StoryEditorOCM
ZagoraCEKOM 3LJ

Uzlet poljoprivede iz bivšeg carstva drače i poskoka

Piše Toni Paštar
14. prosinca 2023. - 08:00

CEKOM 3LJ, ustanova za istraživanje i širenje znanja u području prehrane i zdravlja, čiji je osnivač Grad Trilj, uspješno je dovela kraju projekt vrijedan 9.780.511,60 eura od kojih na bespovratna sredstva iz EU fonda za regionalni razvoj otpada 6.365.830,44 eura

U petak 15. prosinca u zgradi Poslovno uslužnog centra 3LJ unutar triljske gospodarske zone u Čaporicama održat će se završna konferencija EU projekta CEKOM 3LJ. Ova ustanova za istraživanje i širenje znanja u području prehrane i zdravlja, čiji je osnivač Grad Trilj, uspješno je, zajedno sa svojim partnerima, dovela kraju projekt vrijedan 9.780.511,60 eura od kojih na bespovratna sredstva iz EU fonda za regionalni razvoj otpada 6.365.830,44 eura.

Provedba projekta CEKOM 3LJ počela je 8. lipnja 2020. godine, a okončat će se konferencijom u petak iako je propisani krajnji rok završetka 31. prosinca ove godine.

Pronašli partnere

Nakon što su uspješno pokrenuli svoju radnu zonu u Čaporicama, gdje su uz državnu cestu D-60 i u blizini spoja na A-1 u dotadašnjem carstvu drače i poskoka privukli poduzetnike, koji su do sada zaposlili više od 400 radnika, Triljani su promišljajući o budućnosti odlučili svoju radnu zonu specijalizirati kao agropoduzetničku.

U tom su kontekstu išli korak po korak. Prvi korak je bio proširenje dotadašnje radne zone za novih 28 hektara koje su, kao i prvu fazu, opremili svom potrebnom komunalnom infrastrukturom financiranom putem EU fondova. Druga faza prema specijalizaciji u agropoduzetništvu, također s financijskim osloncem na EU novac, bila je izgradnja poslovne zgrade od oko 4.000 metara kvadratnih bruto-razvijene površine nazvane Poslovno-uslužni centar (PUC) 3LJ.

Zamisao Triljana bila je da ta zgrada bude stožina oko koje će se okupljati i razvijati poduzetnici iz područja poljoprivrede te proizvodnje i prerade hrane i OPG-ovi primarno iz cetinskog kraja, ali i s područja cijele Dalmacije kao i gravitirajućeg područja Bosne i Hercegovine.

Ulazeći u projekt CEKOM 3LJ Triljani su, u težnji da pridonesu nužnom uzletu poljoprivrede u Dalmaciji, bili svjesni vlastitih ograničenja te su znali da se sami ne mogu uhvatiti u koštac s tako složenim projektom. Stoga su potražili partnere te su ih našli među znanstvenim institucijama i odgovarajućim gospodarskim subjektima. Triljski partneri u EU projektu CEKOM 3LJ su: Agronomski i Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Institut Ruđer Bošković, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu te tvrtke “Puđa” d.o.o. i “Pharmagal” d.o.o.

Pokretanjem projekta postavljeni su ciljevi da uključeni gospodarski subjekti u suradnji sa znanstvenim institucijama razviju najmanje 15 inovativnih proizvoda u području farmaceutike, nutricionizma i funkcionalne hrane baziranih na ljekovitom i aromatičnom bilju. Ciljevi su već sada ostvareni, pače i premašeni, iako se putem projekta pribavljena posebno vrijedna laboratorijska oprema tek počela koristiti.

Pred CEKOM-om 3LJ glavna je zadaća pružanje podrške podizanju kapaciteta poslovnog sektora malih i srednjih poduzeća i OPG-ova zainteresiranih za razvoj novih agroindustrijskih proizvoda, sukladno Strategiji pametne specijalizacije RH. Triljski Centar za kompetencije stvara zajednički prostor za znanstveni i industrijski sektor povezujući njihovo znanje i iskustvo, izravno kroz povezivanja visokoškolskih ustanova i instituta s gospodarstvom.

Samoniklo bilje

Očekuje se da će razvojno-istraživački programi dovesti do primjene rezultata istraživanja znanstvenih institucija kroz kreiranje novih proizvoda i usluga, poboljšanje tržišne pozicije gospodarstva povećavanjem dodane vrijednosti postojećim proizvodima i uslugama, transferu ljudskih resursa te kreiranjem novih tvrtki i poslovanja.

Sve bi to trebalo doprinijeti da se i u kriznim razdobljima, kao što je primjerice bila pandemija COVID-a 19, pronađe brzi odgovor za oporavak poljoprivredne proizvodnje, povećanja njene proizvodnje i oslobađanja od uvozne ovisnosti. Među temeljne cijeve svakako spada i diversifikacija proizvodnje unutar dva tematska područja Strategije pametne specijalizacije RH: Zdravlje i kvaliteta života i Hrana i bio-ekonomija.

Vizija CEKOM-a 3LJ je pozicioniranje unutrašnjosti Dalmacije kao vodeće regije u jadransko-jonskoj makroregiji kada je riječ o proizvodnji hrane i farmaceutskih proizvoda baziranih na samoniklom ljekovitom i aromatičnom bilju. Kroz to bi se poticao gospodarski razvoj i uvodile strukturne promjene, poboljšalo inovacijsko okruženje i jačao inovacijski lanac primjenom istraživačkih rezultata znanstveno-istraživačkog sektora.

U periodu realizacije ovoga projekta do sada su Institut za jadranske kulture i melioraciju krša i Agronomski fakultet na području Dalmatinske zagore prikupili uzorke aromatičnog bilja, Kemijsko-tehnološki fakultet napravio je njegovu kemijsku analizu, Institut Ruđer Bošković utvrdio je antioksidativni potencijal, a Veterinarski fakultet napravio je mikrobiološku analizu uzoraka.

Ustanova CEKOM 3LJ je uz pomoć kapitalnog uređaja superkritičnog CO2 ekstraktora, vrijednosti oko 1,5 milijuna eura, napravila ekstrakte koji su prethodno analizirani kod znanstvenih institucija i korste se kao sirovina za razvoj 15 inovativnih proizvoda.

Temeljem prikupljenih i obrađenih uzoraka do sada je objavljeno 19 znanstvenih radova. Dobiveni rezultati primjenjivat će se, što se dobrim dijelom već i radi, kod partnera poduzetnika kroz izradu prototipova proizvoda.

Važan je i podatak da je projektni tim CEKOM-a 3LJ obuhvaćao 55 osoba te da će projekt osigurati izravno otvaranje 16 novih radnih mjesta.

ZAVRŠNA KONFERENCIJA

Panel o inovativnim proizvodima

Program završne konferencije održat će se s početkom u 11 sati u konferencijskoj dvorani PUC-a 3LJ. Pozdravne riječi sudionicima uputit će Ivan Šušnjara, v.d. ravnatelja Ustanove CEKOM 3LJ, Ivan Bugarin, gradonačelnik Trilja, prof. dr. sc. Igor Jerković, prorektor Sveučilišta u Splitu i Blaženko Boban, župan splitsko-dalmatinski.

U nastavku će se predstaviti rezultati projekta CEKOM-a 3LJ, a potom će partneri projekta održati panel na temu "Razvoj inovativnih proizvoda". U završnom dijelu prof. dr. sc. Stela Jokić kazivat će o mogućnostima primjene ekstrakata samoniklog ljekovitog aromatičnog bilja u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, dr. sc. Marijana Blažić izlagat će o primjeni ekstrakata samoniklog ljekovitog aromatičnog bilja u proizvodnji funkcionalnih mlječnih proizvoda, dr. sc. Danica Ramljak govorit će o održivosti centara kompetencija u Republici Hrvatskoj, a Mate Paštar predstavit će mogućnosti financiranja projekata iz EU izvora u novom financijskom razdoblju 2022. - 2027. godina.

NOVA DIMENZIJA

Trilj sveučilišni grad

CEKOM 3LJ dao je Trilju još jednu dimenziju: Učinio ga je sveučilišnim gradom u sastavu Sveučilišta u Splitu, a sami CEKOM 3LJ i njegove laboratorije nastavnom jedinicom najmanje triju sastavnica splitskog Sveučilišta: Ugostiteljstva i gastronomije, Mediteranske poljoprivrede i Prehrambene tehnologije.

Potpisujući minulog rujna ugovor o suradnji između Grada Trilja, CEKOM-a 3LJ i Sveučilišta u Splitu rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić kazao je kako najmodernija laboratorijska oprema u triljskom Centru za kompetencije predstavlja snažni alat koji će biti na raspolaganju studentima Sveučilišta i njihovim profesorima za nove stručne i znanstvene iskorake.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 11:52