Splitska udruga ANST 1700 osnovana je prije više od 20 godina i od tada kontinuirano djeluje u području socijalnog uključivanja ranjivih skupa na području grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije, ali i drugih gradova i županija.
Udruga je krenula od atomskog skloništa u Ulici Ruđera Bošković, u vrijeme kada je Split bio grad-slučaj što se tiče heroinske ovisnosti, pa su tako i korisnici udruge, većina njih, u to vrijeme bili upravo opijatski ovisnici. Međutim, i danas se kriju mnoge opasnosti na splitskim ulicama, a sve nam je potanko objasnila Hrvojka Lovrić, voditeljica projekata i koordinatorica programa unutar udruge.
- U porastu su konzumenti sintetičkih droga, stimulansa i kokaina. Tu je i marihuana koja više nije kao nekad, puno je jača nego prije i uzrokuje najvećim dijelom psihičke bolesti i izmjenjuje percepciju - upozorava Lovrić.
ANST-ovci su tijekom dva desetljeća rada s različitim skupinama i različitim ovisničkim ponašanjima pokrenuli brojne uspješne programe i projekte s ciljem prevencije ovisnosti, smanjenja šteta te resocijalizacije bivših ovisnika kroz radno-okupacijske terapije, grupe podrške i individualno savjetovanje.
Brojne aktivnosti
U prostoru udruge, na adresi Doverska 11 na Mertojaku, stručni suradnici udruge provode niz aktivnosti koje su namijenjene ciljanim skupinama, a imaju i registriranu gospodarsku djelatnost te prodaju unikatne radove, suvenire, umjetničke slike i predmete od keramike koje izrađuju članovi udruge i korisnici radno-okupacijskih terapija. Promovira se socijalno poduzetništvo i kreativnost putem organiziranih izvanškolskih aktivnosti slobodnog vremena za djecu i mlade u školama i ustanovama socijalne skrbi te zatvorskom sustavu za zatvorenike.
- U porastu su i ponašajne ovisnosti poput klađenja, online kockanja, prevelika ovisnost o ekranima i slično - tvrdi voditeljica te pojašnjava kako možemo prepoznati prepoznati nečiju ovisnost.
- To su svakako promjene u ponašanju, odnosno neobjašnjivo zanemarivanje obveza u obitelji, školi i poslu. Uočava se prestanak interesa za hobije, stare prijatelje, zdravlje, gubitak kontrole u komunikaciji, agresija, obrambeni mehanizmi i laži, a možete primijetiti i nestanak novca, predmeta iz kuće i slično - veli Lovrić i savjetuje da svakako treba potražiti pomoć, informirati se o programima i uslugama u zajednici i onda se uključiti u neki od tretmana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....