StoryEditorOCM
Više od sportaSvečana akademija

HPO proslavio 60 godina organiziranog djelovanja parasporta na području RH

Piše Hina
20. studenog 2024. - 22:12

Svečanom akademijom u zagrebačkom hotelu The Westin u srijedu je Hrvatski paraolimpijski odbor (HPO) obilježio 60 godina organiziranog djelovanja parasporta na području Republike Hrvatske.

Na svečanosti su prisustvovale brojne legende hrvatskog parasporta, brojni sadašnji osvajači medalja, uglednici iz sportskog, kulturnog političkog života, među kojima i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predsjednik Europskog paraolimpijskog odbora Raymon Blondel, predsjednik Hratskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević i mnogi drugi.

Protekla dva dana u Zagrebu je boravio i predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora Andrew Parsons koji zbog unaprijed planiranog kalendara nije mogao ostati na svečanosti.

Tijekom boravka u Zagrebu Parsons je posjetio službene prostorije HPO-a, treninge parastolnotenisača, paraplivača, te sjedeće odbojke, bio je na primanju kod premijera Andreja Plenkovića s izaslanstvom HPO-a, kao i na humanitarnom koncertu "Hoću sport" grupe Silente u zagrebačkoj Tvornici kulture.

"Znao sam mnogo o radu Hrvatskog paraolimpijskog odbora, ali dolaskom u Zagreb imao sam priliku posjetiti sjedište HPO-a, vidjeti gdje sportaši treniraju, razgovarati s premijerom, ministrom sporta, bio sam na humanitarnom koncertu. Za nas u IPC-u je važno vidjeti  i razumjeti kako možemo biti efikasniji u pomoći HPO-u," kazao je 47-godišnji Brazilac.

Hrvatska paraolimpijska priča započela je davne 1964. godine u Zagrebu kada  je 8. rujna utemeljen Savez za sport i rekreaciju invalida Hrvatske. Nakon što je Hrvatska proglasila samostalnost, Izvršni odbor Saveza u kolovozu 1991. godine, donio je odluku da se obustavi sudjelovanje u radu Saveza za šport i rekreaciju osoba s invaliditetom u Jugoslaviji i opozovu delegati u predsjedništvu SSRI Jugoslavije.

U rujnu 1991. godine osnovan je Hrvatski olimpijski odbor u kojem je Savez za šport i rekreaciju osoba s invaliditetom Hrvatske bio jedan od osnivača. Godine 1993. Savez za šport i rekreaciju invalida Hrvatske odlukom Skupštine, promijenio je naziv u Hrvatski športski savez invalida, a od 10. rujna 1993. godine član je Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) i Europskog paraolimpijskog odbora (EPC) od 6. rujna 1998. godine. Prema odredbama Zakona o športu, Hrvatski športski savez invalida, od 28. listopada 2006. godine nastavio je svoje djelovanje kao Hrvatski paraolimpijski odbor.

"Godine ustrajnog i mukotrpnog rada dovele su nas na današnju razinu paraolimpizma u Hrvatskoj. Od našeg prvog samostalnog nastupa 1992. godine na Ljetnim paraolimpijskim igrama u Barceloni, naše paraolimpijke i paraolimpijci osvojili su čak 32 medalje. Time su dokazali iznimnu sportsku nadarenost našeg naroda," kazao je u svom uvodnom govoru predsjednik HPO-a Ratko Kovačić.

"Također smo ponosni što smo napravili značajne pomake u integraciji osoba s invaliditetom u sve društvene aktivnosti kroz poticanje školovanja i zapošljavanja. Posebno nam je važan rad s djecom i mladima koje želimo uključiti u parasport i pokazati im kako mogu savladati prepreke. Želimo stvoriti zajednicu mladih i predanih parasportaša koji će jedni drugima biti potpora i inspiracija za nove uspjehe," dodao je.

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je istaknuo kako postoje trenuci u životu kada shvatimo da uspjeh nije samo u broju medalja ili postignutih ciljeva, već u sposobnosti da predvladamo prepreke koje su nam se činile nepremostive.

"Danas slavimo 60 godina parasporta u Hrvatskoj, 60 godina iznimnih postignuća, nepokolebljivog duha i jasne poruke kako je nemoguće samo riječ. Parasportaši su pokretači promjena, ambasadori jednakosti i snage, te uzor novim generacijama," kazao je Božinović, naglasivši kako je hrvatska Vlada u čvrsto stala uz sport.

"Od 2016. ukupna izdvajanja za sport povećali smo sa 28 na 125 milijuna eura, a što se tiče parasporta izdvajanja su povećana peterostruko, dosegla su više od pet milijuna eura. Osigurali smo i značajna, bespovratna sredstva iz europskih fondova, uključujući projekt Jačanja sustsva parasporta u RH vrijedan četiri milijuna eura," naglasio je Božinović.

Predsjednik Europskog paraolimpijskog odbora Raymon Blondel je, također čestitao na velikom jubileju.

"Parasport nije samo natjecanje i borba za medalje, već i proslava ljudskog duha, ljudskih potencijala, izazov za društva kako bi bila što otvorenija i inkluzivnija. Parasport nas podsjeća da su granice srušene na borilištima, ali i u srcu i umu društva. Cilj nam je otvorenije društvo, više inkluzije, parasport mora biti fokusiran na ono što netko može, a ne što više nemože," naglasio je Blonde.

Tijekom svečanosti podijeljena su i brojna priznanja, među ostalim dobili su ih osvajači paraolimpijskih medalja u razdoblju 2014. - 2024. godina, Anđela Mužinić Vincetić (para stolni tenis), Sandra Paović (para stolni tenis), Helena Dretar Karić (para stolni tenis), Velimir Šandor (paraatletika), Dino Sokolović (para alpsko skijanje), Ivan Katanušić (paraatletika), Ivan Mikulić (paratekvando), Dino Sinovčić (paraplivanje), Deni Černi (paraatletika), Luka Baković (paraatletika) i Bruno Bošnjak (parasnowboard), kao i treneri Mirela Šikoronja Ivančin (para stolni tenis), Nataša Skočilović (para stolni tenis), Ivan Čengić (paraatletika), Luka Dobrinić (para alpsko skijanje), Ronald Robert Varga (paraatletika), Mladen Tomić (paratekvando), Slobodan Glavčić (paraplivanje), Boris Kljaić (paraatletika), Marko Mastelić (paraatletika), Dragan Katunar (parasnowboard) i Emil Gubica (para stolni tenis).

Na svečanosti je prikazan i dokumentarni film Dejana Aćimovića "Prvih 60" u kojem su govorili sportaši i sportski djelatnici koji su obilježili zadnje desetljeće. Aćimović primio i posebno priznanje HPO-a za promociju parasporta.

U sklopu proslave obilježavanja 60 godina parasporta u RH u utorak je u zagrebačkoj Tvornici kulture održan i humanitarni koncert ‘Hoću sport’ grupe Silente s kojeg je sav prihod namijenjen osiguranju boljih uvjeta za bavljenje sportom, djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, ostvarenju što boljih rezultata i podršci za sudjelovanje na natjecanjima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 17:23