Hajduk je u Varaždinu izgledao jako loše. Ekipa je kolektivno podbacila i praktički osim pokušaja Melnjaka pred kraj susreta nije stvorena niti jedna situacija koja bi ozbiljnije ugrozila vrata Olivera Zelenike. Varaždin je bio opasniji i češće je prijetio Lovri Kaliniću. Na kraju je pobjednika presudila “bomba” Michelea Šege i Bijeli su poraženi.
Odmah su se počele provlačiti analize i pitanja što je dovelo do tako loše izvedbe Hajduka. Marko Livaja bio je njemu nesvojstveno tih i rijetko je i dolazio u pozicije za šut. Nakon takve njegove predstave odmah je bilo jasno da nešto nije u redu, a po završetku susreta pojavila se informacija da je Livaja igrao pod blokadama, pišu Sportske novosti.
Mučio ga je isti gležanj s kojim je i lani imao problema, ali je zaigrao pod blokadama. U pitanju je nezgodan udarac koji je dobio na treningu prošlog tjedna. Livaja je i lani igrao načet i ozlijeđen i to je kumovala njegovim lošijim izvedbama. Do sada je u ovoj sezoni bio zdrav i odmah igrao u formi života.
Pod blokadama zbog problema s leđima je navodno igrao i Lovre Kalinić, a koliko je rizično igrati u takvom stanju i koliko to može povećati problem kod sportaša upitali smo dr. Branka Granića.
- Blokade su kombinacija kortikosteroida i lokalnih anestetika kako bi se smanjila bol i upalni procesi oko tetiva/ligamenta. Kao liječnik ne bi preporučio dugotrajnu upotrebu istih, osobito kod dugotrajnih ozljeda. Ja bih preporučio da se jedan period miruje uz adekvatnu fizikalnu rehabilitaciju i upotrebu NSAID-sa. U literaturi nije decidirano objašnjeno, ali nema dokaza da korištenje blokada dugoročno štetno utječe na tkiva.
Nastavio je:
- Sportaši takav način terapije prakticiraju neposredno prije treninga ili utakmica, a dovoljno je primiti jednu do dvije blokade. Ja kao liječnik to ne bi preporučio, ali često to bude na izričito inzistiranje sportaša i vlastitu odgovornost samo kako bi mogli igrati. Ja bih uvijek preporučio da se jedan period odleži dok se ozljeda ne zaliječi. Nije, ponavljam, dokazano da korištenje blokada dugoročno nanosi neku štetu sportašima. To je samo način osposobljavanja za određenu utakmicu kako bi sportaš imao što manje smetnji tijekom iste.
Granić zaključuje:
- Uvijek bih inzistirao na tome da se ozlijeđeni igrač odmori neko vrijeme, ali nekad je želja za nastupom toliko velika da oni zatraže te blokade na vlastitu odgovornost kako bi mogli igrati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....