Velikih dvadeset i pet godina vrijednih divljenja i poštovanja, ne samo institucija i brojnih civilnih organizacija nego i samih građana, slavi splitska udruga MoSt, koje je, između brojnih ostalih aktivnosti, u Muzej hrvatskih arheoloških spomenika obilježila i konferencijom "Moć i nemoć organizacija civilnog društva u izgradnji solidarnog i uključivog društva". Rado su joj se odazvali brojni suradnici i podržavatelji MoSt-a, predstavnici Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske, Tena Šimonović Einwalter i Lora Vidović, sadašnja i bivša pučka pravobraniteljica, župan Blaženko Boban, predstavnici brojnih udruga, ne samo iz Splita, s kojima je MoSt tijekom minulih godina gradio spone u svrhu izgradnje solidarnog i uključivog društva. Dirljivu čestitku, na rubu suzu, MoSt-u je ganuto uputio i splitski dogradonačelnik Antonio Kuzmanić prisjetivši se pomoći udruge njemu bliskim ljudima.
- Početak je bio prilično težak, inicijativa je krenula od jedne skupine stručnjaka 1995. godine prilikom posjete Modeni. Tu se priča zakotrljala. Krenuli smo s mladima, došli su nam beskućnici, dali smo se u područje siromaštva... Među najveće rezultate uvrstio bi novi, veliki prostor za beskućnike i naš program za mlade s poremećajima u ponašanju koji se proširio na Hrvatsku. Puno je toga, teško je sve nabrojiti - skromno će Dado Lelas, dobri duh MoSt-a.
Desetljeća volontiranja
- Svi smo krenuli kao volonteri. Nakon toga smo postali i zaposlenici, neki čak nakon desetljeća volontiranja – govori predsjednik udruge navodeći kako je MoSt narastao do 13 zaposlenih. Udruga radi 24 sata dnevno, bez stanke i praznika, te na mjesečnoj razini, primjerice, samo kroz svoju socijalnu samoposlugu, pomaže 180 ljudi. Njezina vrata uvijek su otvorena, a vjetar u leđa daje joj mlada i požrtvovna ekipa.
- Problem siromaštva nema ni političko ni ideološko opredjeljenje - podsjeća Lelas čija udruga blisko surađuje sa svima, neovisno o stranačkim bojama i pripadnostima. Đordana Barbarić, voditeljica Centra znanja za društveno uključivanje i smanjenje siromaštva u udruzi MoSt, ponosna je što ih ni nakon 25 godina nije napustio entuzijazam.
- Mijenjali smo stvari u zajednici u kojoj živimo, ali i na nacionalnoj razini. Ratovali protiv predrasuda. Dotakli neke međunarodne promjene. Progovorili o teškim temama, a sve to gledajući očima i iz cipela naših korisnika. Nijedna zemlja ne voli govoriti o siromaštvu, ali mi smo realni. U ovom vremenu svima nam je postala puno bliža nit između ‘imati‘ i ‘nemati‘ – smatra Đordana Barbarić.
Humanost i empatija
Brojnim priznanjima ovjenčana udruga MoST stasala je u proteklih četvrt stoljeća u adresu koja pruža sigurnost, postala je solidarna utvrda zasnovana na humanosti i empatiji. Cijene to njezini korisnici, ali i brojni građani, i sami uključeni u brojne aktivnosti MoSt-a. Redom volonteri, ljudi velikog srca. Zato bi, mišljenja je Đordana Barbarić, na ulazu u grad trebalo izvjesiti transparent "Split-grad solidarnosti".
U okviru Konferencije postavljena je i izložba "Umijeće gradnje mostova prema drugima" s 25 ključnih riječi koje definiraju MoST – ljubav, razvoj, pripadnost, humanost, sigurnost, povezivanje..., a pjesmom su mu obljetnicu čestitale i članice Pjevačkog društva Marjanke, kojima u MoST-u s dragošću tepaju "Marjanke-humanitarke".