StoryEditorOCM
Biznistvornica jadran

Gasi se velika hrvatska tvrtka čije smo čarape svi nosili. Pokrenut je stečajni postupak, već su izgubili 90 ljudi...

Piše Vijesti SD
30. listopada 2024. - 08:31

Pokrenut je stečajni postupak nad Jadran tvornicom čarapa. Ova napomena stoji u sudskom registru karlovačke ispostave Trgovačkog suda u Zagrebu. Još u ožujku ove godine pokrenut je predstečajni postupak, kako bi se utvrdilo ima li osnove za stečaj.

Nakon što su na glavnoj skupštini tvrtke, održanoj 12. rujna odbijen prijedlog pokrića duga od 1,65 milijuna eura tako da se 328.300 eura dobije ukidanjem revalorizacijskih rezervi, a da se ostatak prenese u sljedeća financijska razdoblja, sud je na temelju nalaza stečajne upraviteljice Davorke Huljev utvrdio da postoji osnova za pokretanje stečajnog postupka.

Time je slučaj koji traje od ožujka 2018. godine dobio svoj finalni čin, piše tportal

Naime, tad je zagrebački Trgovački sud potvrdio predstačajni sporazum Jadran tvornice čarapa i vjerovnika. No, sporazum nije ispoštovan. Naime, predstečajni postupak je pokrenut na temelju potvrde FINA-e o neizvršenim osnovama za plaćanje, po kojima je do 28. veljače ove godine 110 dana bio dužan ukupno 167.109,33 eura.

Uz prijedlog o predstečaju i potvrdi o dugovanju, tvrtka je dostavila popis imovine, pokretnina, vozila i obveza, izvatke iz zemljišnih knjiga, izjavu o imovini namijenjenoj prodaji i ulaganju u imovinu te broju zaposlenih i izvještaj o sudskim predmetima.

Inače, na internetskim stranicama tvrtke stoji da je osnovana 1930. godine pod imenom Silk tvornica čarapa. Krajem 1941. godine dobiva svoje sadašnje ime, a 1994. postaje dioničko društvo. Nazivaju se liderom u proizvodnji i prodaji ženskih, muških i dječjih čarapa u regiji, iako im više od 70 posto onoga što je preostalo od proizvodnje čine ženske čarape.

Na nedavnoj glavnoj skupštini, osim modela refinanciranja dijela duga, odbijena su i sva izvješća direktora Vinka Barišića o financijama, stanju kompanije, reviziji te primicima uprave i nadzornog odbora. Inače, tvrtka je lani uprihodila 3,43 milijuna eura, pola milijuna eura manje nego 2022. godine. Bruto gubitak je iznosio 1,9 milijuna eura, a tekuće obveze su porasle na 3,66 milijuna eura. Broj zaposlenih je od 2019. godine do lani pao sa 134 na 44.

Odbijanje izvješća o stanju tvrtke nastavak je spora između direktora Barišića te nekolicine privatnih dioničara koji mu zamjeraju prebacivanje proizvodnje na dvije tvrtke u vlasništvu člana njegove obitelji. Lider piše kako je Barišić u srpnju prošle godine ovrhom ostao bez solidnog paketa dionica tvrtke te danas posjeduje samo 0,03 posto portfelja. Inače, najveći dioničar je Valamar koji ima 24,87 posto udjela u Jadran tvornici čarapa. 

Jedina odluka koja je donesena na rujanskoj glavnoj skupštini je izbor Pavla Stanišića za predsjednika skupštine te Krešimira Mitrovića i Danijela Klaića za članove nadzornog odbora, na mandat o četiri godine, piše tportal.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 01:03