Kiyomu Date je 6 minuta i 15 sekundi prije kraja druge četvrtine svojim trećim pogotkom na turniru doveo Japan u vodstvo 4:3, a isti je 33 sekunde do kraja te druge četvrtine udario nogom Andriju Bašića u povratku u obranu, i nakon provjere (VAR) suci su ga isključili bez prava zamjene – peterac za Hrvatsku, te četiri minute Japan s igračem manje. Naši su već do tog trenutka serijom 4:0 pobjegli suparniku na 7:4 u utakmici za peto mjesto na turniru Divizije 1 Svjetskog kupa, Konstantin Kharkov je zatim realizirao peterac, te smo imali duplo više pogodaka od Japana (8:4).
Kad je opet Japan imao sedmoricu u igri, imali smo osam pogodaka viška (11:4), te je bilo jasno kako ćemo zauzeti peto, a Japan šesto mjesto. Međutim, na turniru Divizije 1 Svjetskog kupa nisu se dijelile medalje, već ulaznice za završni turnir, Superfinale. I mi, i Japan smo ih dohvatili pobjedama u razigravanju za poredak od 5. do 8. mjesta. Naši su tad dobili SAD (15:6), a Japan Gruziju (19:18). Crna Gora je imala kao domaćin Superfinala osiguran nastup na završnom turniru, a kako je ušla u polufinale, tako je i šesto mjesto donosilo uspjeh. Mađarska, Španjolska i Grčka su svoj posao odradile već nakon pobjeda u četvrtfinalu.
U ogledu Hrvatske i Japana bilo je i više razlike za naše – pamtit ćemo kako su nanizali deset pogodaka, vodili 13:4, kako 13 minuta i 33 sekunde nisu primili pogodak (naš niz prekinuo je minutu i 18 sekundi prije kraja treće četvrtine Taiki Katayama, koji je realizirao igrača više).
Na kraju plus 12 (20:8). Pamtit će se kako je svoj prvi pogodak za A reprezentaciju postigao 19-godišnji Jugaš Ivuša Burđelez, koji je realizirao peterac za 19:7. Isto tako i 26-godišnji Duje Pejković, igrač splitskog Jadrana, koji je dva puta zatresao mrežu Japana. Opet je, kao protiv SAD-a, sjajan na našim vratima bio kapetan Jug Adriatic osiguranja Toni Popadić (14 obrana, zaustavio je oba peterca). Prvi strijelci su bili Jerko Marinić Kragić (Jadran Split) i Konstantin Kharkov (HAVK Mladost) s po četiri pogotka. Potonji je izabran za igrača utakmice.
Superfinale Svjetskog kupa igra se u Crnoj Gori sredinom travnja. Osim šest najboljih s turnira Divizije 1, koji se igrao u Rumunjskoj, nastup su osigurale i dvije najbolje reprezentacije turnira Divizije B, koji je prošli mjesec odigran u Istanbulu (Njemačka i Nizozemska).
Nova pravila, po kojima se igrao ovaj turnir (kao i onaj u Istanbulu gdje su igrale reprezentacije drugog razreda svjetskog vaterpola) posebna su priča. Mnogima se, kratko i jasno, ne sviđaju, a njih, struku i igrače, nitko nije ni pitao.
Sad se nastavlja klupska sezona po starim pravilima, i ona se zaključuje početkom lipnja, a Svjetsko prvenstvo, koje je u Singapuru sredinom srpnja i na kojem naši brane zlato iz Dohe, igraju se po ovim novim pravilima (naravno, i Superfinale Svjetskog kupa).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....