StoryEditorOCM
Hrvatskaizravna kritika

Dalija Orešković: ‘Samo jedna institucija nije pod dirigentskom palicom HDZ-a, ali ima suženi djelokrug djelovanja‘

Piše vijesti sd
15. lipnja 2026. - 12:39
 Dalija Orešković: Jedan od ključnih problema je izostanak preventivnih mehanizama za suzbijanje korupcije. Upravo zbog toga korupciju danas možemo očekivati u gotovo svim segmentima društvaDamjan Tadić/Cropix

 Saborska zastupnica Dalija Orešković gostovala je u emisiji Novi dan N1 televizije, gdje je komentirala podršku koju su SDP, Možemo! i stranka DOSIP dali gradonačelniku Oroslavja Viktoru Šimuniću kojemu je USKOK pokucao na vrata.

Govoreći o toj podršci, Orešković je istaknula da je zajedničkim priopćenjem jasno objašnjeno što stoji iza njihove odluke.

"U priopćenju skrećemo pozornost na nejednakost u postupanju. Način postupanja mora biti jednak prema svima. Tamo gdje vidimo da te nejednakosti u postupanju nema, da je represija veća kod manjih kaznenih djela, a da se cijelo vrijeme najvećim kriminalcima gleda kroz prste, to je definicija nepravde i kriva upotreba sustava i na to mi ukazujemo“, rekla je Orešković, piše N1.

Smatra kako je tajming akcije prema gradonačelniku Oroslavja posebno znakovit.

image

Upravo u trenutku kada je Viktor Šimunić počeo istraživati veće afere, njemu USKOK upada u kuću i stvara se slika kao da je on glavni kriminalac u državi, rekla je Orešković 

Damjan Tadić/Cropix

"Upravo u trenutku kada je Šimunić počeo istraživati veće afere, njemu USKOK upada u kuću i stvara se slika kao da je on glavni kriminalac u državi..., a gdje su HDZ-ovci? Ovo što se eventualno preispituje u slučaju Šimunića je jedna sitnica“ rekla je Orešković i dodala:

"Nekako se uvijek pokaže da su najveći kriminalci u ovoj državi uvijek redom članovi HDZ-a ili s njima blisko povezani ljudi“, rekla je Orešković koja je ustvrdila i da HDZ ne pokazuje stvarnu volju za borbu protiv korupcije niti da želi neovisne institucije.

"Onog trena kad je HDZ preuzeo vlast, korak po korak su preuzeli sve poluge moći u svoje ruke, na razne načine se stezao okvir, a mnoge bitne institucije su danas ugušene. EPPO je trenutačno jedina institucija koja nije pod dirigentskom palicom HDZ-a, ali ima suženi djelokrug djelovanja“, rekla je.

image

EPPO je trenutačno jedina institucija koja nije pod dirigentskom palicom HDZ-a, ali ima suženi djelokrug djelovanja, smatra Dalija Orešković

Josip Bandić/Cropix

Kao jedan od ključnih problema istaknula je izostanak preventivnih mehanizama za suzbijanje korupcije. Prema njezinim riječima, upravo zbog toga korupciju danas možemo očekivati u gotovo svim segmentima društva.

Orešković se osvrnula i na odnose unutar vladajuće koalicije, odnosno suradnju HDZ-a i Domovinskog pokreta.

"Možda se Plenković i planira riješiti DP-a. Vjerujem da u saborskim klupama ima spavača i voljnih budućih žetona, ali mislim da oporba to ne bi smjela dopustiti.

Trebali bi biti toliko glasni u prosvjedima protiv bilo kakvog preslagivanja saborske većine da HDZ-u ne padne napamet u takvo nešto krenuti, a svi koji se HDZ-u pridruže, trebali bi unaprijed znati da su politički mrtvi od tog trenutka pa nadalje“, zaključila je Orešković.

image

 Dalija Orešković: Možda se Plenković i planira riješiti DP-a. Vjerujem da u saborskim klupama ima spavača i voljnih budućih žetona, ali mislim da oporba to ne bi smjela dopustiti


 

Marin Franov/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. lipanj 2026 12:39