrtva ostaje bez novca koji je često životna ušteđevina. Ostaju joj problemi koji se zbog toga pojavljuju u obitelji kao i problemi s prijateljima kojima ne može vratiti posuđeni novac. Ne treba zanemariti niti osjećaj srama i razočarenja - detaljno objašnjavaju iz PU splitsko-dalmatinske.
Iz svega navedenog, jasno je da žrtvama investicijskih prijevara često nije samo otuđen novac, nego im je u velikoj mjeri uništen život.
PU splitsko-dalmatinska provodi projekt naziva "SafetyNet-Bitka za sigurnost" s ciljem informiranja i savjetovanja građana o sigurnosti na internetu jer žele da 2023. godina bude godina sigurnijeg interneta u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....