I dok se ravnatelji splitskih osnovnih škola već neko vrijeme "zabavljaju" pitanjem hoće li potpuno zabraniti korištenje mobitela i "pametnih" satova u vrijeme izvođenja nastave i tijekom odmora, njihova kolegica Nada Utrobičić, ravnateljica osmoljetke "Dr. fra Karlo Balić" iz Šestanovca, takvu praksu provodi već pet godina.
Naime, još 2018. godine Vijeće roditelja jednoglasno se složilo s takvim prijedlogom i, prema tumačenju ravnateljice, mobiteli uopće ne nedostaju djeci. Dapače, dobili su ono za čim su žudjeli i nastavnici i roditelji.
– Djeca se više igraju, druže i razgovaraju, što do tada nije bio slučaj. Bilo bi ih po dvoje ili troje u društvu i svatko o svom poslu.
Mobitel ispred sebe i nitko ni s kim – opisuje Utrobičić dotadašnje učeničke navike.
Htjela je promjenu i uz pomoć roditelja proveli su je i u djelo.
– Sada svaki naš učenik mora isključiti mobitel pri ulasku u školu i koristiti ga tek kada završi nastava. To se odnosi i na vrijeme velikog odmora.
Tako da smo učenike približili jedno drugome, a time olakšali posao nastavnicima, koji su do tada muku mučili sa sve većom prisutnošću digitalne tehnologije u svakodnevnom životu, poglavito tijekom nastavnog programa.
Ako dođe do situacije da je učitelj primijetio da pojedino dijete koristi mobitel, dužan ga je oduzeti i donijeti u zbornicu. Uređaje ne vraćamo djeci, nego jedino i isključivo roditeljima.
Svatko kome se to dogodi mora obavijestiti roditelje da mu je mobitel oduzet. Ako to ne učini, mi ih zovemo – tvrdi ravnateljica.
Sada, pet godina nakon uvođenja za neke nepopularne mjere, djeca više i ne pomišljaju na korištenje mobilnih telefona i sličnih uređaja. Jednako brzo kako su se na njih navikli, još brže su ih zaboravili.
I po pitanju školskih uniformi odgojno-obrazovna ustanova u Šestanovcu je ispred vremena. Usprkos negodovanju hrvatske "znanosti", psiholoških i raznih društava, jer se takvim odijevanjem tobože učenicima ograničavaju osobni izbori i sloboda izražavanja, u ovom dijelu Zagore se takvo što provodi već šest godina.
Svi učenici uzrasta od prvog do osmog razreda dužni su nositi školske odore. Stoga su te 2017. godine, uz financijsku pomoć Općine, a kasnije roditelja, učenici dobili majice s grbom svog mjesta.
– I ne samo jednu. Već i ljetne i zimske. Možda je i bilo prvotnog otpora, ali ubrzo su se navikli. Sada neki naši znanstveni krugovi tvrde da je netočan argument kako će nošenje uniformi smanjiti socio-ekonomske razlike među učenicima ili ih eventualno prekriti.
Pravdajući takav stav dvojbenim, budući da se razlike u imovinskom statusu mogu uočiti na onom što nije sastavni dio uniformi, a djeca koriste primjerice hlače, tenisice ili mobitele, prebacuju odgovornost na učitelje da ih uče kako živjeti s društvenim razlikama.
Zar ovo nije način kako živjeti s njima. Pogotovo kada u tome imate hvalevrijedan odnos na relaciji škola – roditelj, koji je više nego uzoran te krajnje konstruktivan i aktivan – smatra Nada Utrobičić.