StoryEditorOCM
SplitSAMO IH NOVAC ZANIMA

Splitska policija upozorava na ‘romantične‘ prevarante koji ukradu srce pa novac. Ovo su znakovi na koje trebate paziti

Piše Split SD
10. veljače 2024. - 18:37

Sve veći je broj građana koji postaju žrtve računalnih prijevara, a Policijska uprava splitsko-dalmatinska upravo iz tog razloga provodi kampanju "Safty Net - Bitka za sigurnost" za koju je dostupna i istoimena aplikacija kako bi građane upozorili, ali i educirali o sve češćim internetskim prijevarama. 

Kao jedan od primjera prijevara, istaknuli su i investicijske prijevare u kojima se oštećene osbobe pomame za oglasi za zaradu primjerice ulaganjem u kripto valute. 

- Internetske stranice su pune oglasa, a dobar dio njih odnosi se na ponude za ulaganje. Posebno su privlačne ponude za ulaganje u kripto valute. Početna ulaganja su prihvatljiva (250-300 eura), a ako se za to odlučite dobijete svoga mentora koji preuzima potpunu odgovornost za ulaganje, daje savjete i pomaže oko ponekad zahtjevnih procesa otvaranja internetskih računa i praćenja visine uloženog i dobivenog.

Sve se to našim građanima čini kao odlična, jedinstvena i neponovljiva prilika za brzo bogaćenje. Međutim, posljedica je posve suprotna. Građani izgube sav svoj novac i svaki kontakt s mentorom brokerom s kojim su se mjesecima čuli svakodnevno i za kojeg su stekli dojam da ga jako dobro poznaju - objašnjavaju iz splitske policije. 

Primjeri prijevara

Zbog lakšeg razumijevanja naveli su i primjere prijevara. U prvom primjeru osoba je ostala bez 700-tinjak eura. 

Dana 22. studenog 2023. godine zaprimljena je kaznena prijava H.J. koja je navela da je putem aplikacije Messenger javila osobi koja joj je na engleskom jeziku nudila ulaganje u kriptovalute, obećavajući joj kako će osobno direktno putem platforme Bitcoin i Berkley imati nadzor nad ulaganjima, nakon čega je oštećena pristala i prema dobivenim uputama instalirala aplikaciju digitalnog novčanika.

Daljnja komunikacija nastavila se putem aplikacije Telegram na čemu je inzistirala osoba sa kojom je komunicirala i koja joj je govorila kako je minimum ulaganja iznos od 100 eura na koji u roku od 24 sata može zaraditi 2200 amereičkih dolara. Zatim je nepoznata osoba oštećenoj poslala link http//www.berkleyopt.com na koji se treba registrirati pri čemu joj je navedena ženska osoba joj  davala upute, te je oštećena sa svoga bankovnog računa putem internetskog bankarstva uplaćivala novac na "moonpay*bcomwallet" tako da je u periodu od 24. listopada do 19. studenog uplatila ukupno 771 eura. Nakon uplate sa svog bankovnog računa u svoj "bitcoin wallet" oštećena je kupljene bitcoine prebacivala na račun koji je otvorila na http//www.berkleyopt.com.

Dana 18. studenog 2023. godine dobila poruku kako joj je zarada tj. iznos od 24.482 uplaćena na bankovni račun međutim na računu nije bila vidljiva uplata novca. Kad je oštećena pitala zašto novac još nije na računu, nepoznati počinitelj joj je odgovorio kako mora  još  uplatiti iznos od 254 američkih dolara za međunarodni transfer novca, što je oštećena odbila učiniti jer je posumnjala u prijevaru.

U drugom primjeru osoba je ostala bez šest tisuća eura. 

Dana 2. listopada 2023. godine K.L. prijavio je da ga je na njegov mobitel nazvala osoba koja se predstavila kao Mia Simić te ga upoznala da je dobila informaciju od tvrtke "blockchain" da na računu tvrtke ima sredstava koji njemu pripadaju te da se tvrtka bavi naknadom štete žrtvama računalnih prijevara. Navedena osoba je tražila da za web registraciju navedene tvrtke treba uplatiti 250 eura te da će mu biti isplaćena novčana sredstva.

Nakon uplate K.L.-a je nazvao nepoznati muškarac koji mu je na Whatsapp poslao rješenje o isplati sredstava u iznosu od 16.928 eura, ali da mora uplatiti proviziju u iznosu od 1.354 eura što je K.L. i učinio. Potom je K.L. dobio poziv od osobe koja se predstavila kao Aleksandar koji mu je rekao da treba uplatiti još 6 posto od 53.000 da bi mu novac bio isplaćen. K.L. je stoga uplatio još 4.300 eura. Poslije te uplate na brojeve mobilnih telefona s kojih je dobivao pozive, nitko se nije odazivao niti odgovarao te je shvatio da je prevaren za ukupno 6.084 eura.

image
AFP/Ilustracija

Iz splitske policije upozoravaju da nisu samo u opasnosti oni građani koji su spremni uložiti novac radi navodne brze i lake zarade, nego zapravo svi koji su neoprezni i lakovjerni. To pokazuje sljedeći primjer.

Dana 27. travnja 2023. C.Z. prijavila je da je jučerašnjeg dana na svoj kućni telefon dobila poziv od nepoznatog muškarca koji je govorio engleskim jezikom, sa indijskim naglaskom, te se isti predstavio kao djelatnik tvrtke Microsoft. On joj je rekao da je njezin  kompjuter hakiran te netko koristi njenu IP adresu u ilegalne svrhe. Stoga je potrebno da on po njegovim uputama izvrši neke radnje na kompjutoru da se zaštiti.

Nakon što je oštećena upisala u internetsku tražilicu podatke koje joj je rekao pozivatelj, trebala je na web stranici koja joj se otvorila upisati svoje osobne podatke da potvrdi svoj identitet kao i podatke mobitela i bankovnog računa. Potom joj je rekao da na svoj mobitel instalira Anydesk aplikaciju preko koje će oni navodno provjeriti je li i njezin mobitel hakiran. Na mobitelu je oštećena imala instaliranu aplikaciju mobilnog bankarstva, a budući da se preko aplikacije Anydesk povezala s pozivateljem (poslala im je "šifru radi provjere mobitela"), isti su pristupili njezinom mobitelu i s njezinog računa prebacili 872 eura na svoj račun.

Zabilježene su i romantične prijevare, a žrtve takvih prijevara počinitelji vrebaju na svim društvenim mrežama, a posebno na onima specijaliziranim za pronalaženje partnera (onlie dating websites).

- Znakovi koji bi trebali upućivati na to da vas novi poznanik na društvenoj mreži želi samo prevariti su primjerice iskazivanje snažnih osjećaja u vrlo kratkom vremenu i zahtjev da se čavrljanje nastavi na privatnoj platformi (Whatsapp, Viber, Telegram..), nadalje siromašan profil (npr. samo jedna slika, nedavno otvoren profil), traži da pošaljete fotografije intimnih dijelova tijela, traži da joj posudite novac jer je u teškoj situaciji, predlaže ulaganje u kripto valute jer se on/ona nedavno na taj način obogatila…. Obećava i dogovara susret s vama, možda čak i brak, ali svaki put u zadnji čas nešto iskrsne pa do susreta uživo ne može doći.

Ni u kom slučaju ne šaljite fotografije za koje bi vas kasnije mogli ucjenjivati objavljivanjem ako ne platite i ni u kojem slučaju ne šaljite novac, posebno ako ste jednom poslali pa se traži još i još. Osobu s druge strane ne zanima romantično druženje niti ikakvo partnerstvo, nego samo vaš novac - upozoravaju iz splitske policije. 

Savjeti koji mogu smanjiti rizik da postanete žrtva internetske prijevare

Iz splitske policije naglašavaju da žrtva prijevare putem interneta može postati zapravo svaki korisnik interneta, stoga je edukacija o opasnostima tj. preventivna aktivnost kako policije tako i drugih društvenih institucija od velike važnosti za zaštitu građana od ove vrste opasnosti.

Stoga, upozoravaju građane da detaljno pročitaju sljedeće savjete i da ih zapamte jer tako uvelike mogu smanjiti rizik da postanu žrtve internetske prijevare:

- ukoliko zaprimite poziv osobe koja se predstavlja kao djelatnik banke/državne ustanove/davatelja internetskih usluga i slično te ista od vas traži osobne podatke i podatke o bankovnom računu, nikada nemojte davati takve podatke (banke, državne ustanove i dr. neće tražiti takve podatke od vas) te provjerite je li pozivatelj osoba koja se predstavlja (povratno nazvati broj pozivatelja i kontaktirati provjerene brojeve banke, ukoliko se predstavlja kao djelatnik banke);

- nikada ne odavati podatke o svojim bankovnim računima (posebno PIN-ove, jednokratne autorizacijske kodove, brojeve bankovnih kartica, CVC brojeve) drugim osobama

- nikada ne instalirati aplikacije na mobitel/računalo za koje ne znate čemu službe, posebno one koje omogućuju drugim osobama pristup vašem uređaju (kao npr. Anydesk i Supremo Mobile Assist)

- budite sumnjičavi prema obavijesti da ste sretni dobitnik neočekivane nagrade ili ulaganja koje ste davno učinili ili uopće niste učinili!

- ukoliko ste zaprimili poziv od nepoznate osobe koja od vas traži da joj ustupite svoje osobne i financijske podatke, budite sumnjičavi i zatražite savjet policije!

- u slučaju da prodajete predmete preko interneta, kupcu je potrebno dostaviti samo IBAN broj vašeg računa za koji želite uplatu;

- budite vrlo oprezni s ponudama za unosne investicijske mogućnosti i uvijek tražite nepristrani financijski savjet prije nego što date novac ili uložite sredstva nepoznatoj osobi,

- ukoliko se odlučite za investicije putem interneta provjerite je li hrvatski regulator (HANFA) dala odobrenje toj instituciji za poslovanje na području RH 

Informacije o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći i na internetskim stranicama Ravnateljstva policije i na YouTube kanalu MUP-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 17:19