StoryEditorOCM
Splitveliki planovi

Šuta otkrio plan za Spaladium Arenu: riješeni imovinsko-pravni odnosi, kreće obnova vrijedna milijune

Piše Mia Uzinić
24. srpnja 2026. - 12:00
Tomislav Šuta  Tom Dubravec/Cropix
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Na današnjoj konferenciji "Igra na dugi rok: Sportska infrastruktura između izvrsnosti i isplativosti" gradonačelnik Tomislav Šuta kazao je da Grad provodi projekte sportske infrastrukture vrijedne više od pet milijuna eura, pri čemu je kao ključni projekt izdvojio obnovu Spaladium Arene nakon rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, uz nastavak ulaganja u Gripe, Park mladeži, Poljud i druge sportske objekte.

- Jedna od lokacija u koje se ulaže je Spaladium Arena. U suradnji s Vladom Republike Hrvatske u lipnju smo uspjeli riješiti gorući problem, imovinsko-pravne odnose. Šteta koja je nastala procijenjena je na 12 milijuna eura, očekujemo pripremu kako bismo objavili javnu nabavu za kompletnu sanaciju dvorane i njezino što skorije stavljanje u funkciju.

Nadamo se da bi sve to moglo biti završeno do kraja iduće godine, s obzirom na postupak javne nabave i procese koji nas čekaju. Vlada Republike Hrvatske maksimalno će sudjelovati u financiranju, s obzirom na financijske kapacitete Grada Splita - istaknuo je gradonačelnik. 

Dotaknuo se i Športskog centra Gripe, koji je već duže vrijeme u poprilično lošem stanju. 

- Određene javne nabave su provedene, izvođači su uvedeni u posao, a parcijalno se pripremaju i provode nove javne nabave kako bi u narednom razdoblju, uoči Sveučilišnih europskih igara, sve bilo u funkciji.

image
Tom Dubravec/Cropix

Park mladeži nam je također iznimno važan, prije svega za razvoj atletike i gimnastike, kao bazičnih sportova. Razgovarao sam i s predstavnicima gimnastike te mogu reći da Grad radi na tome i traži točnu lokaciju na kojoj se može smjestiti gimnastička dvorana. Uskoro ćemo objaviti javnu nabavu za rekonstrukciju u postojećim gabaritima.

Moramo poštovati prostorno-plansku dokumentaciju kako bi se izgradila atletska dvorana, zadovoljili svi kriteriji UEFA standarda 4 te omogućilo održavanje međunarodnih atletskih prvenstava. To su naši glavni okviri i način na koji promatramo ovaj projekt, u poveznici s Poljudom, koji također mora doživjeti svoju obnovu - istaknuo je Šuta. 

Kada je u pitanju Poljud, ponovio je da je Ministarstvo naručilo stručnu analizu statičara kako bi donijelo zaključak i stav.

- Očekujemo da će tijekom ljeta rezultati biti predstavljeni javnosti i da ćemo krenuti u smjeru koji je Grad Split zaslužio. Dakle, govorimo o tri ključne lokacije iza kojih je stalo resorno ministarstvo, na čelu s ministrom Tončijem Glavinom i predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem, s ciljem da se cjelokupna sportska infrastruktura ponovno stavi u funkciju.

Spomenuo bih i streljanu, koja je stradala tijekom nevremena i koja je danas zatvorena te praktički nije u funkciji. Projektiranje je naručeno, a arhitekt Kuzmanić radi na tom projektu. Očekujemo da u narednom razdoblju isporuči projekt kako bi se ondje realizirali novi sportski sadržaji koji su važni za grad. Prije svega mislimo na borilačke sportove, sportove za osobe s invaliditetom i druge sadržaje, pri čemu taj segment ni u jednom trenutku nije bio zanemaren te je također obuhvaćen planovima - kaže gradonačelnik. 

image
Tom Dubravec/Cropix

Grad Split je za lokaciju na Vrbovniku u komunikaciji s HEP-om te je dobio ponudu za otkup zemljišta, a izvode se radovi na sanaciji bazena Zvončac, kao i na sanaciji Poljuda. Sve se financira u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta.

- U Srinjinama se izvode radovi na izgradnji nogometnog terena, kao i na nizu drugih lokacija u gradu Splitu koje neću pojedinačno nabrajati. Dakle, ne govorim ni u jednom trenutku samo o obećanjima, nego o stvarnim rezultatima koji se ostvaruju.

Vlada Republike Hrvatske očekuje sve potrebne prethodne suglasnosti vezane uz izgradnju kampa Hajduka na području Žrnovnice. Sudski vještaci dovršili su procjene, sve je prošlo propisanu proceduru i predmet bi se trebao naći na sjednici Vlade kako bi Grad Split dobio i taj dio. Ovo je dio puta, želimo da sport i kultura budu u službi turizma. Split je sportski grad i želimo njegovu sportsku infrastrukturu razvijati upravo u tom smjeru - zaključio je Šuta. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. srpanj 2026 12:02