StoryEditorOCM
Crna kronikatajne snimke

Obrani Josipe Pleslić ex Rimac još nisu dostavljeni elektronički dokazi; Odvjetnik: ‘Sumnjamo da nisu vjerodostojni‘

Piše Hina
28. studenog 2024. - 15:43

Obrani Josipe Pleslić (nekada Rimac) u slučaju Vjetroelektrane još nisu dostavljeni elektronički dokazi odnosno snimke razgovora iz mjera tajnog nadzora pa je iduća sjednica optužnog vijeća bivšoj HDZ-ovoj državnoj tajnici i gradonačelnici Knina zakazana za sredinu prosinca.

Upitan nakon sjednice optužnog vijeća iz kojeg razloga obrani na uvid nisu dostavljeni zatraženi dokazi odvjetnik Ivan Gržić, branitelj Josipe Plesić, odgovorio je da je riječ o dijelu postupka kojeg je lako realizirati.

"Doista nam nije jasno iz kojih razloga te dokaze ne možemo dobiti. Međutim, ti dokazi su nama od krucijalne važnosti kako bismo mogli postaviti konačni prijedlog o izdvajanju nezakonitih dokaza iz spisa jer prema onome što smo dosad dobili, uviđamo neke anomalije i  suspektne okolnosti vezano za audio zapise i tekstualne poruke. Sve ćemo precizirati nakon što dobijemo cjelokupnu dokumentaciju", rekao je Gržić.

Dodao je i kako "postoje sumnje da elektronički dokazi u spisu nisu vjerodostojni", no detaljnije nije želio govoriti.

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odobrilo je ranije obrani Josipe Pleslić da u slučaju Vjetroelektrane dobije uvid u snimke razgovora iz mjera tajnog nadzora u koje je upala kao bivša HDZ-ova državna tajnica.

Isto je ranije učinilo i optužno vijeće u slučaju Uskokove optužnice koja tereti Pleslić, bivšu rektoricu zadarskog Sveučilišta Dijanu Vican i poduzetnika Antu Stanišića te njegovu tvrtku Graditelj svratišta zbog niza malverzacija.

Visoki kazneni sud prihvatio je prošlog kolovoza žalbe bivše državne tajnice Josipe Pleslić i njenih suoptuženika iz afere Vjetroelektrane na raniju odluku zagrebačkog Županijskog suda koji je iz spisa odbio izdvojiti tajno snimljene razgovore i poruke iz mobitela za koje je obrana tvrdila da su nezakoniti dokazi.

Obrana: Dokazi nezakoniti jer su prikupljeni slučajno

Osim Pleslić, na raniju odluku optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda žalili su se poduzetnici Milenko Bašić i Dragan Stipić te bivša ministrica Gabrijela Žalac.

Uskok tvrdi da je Pleslić primila mito kako bi pogodovala suokrivljenim poduzetnicima oko projekta izgradnje vjetroelektrane Krš – Pađane, a svoje su tvrdnje potkrjepljivali tajno snimljenim telefonskim razgovorima i SMS porukama prikupljenima iz njenog mobitela tijekom istrage.

No, obrana je isticala da su ti dokazi nezakoniti jer su prikupljeni slučajno, odnosno da su pravnim rječnikom rečeno „plodovi otrovne voćke”.

U drugom slučaju protiv Josipe Pleslić u kojem joj se na teret stavlja namještanje državnih potpora i državnih ispita drugo vijeće Visokog kaznenog suda u travnju je zaključilo da su poruke iz istrage zakonit dokaz.

I u tom je slučaju uz nju optužena i Gabrijela Žalac, a više je suoptuženih državnih dužnosnika sporazumno osuđeno nakon priznanja nedjela i nagodbe s tužiteljstvom.

U lipnju ove godine Pleslić je optužena i za niz nezakonitosti s bivšom rektoricom zadarskog Sveučilišta Dijanom Vican i poduzetnikom Antom Stanišićem čijoj je tvrtki navodno pogodovala.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 12:01