Uspješno su završene još jedne Plazma Sportske igre mladih. Veselim programom na Rivi, uz vatromet i glazbu pozdravili smo najveću sportsko-amatersku manifestaciju u Europi. I nemojte nam zamjeriti što ćemo se ponavljati kao papagaji pa opet napisati kako su se i ove godine rušili rekordi, ali kad to jednostavno je tako.
328.870 djece i mladih iz četiri zemlje, natjecalo se u 10 sportova, a novost je da se Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, pridružila i Slovenija.
Zadovoljstvo nije skrivao ni Zdravko Marić, osnivač i predsjednik ove velike sportske manifestacije.
- Jako sam sretan, posebno što smo nakon dugo vremena uključili i jednu novu zemlju, Sloveniju. Drago mi je kako su Igre prihvaćene među djecom, uostalom brojke sve govore.
Je li zbog Slovenaca možda bilo nekih barijera s jezikom?
- Nisam to primijetio, mislim da ta nova djeca, manje-više razumiju naš jezik.
Jedno od rijetkih natjecanja gdje se zajedno mogu natjecati djevojčice i dječaci.
- Kod odabira sporta, cilj nam je bio da ga može igrati svako dijete, a jedan od glavnih poruka je da su svi jednaki i da zaslužuju priliku.
Koliko je zahtjevno naći smještaj za toliki broj djece usred sezone u Splitu?
- Bogu hvala, tu imam dobru suradnju s Vladom Republike Hrvatske pa nam je Kampus dan na raspolaganje uz jeftinije cijene. Zahvaljujući tome nemamo problema – zaključio je Zdravko Marić.
Koliko su Plazma Sportske igre mladih velik događaj, potvrđuje i činjenica kako se profesionalni sportaši uvijek rado odazovu promovirati Igre i biti njihov ambasador, a jedan od njih je i Nemanja Vidić.
- Fantastičan događaj. Od kad sam se priključio u ovu priču, prepoznao što on donosi regiji, oduševljen sam kako se razvija i koliko su ga prihvatili svi. Drago mi je da kao ambasador pomažem onima iz organizacije da se Igre razvijaju u pravom smjeru.
Rado dolazite na završnicu, u grad podno Marjana?
- Ovo mi je treći put u Splitu, nemam što drugo reći nego da sam uvijek dobro prihvaćen. Moram primijetiti i kako je grad jako čist – sa smiješkom je rekao bivši srbijanski nogometaš pa dodao o važnosti natjecanja:
- Potreban je amaterski sport, jer on razvija mlade generacije, a ne profesionalizam. Sve države bi trebale ulagati više u ovaj tip sporta, jer djeca su nam previše na mobitelima i društvenim mrežama, a ovakve projekte ću uvijek podržavati, jer to je važno za našu djecu. Mi smo prije provodili po pet, šest sati vani. Danas moramo biti sretni kad djeca budu pola tog vremena na zraku. Uz to, zna se kako je u ovim područjima infrastruktura uvijek bila problem, ali ovo natjecanje pokazuje kako nam je samo potrebna lopta – zaključio je ambasador Plazma Sportskih igara.
Tu titulu sutra će službeno dobiti i Šime Vrsaljko i Aleksandar Kolarov.
Među prisutnima na Rivi bila je i zlatna Splićanka u judu.
- Djeca se danas gube u tim društvenim mrežama, a ovakav događaj im pokazuje koliko je sport lijep. Bitno je da se bave nečim, sa sportom nema pogreške. A uspjeh će doći uz trud i ljubav prema onome što radite. Mene su pitali koliko sam trenirala za olimpijsko zlato i ja sam rekla 22 godine. Svaki trening je bitan, od onog prvo do zadnjeg – motivirala je najmlađe Barbara Matić.
Dok je olimpijska pobjednica pričala, na ekranu se vrtila izjava jedne od mlađih sudionica. Radilo se o atletici, a simpatična djevojčica pobijedila je u svojoj utrci, pa po završetku rekla:
- Da, bila sam prva, ali nije mi to bitno. Došla sam se zabaviti i baš mi je super.
U toj jednostavnoj i kratkoj rečenici, sažela je cijeli bit Plazma Sportskih igara. Znamo da će mnogi reći kako je ona izreka: „Bitno je sudjelovati, a ne pobijediti”, pomalo i luzerska. No, često u želji za uspjehom, preskočimo korake, pa tako oni najmlađi ne nauče koliku radost daje sport. Najprije izgradimo te temelje, naučimo ih da nema ničega zdravijeg i ljepšeg od „lopte, igrališta i zraka”.