S prvim danom nove godine započela je naplata vrlo laganih plastičnih vrećica koje se u trgovinama uglavnom nalaze na odjelima voća i povrća ili na štandovima na tržnicama. Radi se o vrećicama tanjim od 15 mikrona koje se koriste iz higijenskih razloga ili služe kao primarna ambalaža za rasutu hranu, dok će vrećice deblje od 50 mikrona i dalje biti dostupne.
Novim pravilima podliježu i papirnate vrećice s plastičnim prozorom (primjerice za pekarske proizvode), papirnate vrećice za masnu hranu koje su s unutarnje strane obložene plastikom i plastične vreće u koje se pakira meso u mesnicama. Sve one dodatno će se naplaćivati kupcima, a trgovci imaju pravo sami odlučiti koliko će takvu vrećicu naplatiti, piše Dnevno.hr.
No, kako piše na Facebook stranici "Halo, inspektore" neki su se trgovci već dosjetili kako iskoristiti nova pravila. Navode da se u nekim trgovinama sada pokušavaju naplatiti i ambalaže u kojima su razne salate, meso, mljeveno meso, orašasti plodovi, krumpir u plastičnim mrežicama u vrećicama i tome slično.
‘Neki love u mutnom’
“Istina, to nije propisano pa sada neki trgovci kao da love u mutnom i naplaćuju i ono što zakonom nije propisano, a smatra se originalnom plastičnom ambalažom”, dodaju iz Halo, inspektore te navode da su im se tijekom dva radna dana ogorčeni potrošači javljali s raznim slučajevima. “Sada do izražaja ponovno dolazi trgovačka domišljatost i pohlepa, dok su potrošači u cijelosti prepušteni sami sebi”, napominju. “I, naravno, opet stradavaju nedužne blagajnice i blagajnici koje mnogi napadaju kao da su one/oni krivci za povlađivanje trgovcima”, upozoravaju.
Mišljenja kupaca o naplati vrlo laganih plastičnih vrećica su podijeljena. “Godinama koristim višekratne mrežaste i platnene vrećice za voće i povrće, a jučer sam odbila da mi stave mljeveno meso u plastičnu vrećicu. Čovjek za pultom me pita pa kako onda, a ja mu kažem da lijepo zapakira meso u foliju, na spojeve zalijepi cijenu i stavim meso u mrežastu vrećicu za povrće. Nikakav problem, a moj plastični otisak na planeti je sada još manji. Stvarno nepotrebna drama oko toga, ali mi ljudi prvo trebamo osvijestiti koliko zagađujemo prirodu i krenuti prvo od sebe i sebe mijenjati. No, većini je lakše pljuvati po trgovcima, zakonima nego izaći iz svoje komfor zone”, smatra ova Hrvatica.
Ima i onih koji nisu sretni novim pravilom. “Nisam još ove godine bio u nijednoj trgovini no imam razrađen plan. Vagat ću jednu po jednu jabuku, bananu, krumpir i tako dalje. Također, ako bude pokušaja naplate ovih posudica original zapakiranih proizvoda, plan je sve to istresti u jednu veliku vreću koje svi doma već imamo, pa neka onda trgovci plaćaju zbrinjavanje otpada. Pokušaj prebacivanja njihovih troškova na krajnjeg kupca je nedopustivo”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....