Stanari Ulice Domovinskog rata, posebno dijela ulice na kojem je prije nešto više od tjedan dana mladi život prekinut tako da je mladić izboden na smrt, izrazili su nam duboko žaljenje zbog tog tragičnog događaja. Zabrinuti su zbog svega što se tamo svaku večer odvija i nije im jasno zašto tamošnje pekarnice i objekti brze prehrane imaju dozvolu za cjelonoćni rad.
Kažu da je upravo cjelonoćni rad i usluga prodaje pekarskih proizvoda od Ulice Domovinskog rata, koja bi trebala biti reprezentativna jer je jedan od glavnih ulaza u gradsku jezgru Splita, stvorila svratište za razonodu.
Ispričali su nam da je situacija posebno neugodna i opasna vikendima, kada se mladi nakon izlaska tamo okupljaju u potrazi za brzim obrokom. Ne žele stigmatizirati – priznaju da tamo cirkulira i puno urednih mladih ljudi. Ipak, dodaju da je, pošto niti jedan drugi objekt u širem centru grada u to vrijeme ne radi, baš to mjesto postalo okupljalište i nekih sumnjivih osoba.
Navode da se sve vrlo dobro može vidjeti i ako tim dijelom prošetate u ranijim jutarnjim satima. Područje oko ulaza u pekarnice često je puno urina, smeća, odbačenih praznih boca alkohola... Nije im to nimalo ugodno, a kažu i da se ne osjećaju sigurno.
Glazbu čuju i iz obližnjeg puba, a taman kada se tamo atmosfera stiša oko jedan sat iza ponoći, ponekad i nešto kasnije, buka, nered i česte tuče premjeste se na ulicu, točno ispred njihovih prozora. Po danu je to druga priča, ali navečer, kada sve utihne, oni u svojim stanovima sve čuju.
’Podsjeća me na Bronx’
– Prvo do neke ure čujemo preglasnu glazbu iz obližnjeg puba, a buka se nakon toga nastavlja do duboko u noć, da ne kažemo jutarnje sate. Radno vrijeme tih objekata treba ograničiti do neke pristojne ure, tipa 23 sata ili ponoć – objašnjavaju stanari.
Po našim saznanjima, objektima na tom području cjelonoćni rad je dopušten jer se nalaze tik do autobusnog kolodvora, iako autobusi na tom kolodvoru ne prometuju cijelu noć.
Teško je tišinu očekivati od mladeži koja nakon izlaska u noćnom klubu dolazi tamo jesti “pod gasom” ili jednostavno poneseni dobrim raspoloženjem i doživljajima izlaska nešto glasnije pričaju. Osim mladih u potrazi za hranom, stanari su primijetili da se na tom području sada okupljaju i neke, po njima, opasne osobe.
– To je strašno, nekad me to podsjeti na bande iz Bronxa, fali samo da se zimi griju uz vatru koja gori iz bačve. Postavlja se pitanje tko je bitniji, javni red i mir ili oni. Odnosno, na koji način spriječiti da se zlo opet ne dogodi – kazao nam je jedan stanar.
Problem im je i što je cijela jedna vozna traka Ulice Domovinskog rata zauzeta parkiranim vozilima pa bi tu imala posla ne samo temeljna, nego i prometna policija ili komunalno redarstvo.
Pitaju se zašto se stanovnike stare gradske jezgre nastoji poštedjeti buke i svega što s njom u paketu dolazi, a njih ne, iako su samo nekoliko minuta hoda udaljeni od centra. U blizini je i policijska postaja, ali kažu da policajci i kada dođu, najčešće svrate samo po hranu.
Stanari apeliraju da se vrijeme ovih objekata uredi redovnim radnim vremenom najkasnije do 23 sata, a smatraju da bi bilo dobro postaviti i kamere. Smanjilo bi to cirkulaciju ljudi na ovom području, što bi, vjeruju, rezultiralo time da se smanji broj incidenata.
Da ovakvo okupljalište na ovome mjestu nije postojalo, sigurni su da bi se izbjegla i tragedija zbog koje je izgubljen jedan mladi život.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....