StoryEditorOCM
SplitUZNEMIRUJUĆE!

Strašni slučajevi iz KBC-a Split: ‘Dječaku je geler probio prsnu šupljinu, pamtim i ovo...‘; Liječnik ima važnu poruku

Piše Split SD
28. prosinca 2024. - 21:07

Zvučna kulisa pucnjeva petardi u blagdansko je vrijeme, reklo bi se u narodu, normalna. No unatoč tome što se radi o uobičajenoj ‘zabavi‘ djece i mladih, svake godine bilježimo dovoljno teških slučajeva ozljeda pirotehničkim sredstvima da se zapitamo - dokle?

Dječaku eksplodirala petarda u ruci, ozljede su stravične: Šaka mu je potpuno razorena, ima opekline, izgubio je sluh...

Do nesreća najčešće dolazi zbog tvorničkih nedostataka proizvoda te nepažljive i nestručne uporabe. U više od polovice slučaja od pirotehničkih sredstava stradavaju djeca mlađa od 16 godina.

Šef Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Split, dr. Zenon Pogorelić, potvrdio je za portal Dalmacija danas da iz godine u godinu imaju slučajeve i s teškim tjelesnim ozljedama koje ostavljaju trajne posljedice.

image

dr. Zenon Pogorelić

Nikola Vilić/Cropix

- Svake godine nebrojeno djece stradava zbog upotrebe petardi. Najčešće je to zbog neispravnog rukovanja petardama. Isključivi krivac za to su roditelji iako ima i djece koja nabave petarde mimo znanja roditelja, ali treba apelirati na sve roditelje da zabrane djeci doticaj s bilo kakvom pirotehnikom zbog toga što se događaju teške ozlijede koje mogu ostaviti trajni invaliditet.

Splitska policija uzalud upozorava na petarde, mularija i dalje nastavlja ‘po svome‘; sad im kažnjavaju roditelje...

Lako je kada to budu samo lakše opekline ili manje ozlijede iako nije ni to lijepo, ali one se lakše saniraju i ne ostavljaju trajne posljedice. Međutim, problem su upravo ove ozlijede u kojih najčešće dolazi do amputacije prstiju ili cijelih dijelova prstiju, dijelova šake i naravno vi u tom trenutku možete samo rekonstruirati okolne kože, znači spasiti što spasiti može. Takva djeca najčešće ostanu bez dijelova prstiju, šake,...i imaju invaliditet za cijeli život, naglašava dr. Pogorelić opasnosti koje vrebaju iz jedne ‘obične‘ petarde.

- Nedavno smo imali slučaj u kojem je nastradalo nekoliko mladih ljudi kao posljedica aktivacije ručne bombe, a ipak nisu bili blagdani. Ipak, ovakve su ozljede češće u blagdansko vrijeme. Djeca umjesto da uživaju u blagdanima s obitelji, zadovoljstvo nalaze u igranu s pirotehničkim sredstvima, kaže Pogorelić za Dalmacija danas.

image

dr. Zenon Pogorelić

Nikola Vilić/Cropix

- Djeca su znatiželjna i onda pirotehnička sredstva stavljaju u nekakve cijevi ili boce, koje prilikom eksplozije puknu i od njih nastanu geleri. Imali smo slučaj dječaka kojem je geler probio prsnu šupljinu, teško ozlijedio pluća te je na kraju dječak ostao bez plućnog krila, opisuje slučaj koji pamti.

Također, slučaj koji će pamtiti je i onaj dječaka kojemu je petarda eksplodirala u šaci.

- Sjećam se jednog dječaka koji je zapalio nekakvu veću petardu nakon čega je ona eksplodirala u njegovoj šaci, dovezen je sa potpuno destruiranom šakom, prsti su nedostajali, sve je bilo krvavo, opisao je potresan slučaj.

- Prije i tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana imamo i puno ozljeda zbog petardi koje djeca bacaju, a takvi eksplozivni udari znaju vrlo često odnijeti i cijelu šaku. Zbog toga opet apel roditeljima da bolje paze na svoju djecu i da im ne kupuju pirotehnička sredstva, kazao je nedavno dr. Pogorelić i u razgovoru za ‘Slobodnu‘ te nam ustupio fotografije.

UPOZORAVAMO DA SU SLJEDEĆE FOTOGRAFIJE UZNEMIRUJUĆEG SADRŽAJA. Objavljujemo ih kako bismo ukazali na moguće posljedice korištenja pirotehničkih sredstava.

image
Privatna snimka
image
Privatna snimka
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2024 21:18